x

Julia Juchnowicz-Zielińska (córka restauratorki "Maliki") otwiera piekarnię Figle

Kategoria: Miejsca    10.11.2022

Najpierw matka i córka pracowały pod jednym dachem. Julia Juchnowicz-Zielińska wypiekała pieczywo w gdyńskiej restauracji Malika, należącej do Ewy "Maliki" Szyc-Juchnowicz. Teraz będzie prowadzić piekarnię pod własnym szyldem.

Julia Juchnowicz-Zielińska (córka restauratorki „Maliki”) otwiera piekarnię Figle. Zdjęcie: Izabela Rakowska
Julia Juchnowicz-Zielińska (córka restauratorki „Maliki”) otwiera piekarnię Figle. Zdjęcie: Izabela Rakowska
Figle to rzemieślnicza mikro piekarnia, za którą stoi Julia Juchnowicz - Zielińska, córka Ewy „Maliki” Szyc-Juchnowicz, właścicielki restauracji Malika w Gdyni. Piekarnia codziennie wypieka pieczywo na bazie żytniego zakwasu i zaopatruje restaurację przy Armii Krajowej 9/1, ale możemy spotkać je także w innych miejscach, z którymi Figle współpracują.  

Wypiekaniem rzemieślniczego chleba Julia Juchnowicz zainteresowała się na studiach, a coraz lepsze rezultaty i namowy znajomych sprawiły, że postanowiła zawodowo zająć się wyrobem pieczywa.
– Koniec mojego studiowania zbiegł się akurat z przenosinami Maliki do nowego, większego lokalu. Dostałam od mamy propozycję, aby spróbowała swoich sił. Podjęłam rękawicę i przekonałam się, że to jest coś, co chcę robić. Posiadamy piekarniczą pracownię, która powstała na potrzeby restauracji Malika, ale mieliśmy kilka zapytań o to, czy będziemy dostarczać chleba także w inne miejsca. Na tyle, na ile pozwalały nam na to nasze moce produkcyjne, udało nam się takie współprace zawiązać – opowiada Julia Juchnowicz-Zielińska.

Rosnące zainteresowanie pieczywem z gdyńskiej mikro piekarni sprawiło, że Figle zaczęły potrzebować większej przestrzeni, a co za tym idzie – własnego lokalu, do którego w najbliższym czasie piekarnia się przeniesie. Jak zaznacza właścicielka, przeprowadzka nie oznacza końca współpracy z Maliką, a rzemieślniczy chleb nadal będzie dostępny w jej restauracji.

Piekarnia Figle codziennie wypieka pieczywo na bazie żytniego zakwasu. Zdjęcie: Izabela Rakowska
Piekarnia Figle codziennie wypieka pieczywo na bazie żytniego zakwasu. Zdjęcie: Izabela Rakowska
Piekarnia otworzy się najprawdopodobniej w lutym, przy ulicy Parkowej w Gdyni. Lokal ma umożliwić poszerzenie oferty o produkty, których obecnie nie ma w asortymencie Figli, takie jak na przykład dodatki do chleba oraz słodkie wypieki.

– Podstawą naszej oferty jest i będzie chleb. Obecnie mamy trzy rodzaje pieczywa, ale w nowym punkcie oferta będzie większa. Poza pieczywem, pojawią się także słodycze na bazie ciasta brioszkowego, a gdy już się doszkolimy, także wyroby z ciasta francuskiego, w tym croissanty. Oprócz tego, w planach jest także niewielki sklepik z kawą typu speciality, „smarowidłami" do chleba od różnych dostawców, a także nabiałem i wędlinami od lokalnych producentów – zapowiada właścicielka Figli.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Zimowe menu Michała Brysia w Setkach Powodów

Setki Powodów w warszawskim Koneserze to niedawno otwarty lokal, którego energetyczne wnętrze, pełne kolorowych neonów, rozjaśnia pochmurną aurę. Kolejnym atutem jest zimowa karta autorstwa Michała Brysia, w której szef kuchni dostarcza dziesięć kulinarnych powodów, by odwiedzić to miejsce.

Nowe Milanovo, czyli duża przestrzeń włoskich smaków (i nie tylko)

Restauracja Milanovo, słynąca z dań kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej, ponownie otworzyła swoje drzwi po remoncie. Nowości w menu przygotowano we współpracy z szefem kuchni Jerzym Sobieniakiem.

Regale Bar & Restaurant w Hotelu Saskim Kraków - art deco, tradycja i trendy

Pierwszy lifestylowy koncept pod międzynarodowym brandem Regale Bar & Restaurant wystartował w pięciogwiazdkowym Hotelu Saskim Kraków, Curio Collection by Hilton. Krakowski obiekt wybrano jako światowy debiut marki restauracji przyhotelowych dostępnych dla wszystkich.

Wielkie otwarcie pięciogwiazdkowego Hotelu Saskiego w Krakowie

Krakowski Hotel Saski w sercu Starego Miasta to pierwszy w Polsce obiekt wchodzący w skład sieci sygnowanej marką Curio Collection by Hilton, a zarazem pierwszy pięciogwiazdkowy hotel sieci Hilton w grodzie Kraka. Gościem honorowym uroczystości otwarcia był światowej sławy fotograf Ryszard Horowitz.

Wine&Bar Grono w Warszawie - wino w miłym gronie

Co można stworzyć na 30 mkw w centrum stolicy? Sklep z winami? Miejsce degustacji? Lokal, do którego można wpaść na aperitivo i antipasti? Piękną przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi? Wszystko w jednym - taki jest właśnie Wine&Bar Grono.

Bartosz Lisek ponownie otwiera Lokal na Rybę. W menu m. in. ... bawimordki

Zamknięty w kwietniu 2022 roku Lokal na Rybę Bartosza Liska wystartuje ponownie w swojej dawnej lokalizacji na początku grudnia. Wnętrze przechodzi właśnie gruntowny remont.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej