x

Adam Pawłowski: Waszyngton - wina nieodkyte

Kategoria: Wino    17.11.2022

Często jestem pytany o wskazanie "regionów winiarskiego jutra", w których dzieją się ekscytujące procesy wnoszące nową jakość do świata wina. Jednym z tych nieodkrytych miejsc jest dla mnie stan Waszyngton.

Adam Pawłowski, Fot. materiały prasowe
Adam Pawłowski, Fot. materiały prasowe
Waszyngton produkuje blisko 5% win USA, co plasuje go na drugim miejscu, zaraz po słynnej Kalifornii. To bez wątpienia najdynamiczniej rozwijający się amerykański region, który wytwarza wina w ramach 20 podregionów. W ciągu zaledwie dwóch dekad liczba winiarni wzrosła tam ze 100 do aż 1000, a 50 lat temu było ich zaledwie kilka. Łączny areał winnic to 24 tys. ha, co stanowi 1/10 winnic Kalifornii.

Najważniejszym czynnikiem naturalnym wpływającym na styl i jakość win są Góry Kaskadowe stanowiące naturalną barierę dla zachodnich wiatrów i deszczów znad Pacyfiku. W rezultacie winnice zlokalizowane są po wschodniej stronie tego najpotężniejszego pasma górskiego północno-zachodniej Ameryki i korzystają z niemalże idealnych warunków do uprawy winorośli. Klimat jest umiarkowany, kontynentalny z gorącym latem i srogimi zimami. Waszyngton leży na 46 stopniu szerokości geograficznej, czyli tam, gdzie w Europie znajdują się tradycyjne regiony winiarskie zlokalizowane w północnych Włoszech i centralnej Francji. Nie powinien więc dziwić fakt, że wina z Waszyngtonu nawiązują stylistycznie do serca winiarskiej Europy. Idealny balans dobrego nasłonecznienia (ok. 17 h dziennie w okresie wegetacyjnym) i nocnego chłodu daje dobry miks dojrzałości owocu i kwasowości, co przekłada się na harmonijne i wyważone wina. Z racji niskiego poziomu opadów problemem bywa susza, więc nawadnianie jest na porządku dziennym. Wydawałoby się, że dyskusja o wczesnowiosennych przymrozkach dotyczy tylko zimnych regionów północy Europy, ale z racji kontynentalnego położenia zdarzają się one także tutaj.

Skałą macierzystą regionu jest ubogi w składniki odżywcze wulkaniczny bazalt, a wierzch gleby stanowią kamieniste pozostałości po mających miejsce tysiące lat temu podtopieniach. Dzięki różnorodności geologicznej i nierównomiernej topografii terenu można mówić o wielu mikroklimatach służących różnym odmianom winorośli i stylom win. Dowodem na to jest obecność tak bardzo skrajnych szczepów jak chłodnolubny riesling i ciepłolubne cabernet sauvignon. W całym stanie można odnaleźć nawet 80 różnych odmian winogron, ale najczęściej uprawiany mi są cabernet sauvignon i merlot, choć niedaleko za nimi jest zyskujący na popularności syrah. Jeżeli chodzi o biel, to mamy chardonnay, rieslinga, a także gewürztraminera oraz sémillon. Stylistycznie wina lokują się pomiędzy Nowym i Starym Światem. Mają umiarkowany poziom alkoholu, co czyni je eleganckimi i zwiewnymi z kwasową werwą, natomiast nie brakuje im nowoświatowej ekspresji owocu i aromatycznej słodyczy.

Najwięcej winnic znajduje się w regionie Columbia Valley, ale najwyższą jakość kojarzymy raczej z Yakima Valley. Jest kilku dużych graczy zorientowanych na produkcję przemysłową, jednak większość winogrodników to rzemieślnicy orientujący się na jakość. Dominują małe, butikowe projekty winiarskie z roczną produkcją nieprzekraczającą 60 tys. butelek. Rozwój i dalszy rozkwit branży winiarskiej Waszyngtonu jest nieunikniony. Po cichu liczę na większą ilość syrah, ale największy potencjał dostrzegam w rześkim chardonnay i aromatycznych białych odmianach, jak sauvignon blanc czy inne nieszablonowe szczepy – viognier, albariño, a nawet grüner veltliner.

Ubolewam nad faktem, że wina ze stanu Waszyngton z racji relatywnie niskichej ilości produkcji i wysokiej krajowej konsumpcji nie są szeroko dostępne poza USA. Znalezienie oferty małych wytwórców graniczy z cudem, ale na szczęście w Polsce można posmakować klasyków regionu, a nawet paru mniejszych producentów.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Lokalność, sztuka i polska kultura winiarska - za nami kolacja Taste the Wine w Concordia Taste

Polskie wina oraz dania rodzimej kuchni były bohaterami degustacji Taste the Wine, która odbyła się 24 listopada w poznańskiej restauracji Concordia Taste. Goście obejrzeli też premierę reportażu o polskich winnicach i licytowali limitowane butelki z etykietami stworzonymi przez krajowych artystów.

Wow Fest Christmas 2022

To już piąta edycja świątecznego festiwalu Wow Fest Christmas - impreza odbędzie się w 10-11 grudnia w warszawskiej Hali Koszyki.

Kalifornijscy winiarze zapowiadają wysoką jakość rocznika 2022

Wszystko wskazuje na to, że w Kalifornii rocznik 2022 będzie obfitował w wina wysokiej jakości - skoncentrowane i złożone.

Taste The Wine - polska kolacja degustacyjna w Concordia Taste

Winiarskie perełki z trzech polskich winnic będą główną atrakcją Taste The Wine - polskiej kolacji degustacyjnej, która 24 listopada odbędzie się w poznańskiej restauracji Concordia Taste. W programie także aukcja charytatywna dzieł sztuki na… butelkach i fotografii z winobrania.

Jak sprzedawać wino w restauracji, gdy nie ma sommeliera na pokładzie

Wino drożeje, więc zwiększanie jego sprzedaży w restauracji staje się nie lada wyzwaniem. Jak się z nim zmierzyć? Zwłaszcza gdy nasz koncept nie przewiduje obsługi sommelierskiej?

Znamy laureatów Mistrzostw Polski Młodych Sommelierów 2022

Łukasz Górski z warszawskiej restauracji Butchery & Wine zdobył tytuł Mistrza Polski Młodych Sommelierów 2022. W finale zawodów pokonał Aleksandrę Harabasz z krakowskiej Bottiglierii (II miejsce) i Iwonę Heredę z hotelu Four Seasons w Limassol (III miejsce).

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej