x

Gęsina na św. Marcina 2022 - XIV edycja slowfoodowej akcji

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    10.11.2022

Tegoroczna edycja slowfoodowej akcji "Gęsina na św. Marcina" potrwa od 11 do 27 listopada. Wybrane zostaną najlepsze restauracje w całej Polsce, które w tym okresie będą serwować przynajmniej trzy dania na bazie gęsiny. Do udziału w akcji Slow Food Polska zaprosił w tym roku blisko 100 lokali.

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
– Efekty naszych działań są bardzo wymierne. Spożycie gęsiny w Polsce z 17 gramów 14 lat temu urosło dzisiaj do około 350 gramów, czyli prawie 20-krotnie. Jednak wciąż z 12 milionów sztuk gęsi hodowanych rocznie, 90% czyli około 22 tys. ton trafia na rynek niemiecki. Niestety, to co smuci w tym roku, to cena gęsina wywołana skutkami ptasiej grypy na Węgrzech i we Francji. W tym roku za jeden kilogram tuszki gęsi trzeba zapłacić około 40 zł, czyli cała tuszka o wadze 4-5 kg jest już wydatkiem między 160-200 zł – mówi Jacek Szklarek, pomysłodawca akcji. – Mimo to warto odwiedzić ulubione restauracje i przenieść się w atmosferę radości, dobrego smaku i wspólnego biesiadowania, co od wieków było sprawdzonym sposobem radzenia sobie w czasach niepewności i niekiedy zwątpienia – podkreśla.

Znani szefowie kuchni i rodzime rasy gęsi
W akcji „Gęsina na św. Marcina” wezmą udział między innymi: Witek Iwański (Restauracja Hub Praga, Warszawa), Paweł Kras (Pałac Goetzów – Brzesko), Łukasz Rakowski (Hotel Cristal – Białystok), Mateusz Suliga (Bistro The Hours – Kraków), Adrian Gabryszak (M15 – Sopot), Łukasz Porowski (Restauracja Perłowa – Lublin), Krzysztof Zimnocha (Restauracja Bardo – Dolny Śląsk), Sylwester Lis ( Sofa i Lis- Zakopoane), Marek Kmiecik (Poznańśka 19 – Poznań) czy  Kacper Luleczko (Restauracja Cysterska  – Rudy/Śląskie).

Podobnie jak rok temu organizatorzy koncentrować się będą na starych, rodzimych rasach gęsi, jak Zatorska, Kartuska, Suwalska, Garbonosa, Rypińska i inne. Każdego roku, jedna z tych ras jest szczegółowo prezentowana – w tej edycji  jest to gęś Garbonosa. Każdego z szefów kuchni Slow Food Polska zachęca też do poszukiwania rodzimych ras gęsi na własnym terenie.

Imprezy towarzyszące
Nie zabraknie festynów, imprez plenerowych, kolacji tematycznych, spotkań, laboratoriów, konkursów, degustacji, etc... organizowanych w całej Polsce przez przedstawicieli Slow Food Polska. Jednak sercem akcji pozostają same restauracje – długi weekend z pewnością sprzyjać będzie w tym roku odwiedzaniu restauracji.

Jak co roku odbędzie się konkurs na najlepszy przepis na gęsinę, który wybiorą spośród nadesłanych przepisów sami szefowie kuchni biorący udział w akcji. Zwycięża receptura, która otrzyma największą liczbę głosów, zaś jej autor ogłoszony zostanie Królem Gęsiny 2022/2023. Tytuł ten w przeszłości wywalczyli: Adam Chrząstowski, Aleksander Baron, Przemek Błaszczyk, Tomasz Dziura, Adrian Gabryszak, Marcin Pławecki, Mateusz Guzik, Mateusz Ciołko, Dawid Klimaniec oraz Michał Matuszewski.

Wino Świętomarcińskie przygotowała Winnica Turnau z Baniewic w Województwie Zachodniopomorskim. Zdjęcie: materiały prasowe
Wino Świętomarcińskie przygotowała Winnica Turnau z Baniewic w Województwie Zachodniopomorskim. Zdjęcie: materiały prasowe
Wino Świętomarcińskie
Od kilku lat gęsinie towarzyszy również rodzimej produkcji Wino Świętomarcińskie. Podobnie jak i w latach poprzednich przygotowała je na potrzeby akcji Winnica Turnau z Baniewic w Województwie Zachodniopomorskim.

– Zrodziło się ono z gron zebranych w październiku tego roku z dwóch odmian: seyval blanc i johanniter. Po 3 tygodniach fermentacji powstało młode wino, będące odbiciem pogody ostatnich kilku miesięcy. W zapachu przynosi miętę i odrobinę limonki  oraz pomarańczy. Usta są łagodne, a cytrynowa kwasowość nie pozwala o sobie zapomnieć, komponując się z jabłkowym posmakiem. Odzwierciedla świeżość młodego wina. Kwasowość orzeźwia podniebienie i podbija smak pasztetów z gęsiny, oczyszcza kubki smakowe przed gęsim rosołem. Jest idealne do gęsi pieczonej w jabłkach, a także do delikatnej sałatki z malinami i ziołami, okraszonej soczystymi kawałkami gęsiego fileta – opowiada Jacek Turnau, współwłaściciel winnicy.

Wszelkie informacje na temat tegorocznej akcji i uczestniczących w niej restauracji można znaleźć na stronie: www.gesina.pl.

Terminarz akcji:
11-27 XI – Serwowanie gęsiny w najlepszych polskich restauracjach (blisko 100).
11 XI – Oficjalna kolacja otwierająca akcję w warszawskiej restauracji Belvedere – chef Tomasz Łagowski.
11 XI – Otwarcie pierwszych butelek Wina Świętomarcińskiego z Winnicy Turnau w restauracjach biorących udział w akcji.
12 XI – Kolacja promująca gęsinę w Pałacu Goetzów w Brzesku – będą gotować: Dawid Klimaniec, Marcin Sołtys, Przemysław Klima, Grzegorz Miśta, Konrad Korszla, Gospodarz: Paweł Kras.
11-13 XI – Festiwale i konkursy poświęcone gęsinie w Swołowie pod Słupskiem, w Kamyku pod Częstochową oraz w Puchaczowie na Lubelszczyznie.
19 XI – Kolacja degustacyja w Hub Praga, Warszawa – chef Witek Iwanski.
20 XI – Obiad ze specjalnym gęsinowym menu w Hotelu Żubrówka w Białowieży – chef Łukasz Rakowski.
26 XI – Ogłoszenie wyników konkursu na najlepszy przepis na gęsinę i wybranie spośród Szefów Kuchni „Króla Gęsiny 2021/2022”.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Whisky Live Warsaw 2022 przeszedł do historii

Rekordowa liczba wystawców oraz frekwencja. Nowa przestrzeń, która udźwignęła presję wydarzenia, mnóstwo sesji Masterclass oraz kolekcjonerski kącik. Tegoroczna edycja festiwalu przechodzi do historii jako najlepsza z dotychczasowych.

Anna i Robert Lewandowscy stworzyli zdrowe przekąski dla kibiców

Nawet 65 proc. kibiców sięga po niezdrowe przegryzki podczas oglądania meczów. Dzięki nowym przekąskom Anny i Roberta Lewandowskich można teraz kibicować zdrowo. Trwający mundial to także okazja do udziału w konkursie i wymyślenia "cieszynki", którą wykona najlepszy napastnik świata.

Rekordy na Restaurant Week. Ruszyły rezerwacje na 2023 rok

Festiwal pod hasłem #FoodLooksGood zgromadził w najlepszych restauracjach rekordowe ponad 135 tysięcy gości. Polska edycja Restaurant Week jest siódmym największym wydarzeniem kulinarnym spośród wszystkich na świecie i drugim największym biletowanym eventem w kraju.

Tydzień Kuchni Polskiej - podsumowanie kulinarnego świętowania niepodległości

Blisko 400 restauracji z 224 miast wzięło udział w akcji Tydzień Kuchni Polskiej związanej z obchodami Święta Niepodległości. W menu pojawiło się kilkaset dań kuchni regionów, jak chociażby warmińskie dzyndzałki, podhalańska jagnięcina czy zupa z brukwi, zapomniany specjał kuchni Pomorza.

Festiwal hiszpański w gdańskiej Stacji Food Hall

Od 24 do 27 listopada Stacja Food Hall w gdańskiej galerii Metropolia zaprasza na kulinarną podróż do Hiszpanii. Podczas czterodniowego festiwalu będą serwowane dania inspirowane Andaluzją, Galicją czy też Katalonią.

Druga odsłona kolacji Grand Dinners za nami!

W Restauracji Belvedere odbyły się kolacje z cyklu Grand Dinners. Gwiazdami obu wieczorów - 7 i 8 listopada - byli francuscy szefowie kuchni Christophe Bacquié i Emmanuel Renaut, którzy przylecieli do Warszawy specjalnie na tę okazję. Kroku dorównywał im gospodarz miejsca Tomasz Łagowski.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej