x

Gęsina na św. Marcina: będzie, ale droższa i nie wszędzie

Kategoria: Twój biznes - wiedza    08.11.2022

W listopadzie, tradycyjnie już w ofercie sklepów pojawia się gęsina. Sprawdzamy, czy wraz z rosnącymi cenami, w tym między innymi drobiu, urosły też ceny tego rzadkiego gatunku mięsa.

Zdjęcie: Shutterstock.com
Zdjęcie: Shutterstock.com
Trudno dziś oszacować wartość polskiego rynku gęsiny, jedynie w 2016 r. Bank BGŻ BNP Paribas policzył, że jej spożycie w naszym kraju w 2016 r. wynosiło zaledwie 260 g na osobę rocznie. Obecnie, według różnych wyliczeń, może to być ok. 300 g.

Popyt na gęsinę większy w listopadzie
Jak podaje aplikacja mobilna do tworzenia list zakupów Listonic, wśród jej użytkowników gęsina nie jest popularnym produktem i pojawia się na stole znacznie rzadziej niż inne rodzaje mięsa. 

– W 2021 r. mogliśmy mówić o kilkudziesięciu/kilkuset dodaniach do list zakupów miesięcznie. Dla porównania – produkty z kurczaka czy indyka liczymy w dziesiątkach tysięcy miesięcznie, a więc różnica jest ogromna – mówi Małgorzata Olczak, head of sales w Listonicu.

Smakosze mięsa z gęsi kupują je najczęściej w listopadzie oraz w grudniu. Jest to związane z sezonowością tego produktu – świeże gęsi dostępne są właśnie jesienią – oraz tradycją. W Wielkopolsce, a także w niektórych rejonach Śląska, gęś jest potrawą przyrządzaną z okazji Dnia św. Marcina, który obchodzony jest 11 listopada.

O tym, że popyt na gęsinę jest zależny od regionu zauważa Intermarché.
 
– Widzimy np. że jest ona bardziej popularna w Wielkopolsce niż w innych częściach kraju, jednak wszędzie znajduje swoich wiernych nabywców – przekonuje sieć.

Gęsina drożej
W ostatnich miesiącach mierzymy się nie tylko z inflacją konsumencką, ale i producencką, która znacznie przewyższa tę pierwszą. Jak podaje Intermarché, w tej chwili cena mięsa z piersi gęsi u niektórych producentów przekracza 80 zł za kilogram, co stanowi niemal 90-proc. wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. Średnio cena zakupu tuszy z gęsi wzrosły w tym roku o połowę.

Mimo wyższych cen np. Intermarché spodziewa się, że popyt na to mięso nie spadnie w porównaniu do poprzedniego roku, nawet przy wzroście cen, ale nie wszyscy są optymistami. W tym roku gęsiny nie znajdziemy między innymi w ofercie Stokrotki. Także sieć Aldi po przeanalizowaniu trendów sprzedażowych oraz rynkowych kosztów pozyskania tego mięsa zdecydowała, że nie wprowadzi tego rodzaju mięsa do sprzedaży w swoich sklepach.

Z gęsiny nie rezygnuje Kaufland. – Z okazji zbliżającego się Dnia św. Marcina oferta gęsiny zostanie rozszerzona. Zachęcamy do śledzenia gazetek promocyjnych – mówi Maja Szewczyk, dyrektor działu komunikacji korporacyjnej, Kaufland Polska.

Gęsiny nie zabraknie w Netto. W sklepach tej sieci dostępna jest gęsina wolno gotowana, klient będą też mieli możliwość zakupu piersi z gęsi. – Wzrost cen gęsiny rok do roku jest zauważalny, jednak mając na uwadze tradycję, dbamy o to, by gęsina pojawiała się sezonowo na naszych półkach – informuje Patrycja Kamińska, PR manager Netto.

Lidl oferuje gęsinę między innymi w postaci: piersi (55,99 zł za kg, po 20-proc. rabacie), nogi (55,99 zł za kg, po 20-proc. rabacie) i tuszki (29,99 zł za kg, po 20-proc. rabacie) pod marką Regionalne Szlaki oraz tuszkę mrożoną Yano w cenie 19,99 za kg.

Natomiast Biedronka zapewnia, że na Święto Niepodległości i Dzień Świętego Marcina przygotowała swoim klientom dwa tradycyjne produkty: pierś z gęsi oraz rogale świętomarcińskie.
– Gęś została poddana procesowi wolnego gotowania w zamkniętych opakowaniach, produkt wymaga jedynie podgrzania i nie zawiera substancji konserwujących. Jest oferowana w cenie 79,90 zł/kg – mówi Marcin Hadaj, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w sieci Biedronka.

 

Autor tekstu: Joanna Hamdan

Zobacz także

Popeyes - nowa marka restauracyjna wkracza do Polski

Operatorzy Restaurant Brands International i McWin planują w 2023 roku otwarcie w krajach Europy Wschodniej, m.in. w Polsce, lokali gastronomicznych pod marką Popeyes. Chcą także rozwijać sieć Burger King w tym regionie.

Kryzysowe zjawisko - zrzutki na restauracje. Ostatnia deska ratunku przed bankructwem?

Rośnie liczba restauracji zamykanych z powodu problemów finansowych. Restauratorzy szukają ratunku w zbiórkach pieniędzy za pośrednictwem serwisów internetowych, a lokali potrzebujących takiego wsparcia wciąż przybywa. Radio Całe, Green Bus, Falafel Bejrut, Lokal na Rybę - przykłady można mnożyć.

Hard Beans z Fetco będą produkować i dystrybuować urządzenia do kawy typu cold brew

Polska palarnia kawy Hard Beans rozpoczęła współpracę z Fetco, czołowym amerykańskim producentem urządzeń do parzenia kawy i herbaty. Wspólnie będą produkować i dystrybuować urządzenie Baby Hard Tank wytwarzające kawę typu cold brew w rekordowym tempie.

Żabka konkurencją dla McDonald’s? Takie ma plany

Żabka - czołowa sieć sklepów convenience - nie bez przyczyny wraca w wybranych placówkach do serwowania pizz i zapiekanek. To pomysł na mniejsze miejscowości, do których nie wchodzą najwięksi gracze fast-food, takie jak McDonald’s.

Oto pięć trendów polskiej i światowej gastronomii. Raport Pyszne.pl

Co królowało na talerzach Polaków w 2022 roku? Które kuchnie świata cieszą się największą popularnością? Czy zaczęliśmy oszczędzać na jedzeniu i przekonujemy się do weganizmu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w najnowszej edycji raportu Food Trendów Pyszne.pl.

Ukraińscy pracownicy na rynku HoReCa: ambitni, wykształceni, tymczasowi?

Często mają wyższe wykształcenie, znają języki obce, nie boją się pracy poniżej własnych kompetencji. Chętnie wybierają zatrudnienie w gastronomii lub hotelarstwie. Większość Ukraińców deklaruje jednak, że zaraz po wojnie wróci do swojej ojczyzny.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej