x

Polska sieć pizzerii Da Grasso przejmowana przez Orklę

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    10.11.2022

Firma zawarła umowę nabycia 74% udziałów w Da Grasso, posiadającej 193 lokale w naszym kraju. Inwestycja w Da Grasso sprawi, że sieć Orkla będzie liczyć 860 pizzerii franczyzowych w Finlandii, krajach Beneluksu, Niemczech i Polsce.

Zdjęcie: Instagram.com/ Da Grasso
Zdjęcie: Instagram.com/ Da Grasso
Portfolio Orkli będzie składać się z wiodących marek w kategorii sprzedaży pizzy: Kotipizza, New York Pizza i właśnie Da Grasso.
 
- Da Grasso to dobrze zarządzana firma, która zbudowała imponującą pozycję na rosnącym polskim rynku pizzy.  Jesteśmy przekonani, że  staniemy się jedną z wiodących firm franczyzowych pizzy w Europie - mówi Thomas Ljungqvist, wiceprezes wykonawczy i pełniący obowiązki dyrektora generalnego Orkla Consumer & Financial Investments.
 
Właścicielkami Da Grasso są Karolina Rozwandowicz (95%) oraz prezes Magdalena Piróg (5%). Obie panie będą kontynuować działalność jako akcjonariusze w partnerstwie z Orklą. Po transakcji Orkla będzie właścicielem 74% udziałów w spółce, a akcjonariusze mniejszościowi będą posiadali pozostałe udziały. Strony zobowiązały się nie ujawniać ceny zakupu. Transakcja ma zostać sfinalizowana w IV kwartale tego roku.
 
Orkla jest wiodącym dostawcą markowych produktów i rozwiązań koncepcyjnych dla rynków konsumenckich, gastronomicznych i piekarniczych w krajach skandynawskich, bałtyckich oraz na wybranych rynkach Europy Środkowej i Indii. Firma jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Oslo i ma siedzibę w Oslo. W 2021 r. Grupa osiągnęła obroty w wysokości 50,4 mld koron norweskich (NOK) i zatrudnia około 21 500 pracowników.
 
Z kolei Da Grasso to jedna z wiodących sieci franczyzowych pizzerii w Polsce, posiadająca 193 lokale w całym kraju. Sprzedaż konsumencka sieci w 2021 r. wyniosła 53 mln euro, co odpowiada około 530 mln NOK. W 2021 r. Da Grasso osiągnął obroty w wysokości 13,6 mln euro (136 mln NOK). Firma ma siedzibę w Łodzi i zatrudnia 51 pracowników.
 
 
Autor tekstu: Joanna Hamdan

Zobacz także

Giancarlo Russo trenerem Akademii Inspiracji MAKRO

Do grona trenerów Akademii Inspiracji MAKRO dołączył Giancarlo Russo - znany propagator kuchni włoskiej w branży HoReCa. Poprowadzi on cykl warsztatów dotyczących trzech regionów kuchni włoskiej. Szkolenia skierowane są do zawodowych kucharzy i szefów kuchni.

Yannick Lohou i Tomasz Łagowski prowadzącymi 8 warsztaty Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Ósme warsztaty Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere odbyły się 6 marca w restauracji Belvedere. Młodzi adepci sztuki kulinarnej mieli tym razem możliwość pracy z dwoma wybitnymi szefami kuchni oraz wzięcia udziału w kolejnym wykładzie eksperckim w budynku XVIII - wiecznej Nowej Oranżerii.

MAKRO Polska z nowym cyklem edukacyjnym "Kulinarna podróż po Polsce"

"Kulinarna podróż po Polsce" to nowy cykl skierowany do przedstawicieli branży HoReCa. Podczas tych spotkań uczestnicy zostaną zabrani w podróż po owocowych sadach centralnej Polski oraz mazurskich i warmińskich lasach. Odwiedzą również pogranicze Małopolski i Górnego Śląska oraz Kaszuby.

Szkolenie Manager w Akademii Inspiracji MAKRO

Akademia Inspiracji MAKRO wprowadziła do swojej oferty szkoleniowej nowy 5-dniowy kurs dedykowany obecnym i przyszłym managerom lokali gastronomicznych. Manager gastronomii to szkolenie, które obejmuje zagadnienia dotyczące między innymi tworzenie strategii, zarządzanie finansami czy organizację pra

MAKRO sponsorem strategicznym konkursu Arte Culinaria Italiana

Sieć hurtowni MAKRO Polska była sponsorem strategicznym 16. edycji konkursu włoskiej sztuki kulinarnej Arte Culinaria Italiana. W jury oceniającym uczestników zasiedli Rafał Zaręba i Michał Węcławek, szefowie kuchni Akademii Inspiracji MAKRO oraz Cezary Powała, szef kuchni Studia Kuchennego MAKRO,

I Mistrzostwa Polski Koktajli Bezalkoholowych. Znamy zwycięzcę!

To były pierwsze Mistrzostwa Koktajli Bezalkoholowych zorganizowane w naszym kraju. Zwyciężył je Karol Kraszewski, który będzie reprezentował Polskę z ramienia Stowarzyszenia Polskich Barmanów na mistrzostwach świata koktajli bezalkoholowych.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej