x

Tauzen Pizza w miejsce Cyrulika Śląskiego - zmiana konceptu sposobem na kryzys

Kategoria: Miejsca    16.11.2022

Dawna katowicka kawiarnia Cyrulik Śląski przeobraziła się w pizzerię inspirowaną Nowym Jorkiem. Radykalna zmiana to pomysł na radzenie sobie ze skutkami pandemii i inflacją. O tym, czy pizza sprawdza się lepiej niż kawa i ciastko rozmawiamy z Efremem Brolem, właścicielem Tauzen Pizzy.

Dawna katowicka kawiarnia Cyrulik Śląski przeobraziła się w pizzerię inspirowaną Nowym Jorkiem. Radykalna zmiana to pomysł na radzenie sobie ze skutkami pandemii i inflacją. Zdjęcie: materiały prasowe
Dawna katowicka kawiarnia Cyrulik Śląski przeobraziła się w pizzerię inspirowaną Nowym Jorkiem. Radykalna zmiana to pomysł na radzenie sobie ze skutkami pandemii i inflacją. Zdjęcie: materiały prasowe
Cyrulik Śląski działał w Katowicach przez długi czas. Jak to się stało, że zmienił się w pizzerię?
Efrem Brol: - W dobie kryzysu nie jest to chyba nic dziwnego, że kolejny lokal się zamknął. Byliśmy małą kawiarenką, która obsługiwała głównie lokalnych gości. Podczas pandemii straciliśmy wielu z nich, nasze dania nie do końca nadawały się też na wynos. Rok temu zamknęliśmy Cyrulika, ale w międzyczasie zacząłem eksperymentować z pizzą w domu. Testowałem przepisy na różne rodzaje pizzy, m.in. chicagowską czy nowojorską.

Zwyciężyła ta druga...
- Tak, najbardziej nam pasowała pod wieloma względami. Jest sycąca – robimy grubsze ciasto i dajemy więcej dodatków niż w tradycyjnej pizzy. Dobrze sprawdza się w dostawie, ponieważ do klienta dojeżdża jeszcze ciepła. Można ją nawet z powodzeniem odgrzać następnego dnia.

Na katowickim rynku jest bardzo dużo klasycznych pizzerii serwujących pizzę neapolitańską z pieca opalanego drewnem. W naszym małym lokalu i z tymi możliwościami, jakie mamy, wolimy zrobić coś innego. Włoska pizza ma swoje ograniczenia – najlepsza jest na miejscu. A my chcemy docierać do jak największej liczby klientów.

Zmiana jest dość radykalna, nie tylko jeśli chodzi o menu, ale też wystrój.
- Teraz nasz lokal jest bardziej uniwersalny. Elegancka kawiarenka w wiedeńskim stylu, od wystroju po muzykę – to miejsce mogło onieśmielać. Ze starego wnętrza zostawiliśmy z sentymentu tylko wymalowane na suficie niebo. Reszta musiała przejść znaczną metamorfozę.

Inspirowaliśmy się Nowym Jorkiem. Na większości ruchliwych ulic w tym mieście znajdziemy restauracje dla celebrytów, a obok nich - bary z pizzą na wynos. To zazwyczaj małe lokale z zaledwie kilkoma stolikami. I tam przychodzą wszyscy, gwiazdy, bezdomni, biznesmeni. Wszyscy, którzy chcą szybko, tanio i dobrze zjeść. W dobie kryzysu ekonomicznego, chcemy być właśnie takim miejscem.

Tauzen Pizza w miejsce Cyrulika Śląskiego - zmiana konceptu sposobem na kryzys. Zdjęcie: materiały prasowe
Tauzen Pizza w miejsce Cyrulika Śląskiego - zmiana konceptu sposobem na kryzys. Zdjęcie: materiały prasowe
Czy coś jeszcze zostało w waszym lokalu po Cyruliku Śląskim?
- Został ekspres do kawy kupiony kiedyś od włoskich znajomych. Kawa dobrze pasuje do pizzy, wielu gości wraca do nas właśnie na kawę. Poza tym cały czas działa nasza sala bankietowa tuż obok pizzerii. Nie jest duża, pomieści do 40 osób. Można wynająć ją na szkolenia, spotkania biznesowe, imprezy. Tam cały czas unosi się duch Cyrulika Śląskiego, zarówno jeśli chodzi o wnętrze, jak i jedzenie w cateringu.

Czy koncept pizzerii sprawdza się biznesowo?
- Spodziewałem się, że będzie gorzej. Działamy dopiero miesiąc, ruszaliśmy bez wielkiej reklamy, bo sami chcieliśmy dać sobie czas na nauczenie się funkcjonowania w nowym miejscu. Kilka osób napisało już o nas w social mediach, więc powoli zaczyna przybywać gości. Zobaczymy, na razie wygląda to obiecująco.

Rozmawiała: Dominika Zagrodzka 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Zimowe menu Michała Brysia w Setkach Powodów

Setki Powodów w warszawskim Koneserze to niedawno otwarty lokal, którego energetyczne wnętrze, pełne kolorowych neonów, rozjaśnia pochmurną aurę. Kolejnym atutem jest zimowa karta autorstwa Michała Brysia, w której szef kuchni dostarcza dziesięć kulinarnych powodów, by odwiedzić to miejsce.

Nowe Milanovo, czyli duża przestrzeń włoskich smaków (i nie tylko)

Restauracja Milanovo, słynąca z dań kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej, ponownie otworzyła swoje drzwi po remoncie. Nowości w menu przygotowano we współpracy z szefem kuchni Jerzym Sobieniakiem.

Regale Bar & Restaurant w Hotelu Saskim Kraków - art deco, tradycja i trendy

Pierwszy lifestylowy koncept pod międzynarodowym brandem Regale Bar & Restaurant wystartował w pięciogwiazdkowym Hotelu Saskim Kraków, Curio Collection by Hilton. Krakowski obiekt wybrano jako światowy debiut marki restauracji przyhotelowych dostępnych dla wszystkich.

Wielkie otwarcie pięciogwiazdkowego Hotelu Saskiego w Krakowie

Krakowski Hotel Saski w sercu Starego Miasta to pierwszy w Polsce obiekt wchodzący w skład sieci sygnowanej marką Curio Collection by Hilton, a zarazem pierwszy pięciogwiazdkowy hotel sieci Hilton w grodzie Kraka. Gościem honorowym uroczystości otwarcia był światowej sławy fotograf Ryszard Horowitz.

Wine&Bar Grono w Warszawie - wino w miłym gronie

Co można stworzyć na 30 mkw w centrum stolicy? Sklep z winami? Miejsce degustacji? Lokal, do którego można wpaść na aperitivo i antipasti? Piękną przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi? Wszystko w jednym - taki jest właśnie Wine&Bar Grono.

Bartosz Lisek ponownie otwiera Lokal na Rybę. W menu m. in. ... bawimordki

Zamknięty w kwietniu 2022 roku Lokal na Rybę Bartosza Liska wystartuje ponownie w swojej dawnej lokalizacji na początku grudnia. Wnętrze przechodzi właśnie gruntowny remont.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej