x

Sposób na kryzys? Morski Zając - restauracja latem, palarnia kawy poza sezonem

Kategoria: Miejsca    16.11.2022

Niektórzy restauratorzy zamiast utyskiwać na wojnę i szalejącą inflację, dywersyfikują ryzyko, przekształcając swój koncept. Morski Zając z Kuźnicy, dotąd miejsce całoroczne, w tym roku zamyka się na zimę, by skupić się na drugim biznesie - palarni kawy.

Morski Zając z Kuźnicy. Zdjęcie: materiały prasowe
Morski Zając z Kuźnicy. Zdjęcie: materiały prasowe
Morski Zając z Kuźnicy to lokal, który najwięcej gości przyjmuje w okresie letnim. Mimo to, przez długi czas był miejscem całorocznym. W tym roku jednak właściciele zamykają restaurację na zimę i skupiają się na swoim drugim biznesie – palarni kawy. O pomyśle na własną kawę rozmawiamy z Klaudią Świerczyńską, menadżerką restauracji.

Podjęliście decyzję o zamknięciu Morskiego Zająca na okres zimowy. Dlaczego?
Klaudia Świerczyńska: - Powody są oczywiste: koszty utrzymania lokalu w stosunku do możliwych przychodów są niewspółmierne. Nie da się porównać liczby gości latem, kiedy przyjeżdża do nas dużo turystów, z liczbą gości zimą. Poza tym dzisiaj każdy biznes musi mierzyć się z niewyobrażalnymi kosztami. Zamykamy się jako restauracja 15 listopada, a ponownie otwieramy się 1 kwietnia. Przez te cztery miesiące będziemy zajmować się sprzedażą kawy.

Już rok temu właściciele wpadli na pomysł stworzenia własnej palarni kawy. Wynikało to po prostu z sytuacji. Zakończyliśmy sezon letni i potrzebowaliśmy czegoś, co pozwoliłoby nam utrzymać biznes. Padł pomysł palarni, stworzyliśmy własną markę kawy, Baltissima.

Czemu postawiliście akurat na palarnię kawy?
- Z naszej perspektywy kawa jest produktem, który ma wiele zalet. Przede wszystkim i tak potrzebujemy jej w codziennej pracy restauracji. I dzięki palarni mamy teraz swoją własną kawę, którą serwujemy gościom. Poza tym, inna forma biznesu pozwala nam zagwarantować stanowiska pracy poza sezonem. Kawa jest też bardzo wdzięcznym produktem, niemal wszyscy ją lubią. A ci którzy jej nie piją, często kupują ją na prezent.

 Morski Zając z Kuźnicy, dotąd miejsce całoroczne, w tym roku zamyka się na zimę, by skupić się na drugim biznesie - palarni kawy. Zdjęcie: materiały prasowe
Morski Zając z Kuźnicy, dotąd miejsce całoroczne, w tym roku zamyka się na zimę, by skupić się na drugim biznesie - palarni kawy. Zdjęcie: materiały prasowe
Czym wyróżnia się wasza kawa produkt na rynku?
- Jest to produkt rzemieślniczy, który sami wytwarzamy od początku do końca. Dużą wagę przywiązujemy do opakowań. Piękne i klimatyczne ilustracje na paczkach zaprojektowała artystka Maria Helena Brzozowska. Dzięki temu nasza kawa jest dobrym produktem prezentowym. Nazwy marki - Baltissima - i mieszanki - Bursztynowa - mają nawiązywać do morza i przywoływać miłe wspomnienia czasu spędzonego nad Bałtykiem.

Gdzie można kupić Baltissimę?
- Kawy można spróbować w Morskim Zającu, jest dostępna do kupienia w ziarnach lub zmielona. Zamówienia przyjmujemy również w naszym sklepie internetowym. Na razie mamy jedną mieszankę ziaren arabiki i robusty, pracujemy właśnie nad kolejną. Zależy nam na tym, żeby nasze kawy były uniwersalne, dobrze nadawały się do restauracji.

Co to oznacza?
- Kawa powinna być dobra i do espresso, i do kaw mlecznych. Zależało nam na tym, żeby smak naparu był wyrazisty w obu przypadkach. Nasza autorska mieszanka Bursztynowa właśnie taką kawą jest. Wiemy jednak, że oczekiwania w stosunku do kawy mogą być różne, dlatego chcemy wprowadzać coraz to nowe mieszanki.

Swój produkt adresujecie więc zarówno do branży HoReCa, jak i do indywidualnego konsumenta?
- Tak. Bardzo chcielibyśmy trafić do biznesów, ponieważ tam mamy szansę na stałe współprace i jesteśmy w stanie lepiej oszacować przychody. Klient indywidualny nie daje pewności. Ale wychodzimy mu także naprzeciw i na przykład rozwijamy opcję subskrypcji kawowej.

Rozmawaiała: Dominika Zagrodzka

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Zimowe menu Michała Brysia w Setkach Powodów

Setki Powodów w warszawskim Koneserze to niedawno otwarty lokal, którego energetyczne wnętrze, pełne kolorowych neonów, rozjaśnia pochmurną aurę. Kolejnym atutem jest zimowa karta autorstwa Michała Brysia, w której szef kuchni dostarcza dziesięć kulinarnych powodów, by odwiedzić to miejsce.

Nowe Milanovo, czyli duża przestrzeń włoskich smaków (i nie tylko)

Restauracja Milanovo, słynąca z dań kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej, ponownie otworzyła swoje drzwi po remoncie. Nowości w menu przygotowano we współpracy z szefem kuchni Jerzym Sobieniakiem.

Regale Bar & Restaurant w Hotelu Saskim Kraków - art deco, tradycja i trendy

Pierwszy lifestylowy koncept pod międzynarodowym brandem Regale Bar & Restaurant wystartował w pięciogwiazdkowym Hotelu Saskim Kraków, Curio Collection by Hilton. Krakowski obiekt wybrano jako światowy debiut marki restauracji przyhotelowych dostępnych dla wszystkich.

Wielkie otwarcie pięciogwiazdkowego Hotelu Saskiego w Krakowie

Krakowski Hotel Saski w sercu Starego Miasta to pierwszy w Polsce obiekt wchodzący w skład sieci sygnowanej marką Curio Collection by Hilton, a zarazem pierwszy pięciogwiazdkowy hotel sieci Hilton w grodzie Kraka. Gościem honorowym uroczystości otwarcia był światowej sławy fotograf Ryszard Horowitz.

Wine&Bar Grono w Warszawie - wino w miłym gronie

Co można stworzyć na 30 mkw w centrum stolicy? Sklep z winami? Miejsce degustacji? Lokal, do którego można wpaść na aperitivo i antipasti? Piękną przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi? Wszystko w jednym - taki jest właśnie Wine&Bar Grono.

Bartosz Lisek ponownie otwiera Lokal na Rybę. W menu m. in. ... bawimordki

Zamknięty w kwietniu 2022 roku Lokal na Rybę Bartosza Liska wystartuje ponownie w swojej dawnej lokalizacji na początku grudnia. Wnętrze przechodzi właśnie gruntowny remont.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej