x

Tauzen Pizza w miejsce Cyrulika Śląskiego - zmiana konceptu sposobem na kryzys

Kategoria: Miejsca    16.11.2022

Dawna katowicka kawiarnia Cyrulik Śląski przeobraziła się w pizzerię inspirowaną Nowym Jorkiem. Radykalna zmiana to pomysł na radzenie sobie ze skutkami pandemii i inflacją. O tym, czy pizza sprawdza się lepiej niż kawa i ciastko rozmawiamy z Efremem Brolem, właścicielem Tauzen Pizzy.

Dawna katowicka kawiarnia Cyrulik Śląski przeobraziła się w pizzerię inspirowaną Nowym Jorkiem. Radykalna zmiana to pomysł na radzenie sobie ze skutkami pandemii i inflacją. Zdjęcie: materiały prasowe
Dawna katowicka kawiarnia Cyrulik Śląski przeobraziła się w pizzerię inspirowaną Nowym Jorkiem. Radykalna zmiana to pomysł na radzenie sobie ze skutkami pandemii i inflacją. Zdjęcie: materiały prasowe
Cyrulik Śląski działał w Katowicach przez długi czas. Jak to się stało, że zmienił się w pizzerię?
Efrem Brol: - W dobie kryzysu nie jest to chyba nic dziwnego, że kolejny lokal się zamknął. Byliśmy małą kawiarenką, która obsługiwała głównie lokalnych gości. Podczas pandemii straciliśmy wielu z nich, nasze dania nie do końca nadawały się też na wynos. Rok temu zamknęliśmy Cyrulika, ale w międzyczasie zacząłem eksperymentować z pizzą w domu. Testowałem przepisy na różne rodzaje pizzy, m.in. chicagowską czy nowojorską.

Zwyciężyła ta druga...
- Tak, najbardziej nam pasowała pod wieloma względami. Jest sycąca – robimy grubsze ciasto i dajemy więcej dodatków niż w tradycyjnej pizzy. Dobrze sprawdza się w dostawie, ponieważ do klienta dojeżdża jeszcze ciepła. Można ją nawet z powodzeniem odgrzać następnego dnia.

Na katowickim rynku jest bardzo dużo klasycznych pizzerii serwujących pizzę neapolitańską z pieca opalanego drewnem. W naszym małym lokalu i z tymi możliwościami, jakie mamy, wolimy zrobić coś innego. Włoska pizza ma swoje ograniczenia – najlepsza jest na miejscu. A my chcemy docierać do jak największej liczby klientów.

Zmiana jest dość radykalna, nie tylko jeśli chodzi o menu, ale też wystrój.
- Teraz nasz lokal jest bardziej uniwersalny. Elegancka kawiarenka w wiedeńskim stylu, od wystroju po muzykę – to miejsce mogło onieśmielać. Ze starego wnętrza zostawiliśmy z sentymentu tylko wymalowane na suficie niebo. Reszta musiała przejść znaczną metamorfozę.

Inspirowaliśmy się Nowym Jorkiem. Na większości ruchliwych ulic w tym mieście znajdziemy restauracje dla celebrytów, a obok nich - bary z pizzą na wynos. To zazwyczaj małe lokale z zaledwie kilkoma stolikami. I tam przychodzą wszyscy, gwiazdy, bezdomni, biznesmeni. Wszyscy, którzy chcą szybko, tanio i dobrze zjeść. W dobie kryzysu ekonomicznego, chcemy być właśnie takim miejscem.

Tauzen Pizza w miejsce Cyrulika Śląskiego - zmiana konceptu sposobem na kryzys. Zdjęcie: materiały prasowe
Tauzen Pizza w miejsce Cyrulika Śląskiego - zmiana konceptu sposobem na kryzys. Zdjęcie: materiały prasowe
Czy coś jeszcze zostało w waszym lokalu po Cyruliku Śląskim?
- Został ekspres do kawy kupiony kiedyś od włoskich znajomych. Kawa dobrze pasuje do pizzy, wielu gości wraca do nas właśnie na kawę. Poza tym cały czas działa nasza sala bankietowa tuż obok pizzerii. Nie jest duża, pomieści do 40 osób. Można wynająć ją na szkolenia, spotkania biznesowe, imprezy. Tam cały czas unosi się duch Cyrulika Śląskiego, zarówno jeśli chodzi o wnętrze, jak i jedzenie w cateringu.

Czy koncept pizzerii sprawdza się biznesowo?
- Spodziewałem się, że będzie gorzej. Działamy dopiero miesiąc, ruszaliśmy bez wielkiej reklamy, bo sami chcieliśmy dać sobie czas na nauczenie się funkcjonowania w nowym miejscu. Kilka osób napisało już o nas w social mediach, więc powoli zaczyna przybywać gości. Zobaczymy, na razie wygląda to obiecująco.

Rozmawiała: Dominika Zagrodzka 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Śniadania w Fabryce Norblina

Warszawski Food Town w Fabryce Norblina zaprasza gości na poranne posiłki. Śniadania serwowane są już od 8:00 rano.

Agnieszka Rojewska otworzyła palarnię kawy w Warszawie

Agnieszka Rojewska, wielokrotna mistrzyni Polski Barista oraz zwyciężczyni London Coffee Masters otworzyła w stolicy showroom oraz sklep z kawą Sheep and Raven.

Wina Dajcie w Rzeszowie: goście chcą być zaskakiwani

Rzeszowska restauracja Wina Dajcie zajęła III miejsce w plebiscycie gości ostatniej edycji festiwalu Restaurant Week.Jak się przygotować do takiego wydarzenia i jak osiągnąć sukces - o tym rozmawiamy z Waldemarem Kaczmarkiem, właścicielem konceptu.

Wystawa "Special ingredient" w warszawskim Sakebar by Nobu

Do 24 marca w warszawskim Sakebar by Nobu można oglądać wystawę "Special ingredient". Ten artystyczno-kulinarny projekt jest efektem kilkumiesięcznej współpracy artystki Agnieszki Stopyry i Nobu Hotel Warsaw.

Brać - pierwszy w Warszawie wine bar z tylko polskimi winami

Działający w Porcie Praskim Brać to pierwszy w stolicy wine bar serwujący jedynie polskie wina. Właściciele chcą przybliżyć gościom świat wciąż niedocenianego rodzimego winiarstwa, więc stawiają również na edukację, organizując degustacje i spotkania z winiarzami.

Sushi Soul w Warszawie - japońska klasyka z nowoczesnym twistem według Mariusza Melcera

Sushi Soul to działająca od niedawna w mokotowskim Forcie Piłsudskiego restauracja, której współwłaścicielem jest szef kuchni Mariusz Melcer, znany z warszawskiego Sakana Sushi Bar.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej