x

Sposób na kryzys? Morski Zając - restauracja latem, palarnia kawy poza sezonem

Kategoria: Miejsca    16.11.2022

Niektórzy restauratorzy zamiast utyskiwać na wojnę i szalejącą inflację, dywersyfikują ryzyko, przekształcając swój koncept. Morski Zając z Kuźnicy, dotąd miejsce całoroczne, w tym roku zamyka się na zimę, by skupić się na drugim biznesie - palarni kawy.

Morski Zając z Kuźnicy. Zdjęcie: materiały prasowe
Morski Zając z Kuźnicy. Zdjęcie: materiały prasowe
Morski Zając z Kuźnicy to lokal, który najwięcej gości przyjmuje w okresie letnim. Mimo to, przez długi czas był miejscem całorocznym. W tym roku jednak właściciele zamykają restaurację na zimę i skupiają się na swoim drugim biznesie – palarni kawy. O pomyśle na własną kawę rozmawiamy z Klaudią Świerczyńską, menadżerką restauracji.

Podjęliście decyzję o zamknięciu Morskiego Zająca na okres zimowy. Dlaczego?
Klaudia Świerczyńska: - Powody są oczywiste: koszty utrzymania lokalu w stosunku do możliwych przychodów są niewspółmierne. Nie da się porównać liczby gości latem, kiedy przyjeżdża do nas dużo turystów, z liczbą gości zimą. Poza tym dzisiaj każdy biznes musi mierzyć się z niewyobrażalnymi kosztami. Zamykamy się jako restauracja 15 listopada, a ponownie otwieramy się 1 kwietnia. Przez te cztery miesiące będziemy zajmować się sprzedażą kawy.

Już rok temu właściciele wpadli na pomysł stworzenia własnej palarni kawy. Wynikało to po prostu z sytuacji. Zakończyliśmy sezon letni i potrzebowaliśmy czegoś, co pozwoliłoby nam utrzymać biznes. Padł pomysł palarni, stworzyliśmy własną markę kawy, Baltissima.

Czemu postawiliście akurat na palarnię kawy?
- Z naszej perspektywy kawa jest produktem, który ma wiele zalet. Przede wszystkim i tak potrzebujemy jej w codziennej pracy restauracji. I dzięki palarni mamy teraz swoją własną kawę, którą serwujemy gościom. Poza tym, inna forma biznesu pozwala nam zagwarantować stanowiska pracy poza sezonem. Kawa jest też bardzo wdzięcznym produktem, niemal wszyscy ją lubią. A ci którzy jej nie piją, często kupują ją na prezent.

 Morski Zając z Kuźnicy, dotąd miejsce całoroczne, w tym roku zamyka się na zimę, by skupić się na drugim biznesie - palarni kawy. Zdjęcie: materiały prasowe
Morski Zając z Kuźnicy, dotąd miejsce całoroczne, w tym roku zamyka się na zimę, by skupić się na drugim biznesie - palarni kawy. Zdjęcie: materiały prasowe
Czym wyróżnia się wasza kawa produkt na rynku?
- Jest to produkt rzemieślniczy, który sami wytwarzamy od początku do końca. Dużą wagę przywiązujemy do opakowań. Piękne i klimatyczne ilustracje na paczkach zaprojektowała artystka Maria Helena Brzozowska. Dzięki temu nasza kawa jest dobrym produktem prezentowym. Nazwy marki - Baltissima - i mieszanki - Bursztynowa - mają nawiązywać do morza i przywoływać miłe wspomnienia czasu spędzonego nad Bałtykiem.

Gdzie można kupić Baltissimę?
- Kawy można spróbować w Morskim Zającu, jest dostępna do kupienia w ziarnach lub zmielona. Zamówienia przyjmujemy również w naszym sklepie internetowym. Na razie mamy jedną mieszankę ziaren arabiki i robusty, pracujemy właśnie nad kolejną. Zależy nam na tym, żeby nasze kawy były uniwersalne, dobrze nadawały się do restauracji.

Co to oznacza?
- Kawa powinna być dobra i do espresso, i do kaw mlecznych. Zależało nam na tym, żeby smak naparu był wyrazisty w obu przypadkach. Nasza autorska mieszanka Bursztynowa właśnie taką kawą jest. Wiemy jednak, że oczekiwania w stosunku do kawy mogą być różne, dlatego chcemy wprowadzać coraz to nowe mieszanki.

Swój produkt adresujecie więc zarówno do branży HoReCa, jak i do indywidualnego konsumenta?
- Tak. Bardzo chcielibyśmy trafić do biznesów, ponieważ tam mamy szansę na stałe współprace i jesteśmy w stanie lepiej oszacować przychody. Klient indywidualny nie daje pewności. Ale wychodzimy mu także naprzeciw i na przykład rozwijamy opcję subskrypcji kawowej.

Rozmawaiała: Dominika Zagrodzka

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Śniadania w Fabryce Norblina

Warszawski Food Town w Fabryce Norblina zaprasza gości na poranne posiłki. Śniadania serwowane są już od 8:00 rano.

Agnieszka Rojewska otworzyła palarnię kawy w Warszawie

Agnieszka Rojewska, wielokrotna mistrzyni Polski Barista oraz zwyciężczyni London Coffee Masters otworzyła w stolicy showroom oraz sklep z kawą Sheep and Raven.

Wina Dajcie w Rzeszowie: goście chcą być zaskakiwani

Rzeszowska restauracja Wina Dajcie zajęła III miejsce w plebiscycie gości ostatniej edycji festiwalu Restaurant Week.Jak się przygotować do takiego wydarzenia i jak osiągnąć sukces - o tym rozmawiamy z Waldemarem Kaczmarkiem, właścicielem konceptu.

Wystawa "Special ingredient" w warszawskim Sakebar by Nobu

Do 24 marca w warszawskim Sakebar by Nobu można oglądać wystawę "Special ingredient". Ten artystyczno-kulinarny projekt jest efektem kilkumiesięcznej współpracy artystki Agnieszki Stopyry i Nobu Hotel Warsaw.

Brać - pierwszy w Warszawie wine bar z tylko polskimi winami

Działający w Porcie Praskim Brać to pierwszy w stolicy wine bar serwujący jedynie polskie wina. Właściciele chcą przybliżyć gościom świat wciąż niedocenianego rodzimego winiarstwa, więc stawiają również na edukację, organizując degustacje i spotkania z winiarzami.

Sushi Soul w Warszawie - japońska klasyka z nowoczesnym twistem według Mariusza Melcera

Sushi Soul to działająca od niedawna w mokotowskim Forcie Piłsudskiego restauracja, której współwłaścicielem jest szef kuchni Mariusz Melcer, znany z warszawskiego Sakana Sushi Bar.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej