x

Bracia Collins otworzyli nową restaurację - uWędzonych w Sopocie

Kategoria: Miejsca    07.11.2022

Bracia Rafał i Grzegorz Collins, znani z programu "Odjazdowe Bryki Braci Collins", otworzyli swą drugą restaurację. uWędzonych w Sopocie serwuje amerykańskie BBQ.

Bracia Rafał i Grzegorz Collins, znani z programu „Odjazdowe Bryki Braci Collins\", otworzyli swą drugą restaurację - uWędzonych w Sopocie. Zdjęcie: materiały prasowe
Bracia Rafał i Grzegorz Collins, znani z programu „Odjazdowe Bryki Braci Collins\", otworzyli swą drugą restaurację - uWędzonych w Sopocie. Zdjęcie: materiały prasowe
Rafał i Grzegorz Collins zadebiutowali w branży HoReCa dwa lata temu, otwierając w Warszawie lokal Fuego by Bracia Collins. Promowany był jako miejsce dla fanów motoryzacji i specjalizował się w burgerach oraz daniach mięsnych. Sensacją był w nim złoty burger za 299 zł – do jego przygotowania używano 24-karatowego jadalnego złota.

Warszawski koncept braci Collins nie sprawdził się – byli zmuszeni zamknąć go w sierpniu tego roku. Tym razem postawili na Trójmiasto. Ich nowa restauracja mieści się przy ul. Grunwaldzkiej 8 w Sopocie. Właściciele wierzą, że to zmiana na lepsze:
– Zamknęliśmy własny brand, żeby zainwestować w ten. Jeżeli pierwszy raz o nim słyszycie,  to czujcie się wyróżnieni, bo już niedługo będzie i u Was w mieście! – mówi Rafał Collins.

Wnętrze restauracji uWędzonych w Sopocie utrzymane jest w wyrazistej kolorystyce rodem z amerykańskich steakhouse’ów. Zdjęcie: materiały prasowe
Wnętrze restauracji uWędzonych w Sopocie utrzymane jest w wyrazistej kolorystyce rodem z amerykańskich steakhouse’ów. Zdjęcie: materiały prasowe
Sopocka miejscówka ma dość surowy charakter – wnętrze utrzymane jest w wyrazistej kolorystyce rodem z amerykańskich steakhouse’ów. Serwuje amerykańskie BBQ i whisky. Szefem kuchni w restauracji jest Michał Snela, który pracował w nagradzanych gwiazdkami Michelin londyńskich restauracjach takich jak: Chez Bruce, The Artichoke, Marcus Wareing, Wild Honey, Charlottes Bistro oraz Restaurant Gordon Ramsay.  

Restauracja uWędzonych w Sopocie, lokal braci Collins. Zdjecie: materiały prasowe
Restauracja uWędzonych w Sopocie, lokal braci Collins. Zdjecie: materiały prasowe
Bracia Collins znani są z programu „Odjazdowe Bryki Braci Collins”, w którym prezentują tuningowane przez siebie samochody. Prowadzona przez nich firma Prestige Customs z warsztatami w Londynie, Katarze oraz Warszawie przerabia najdroższe auta świata, okleja helikoptery i prywatne odrzutowce należące do gwiazd muzyki, sportu, filmu czy arabskich szejków (m. in. Cristiano Ronaldo, Mariusza Pudzianowskiego czy Wojciecha Szczęsnego).

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Zimowe menu Michała Brysia w Setkach Powodów

Setki Powodów w warszawskim Koneserze to niedawno otwarty lokal, którego energetyczne wnętrze, pełne kolorowych neonów, rozjaśnia pochmurną aurę. Kolejnym atutem jest zimowa karta autorstwa Michała Brysia, w której szef kuchni dostarcza dziesięć kulinarnych powodów, by odwiedzić to miejsce.

Nowe Milanovo, czyli duża przestrzeń włoskich smaków (i nie tylko)

Restauracja Milanovo, słynąca z dań kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej, ponownie otworzyła swoje drzwi po remoncie. Nowości w menu przygotowano we współpracy z szefem kuchni Jerzym Sobieniakiem.

Regale Bar & Restaurant w Hotelu Saskim Kraków - art deco, tradycja i trendy

Pierwszy lifestylowy koncept pod międzynarodowym brandem Regale Bar & Restaurant wystartował w pięciogwiazdkowym Hotelu Saskim Kraków, Curio Collection by Hilton. Krakowski obiekt wybrano jako światowy debiut marki restauracji przyhotelowych dostępnych dla wszystkich.

Wielkie otwarcie pięciogwiazdkowego Hotelu Saskiego w Krakowie

Krakowski Hotel Saski w sercu Starego Miasta to pierwszy w Polsce obiekt wchodzący w skład sieci sygnowanej marką Curio Collection by Hilton, a zarazem pierwszy pięciogwiazdkowy hotel sieci Hilton w grodzie Kraka. Gościem honorowym uroczystości otwarcia był światowej sławy fotograf Ryszard Horowitz.

Wine&Bar Grono w Warszawie - wino w miłym gronie

Co można stworzyć na 30 mkw w centrum stolicy? Sklep z winami? Miejsce degustacji? Lokal, do którego można wpaść na aperitivo i antipasti? Piękną przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi? Wszystko w jednym - taki jest właśnie Wine&Bar Grono.

Bartosz Lisek ponownie otwiera Lokal na Rybę. W menu m. in. ... bawimordki

Zamknięty w kwietniu 2022 roku Lokal na Rybę Bartosza Liska wystartuje ponownie w swojej dawnej lokalizacji na początku grudnia. Wnętrze przechodzi właśnie gruntowny remont.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej