x

Konkurencja dla kawiarni - Żabka wprowadza abonament na kawę

Kategoria: Twój biznes - wiedza    04.11.2022

49,99 zł za 30 dni - tyle wynosi "kawonament", czyli abonament na jedną kawę dziennie w Żabce. To nie jedyna tego typu inicjatywa w Polsce (podobnie działają np. palarnie kawy), ale pierwsza wprowadzona przez sieć spożywczą.

30-dniowy abonament na kawę w Żabce kosztuje 49,99 zł, co oznacza, że koszt jednej kawy wynosi średnio 1,66 zł. Zdjęcie: Shutterstock.com
30-dniowy abonament na kawę w Żabce kosztuje 49,99 zł, co oznacza, że koszt jednej kawy wynosi średnio 1,66 zł. Zdjęcie: Shutterstock.com
Abonament, czyli cykliczna płatność cały czas kojarzą się polskim konsumentom najczęściej z Netfliksem czy oprogramowaniem komputerowym, ale coraz częściej widać takie rozwiązania w kolejnych branżach.

W aplikacji Żappka pojawiała się informacja o "kawonamencie", czyli 30-dniowym abonamencie na kawę w Żabce w wysokości 49,99 zł, co oznacza, że koszt jednej kawy wynosi średnio 1,66 zł. Średnio, bo możliwości jest dużo - kawa czarna, z mlekiem, flat white, latte, cappuccino, napój czekoladowy, espresso, doppio i kawa cortado.

W ramach aktywnej subskrypcji można dodatkowo, raz na okres rozliczeniowy, odebrać dowolną kawę o pojemności 200 ml z kawomatu lub muffina czekoladowego/ straciatella. Odbiór możliwy jest po wykorzystaniu limitu na dany dzień (czyli jednej kawy).

Tego typu inicjatywa jest pierwszą podjętą przez sieć spożywczą. Próby zbudowania biznesu subskrypcyjnego z produktami spożywczymi podejmuje jednak coraz więcej firm, w tym m.in. palarnie kawy, np. Java Coffee Roasters. Dzięki niej klienci mogą skosztować co miesiąc różnych kawowych nowości.

Latem 2022 r. związana z Adamem Ringerem, twórcę Green Caffé Nero, piekarnia Muffia Bakery ruszyła z abonamentem pieczywa. „Po przebudzeniu znajdziecie pudełko z chlebem i dodatkami pod drzwiami” – tak reklamuje się prenumerata chleba stworzona przez Muffia Bakery.

Na czym polega? Konsument wybiera pieczywo, może dodać coś do chleba (wędliny, sery, ryby, pasty i wiele innych) i przez tydzień ma subskrypcję na próbę. Później działa do odwołania. Zmiany w zamawianym zestawie można zrobić z tygodniowym wyprzedzeniem. Pieczywo z dodatkami dojeżdża wcześnie rano pod wskazany adres, zamówienia rozwożone są od poniedziałku do piątku.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Sphinx: Jedyną możliwością obniżania cen jest wzrost frekwencji gości

- Dziś sam wsad do przygotowania shoarmy kosztuje tyle, ile kiedyś wynosiła jej cena, a przecież surowiec to tylko jedna z kilku grup kosztów prowadzenia restauracji - mówi Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, operatora sieci Sphinx. Rozmawiamy z nim m.in. o strukturze wydatków w gastronomi.

Restauracje zmuszone do zwrotu dotacji z tarczy PRF walczą o przetrwanie. Wśród nich kultowy Ranny Ptaszek

Z powodu konieczności zwrotu dotacji z tarczy antykryzysowej w tarapatach finansowych znalazły się m.in. krakowskie bary Ranny Ptaszek i Hummus Amamamusi. Dla wielu firm gastronomicznych perspektywa windykacji należności wobec Skarbu Państwa oznacza w najbliższym czasie pewne bankructwo.

Energooszczędność. Jak zmniejszyć wydatki na prąd w restauracji?

Rosnące podwyżki cen gazu i energii w ostatnich miesiącach znacznie zwiększyły koszty funkcjonowania wszystkich restauracji. Szukając oszczędności, warto przyjrzeć się kondycji kuchenek, pieców czy zmywarek, i to nie tylko wtedy, gdy planujemy ich wymianę na bardziej energooszczędne modele.

Rosną długi w HoReCa, głównie w gastronomii

Branża noclegowo-gastronomiczna ma coraz większe problemy finansowe. Przez ostatni rok jej zadłużenie wzrosło o 14 proc. i na koniec lutego wyniosło 311,6 mln zł. 82 proc. tej kwoty (255,8 mln zł) są winne swoim wierzycielom restauracje i firmy cateringowe. Komu nie płaci branża gastro?

Najwięksi gastronomiczni gracze w Europie [RANKING]

Przedstawiamy kolejną edycję rankingu największych sieci gastronomicznych w Europie. Zestawienie wraz z analizą zostało przygotowane przez międzynarodową redakcję magazynu "Food Service Europe & Middle East".

Gastrotrendy 2023

Powrót mody na kuchnię polską, wegański comfort food, białko z insektów - w nadchodzącym roku trendy gastronomiczne, jak chyba nigdy dotąd, będą pokłosiem sytuacji społeczno-ekonomicznej, w której się znaleźliśmy

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej