x

Życzenia specjalne gości: Jak sobie z nimi radzisz?

Kategoria: Twój biznes - oferta    04.11.2022

Obsługa działa, restauracja pęka w szwach, wszyscy działają szybko. I wtedy spływają specjalne życzenia: pieczone ziemniaki zamiast frytek, sałatka zamiast fasolki... Wszystko to kosztuje czas, którego brakuje w godzinach szczytu. Ale z odpowiednim sprzętem, obciążenie pracą ograniczysz do minimum.

iCombi Pro. Zdjęcie: materiały prasowe
iCombi Pro. Zdjęcie: materiały prasowe
Gdy goście zmieniają składniki pieczołowicie skomponowanego menu, aż do momentu, gdy oryginalny pomysł przestaje być rozpoznawalny, szef kuchni nie tylko traci radość, ale także znacząco zakłóca normalne procesy kuchenne.

Z drugiej strony ankiety pokazują, że 56% gości chciałoby większej elastyczności w doborze składników. Powodem tego są nietolerancje pokarmowe lub po prostu nielubienie pewnych rzeczy. Biorąc pod uwagę, że 67% respondentów stwierdziło, że nie odwiedziliby ponownie restauracji, gdyby ich preferencje nie były brane pod uwagę, ważne jest, aby zastanowić się, jak obsługiwać specjalne życzenia.

– Szczególnie w celu uniknięcia nietolerancji zaleca się, aby podczas dokonywania rezerwacji pytać gości o specjalne życzenia – mówi Jarosław Kołodziejek, Regional Corporate Chef w Rational.

Wtedy szczególnie małe prośby o zmianę można wdrożyć szybko i bez większego wysiłku. Ale idzie o krok dalej: – W przypadku bardziej skomplikowanych życzeń specjalnych lub tych, które są przekazywane później, wymagany jest wysoki poziom elastyczności w kuchni. Sprzęt również musi nadążyć.

Rekomendacja Jarosława Kołodziejka: połączenie iCombi i iVario. – Dzięki współdziałaniu pieca konwekcyjno-parowego i iVario, który zastępuje kuchenkę, garnki, patelnie, makaroniarkę i frytownicę, możesz pokryć do 95% zwykłych zastosowań kulinarnych w restauracji.

iVario Pro. Zdjęcie: materiały prasowe
iVario Pro. Zdjęcie: materiały prasowe
W końcu można gotować, piec, grillować i gotować na parze za pomocą pieca konwekcyjno-parowego, a także gotować, smażyć tradycyjnie i na głębokim tłuszczu za pomocą iVario. Oznacza to, że szef kuchni zawsze może korzystać z urządzenia, który jego zdaniem najlepiej pasuje do przebiegu pracy w kuchni. Ponieważ oba są potężne i zapewniają pożądaną jakość żywności. Jeśli nagle pojawią się specjalne prośby, może po prostu skorzystać z drugiego urządzenia w przypadku najczęstszych zastosowań.

Można też skonfigurować MyDisplay w obu urządzeniach: Komunikaty na wyświetlaczu mają na celu wyeksponowanie ważnych treści. Na przykład w MyDisplay można skonfigurować wszystkie składniki menu i najczęstsze życzenia specjalne. A kuchnia może reagować szybko, bezpiecznie i z wyjątkową jakością żywności.

– Ale to nie jedyny powód, dla którego iCombi i iVario są tak elastyczne – mówi Jarosław Kołodziejek. Jego zdaniem istnieje również możliwość mieszanego załadunku z iCombi oraz iZoneControl z iVario. Sukcesywnie.

Mieszany załadunek w iCombi Pro umożliwia jednoczesne gotowanie różnych potraw. Tylko jeden warunek: będziesz potrzebować tego samego klimatu. Przykład: Łosoś, makaron i brokuły są świetnie gotowane na parze, więc pasują do siebie w iCombi. Z drugiej strony brokuły i stek nie pasują do siebie; pierwszy musi być na parze, drugi z grilla.

Dzięki iZoneControl w iVario, jedna kadź może być podzielona na cztery strefy, każda z inną temperaturą lub zimna. Jednocześnie można przygotować do czterech różnych potraw. Skuteczna metoda, szczególnie przy mniejszych porcjach na specjalne życzenie. Jarosław Kołodziejek podsumowuje: „Specjalne życzenia z pewnością mogą być okazją i podkreślać gościnność konkretnej restauracji”.

Tylko 20% ankietowanych gości uważa, że ​​nie jest źle, jeśli ich preferencje nie są brane pod uwagę. Jedzą to, co oferuje karta menu. Jednak to coraz bardziej wyjątek.
Więcej informacji: https://www.rational-online.com/pl_pl/ikitchen/


Kontakt:
RATIONAL Sp. z o.o.
Tel. +48 22 864 93 26
@rational-online.com
rational-online.com

 

Autor tekstu: Artykuł Sponsorowany

Zobacz także

Pijalnia Wódki i Piwa oraz The Mexican - poszukiwani franczyzobiorcy w mniejszych miastach

Pijalnia Wódki i Piwa oraz The Mexican - do tych dwóch szyldów gastronomicznych spółka Mex Polska szuka franczyzobiorców. Największy potencjał rozwojowy widzi w pierwszej marce, m.in. dzięki mniejszym wymogom lokalowym i inwestycyjnym.

Convotherm ConvoSense. Welbilt kolejny raz zaskakuje innowacjami

Firma Welbilt z produktami z linii Convotherm od lat jest liderem rynku nowoczesnych urządzeń dla gastronomii. Do gamy dostępnych opcji Convotherm Maxx Pro dołączyła nowa funkcja ze sztuczną inteligencją ConvoSense. Zaprezentowano ją po raz pierwszy na targach Horeca Gastrofo na stoisku Mondo-Tech.

RATIONAL - profesjonalna instalacja urządzeń gwarancją optymalnej eksploatacji od pierwszego dnia

Pojawienie się nowego urządzenia RATIONAL w restauracji to wyjątkowy moment. Każdy, kto zdecydował się na profesjonalną instalację przez certyfikowanego partnera serwisowego Rational, może być pewien, że wszystko przebiegnie sprawnie, a sprzęt od razu zacznie działać.

Kuchnia gastronomiczna - na co zwrócić uwagę?

Podejmując decyzję o zakupie np. kuchni gastronomicznej, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim parametry produktu. Warto sprawdzić maksymalną moc sprzętu, ilość palników, maksymalną temperaturę, a także dodatkowe funkcje, takie jak ochrona przed przegrzaniem czy łatwe wyjmowanie filtra tłuszczu.

Prowadzisz restaurację i organizację pozarządową? Możesz sprzedawać posiłki w Glovo bez prowizji

W ramach programu Glovo "Zamawiając - pomagasz" organizacje pozarządowe, które jednocześnie prowadzą restaurację lub sklep, mogą sprzedawać na tej platformie z 0% prowizją. Z programu korzysta już m.in. Kuchnia Czerwony Rower w Warszawie.

PKN Orlen poszukuje dostawców zapiekanek

PKN Orlen prowadzi analizę rynku w zakresie potencjalnych dostawców zapiekanek, które pod marką własną koncernu byłyby przeznaczone do dalszej sprzedaży w jego punktach detalicznych. Odpowiedzi na zapytanie można składać do 24 sierpnia.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej