x

Michał Kuter otworzył nowe miejsce - A Nóż Widelec w Pałacu

Kategoria: Miejsca    21.10.2022

A Nóż Widelec w Pałacu to sala balowa i miejsce na kameralne przyjęcia okolicznościowe w podpoznańskim Puszczykowie. Od połowy października działa tam Michał Kuter. Za projekt ten odpowiada także jego żona Agata oraz Marta i Rafał Rogala.

A Nóż Widelec w Pałacu to sala balowa i miejsce na kameralne przyjęcia okolicznościowe w podpoznańskim Puszczykowie. Od połowy października działa tam Michał Kuter. Zdjęcie: Bartosz Dziamski
A Nóż Widelec w Pałacu to sala balowa i miejsce na kameralne przyjęcia okolicznościowe w podpoznańskim Puszczykowie. Od połowy października działa tam Michał Kuter. Zdjęcie: Bartosz Dziamski
W dawnym Jabłkonkowym Pałacyku szef kuchni Michał Kuter w raz żoną Agatą oraz Martą i Rafałem Rogalą otworzył przestrzeń przystosowaną do imprez firmowych oraz wesel. Obiekt znajduje się w centrum Parku Narodowego, w otoczeniu lasu i zieleni, a towarzyszy mu także sporej wielkości ogród. Miejsce może pomieścić do 130 gości, zarówno biznesowych, jak i weselnych. Nóż Widelec w Pałacu stanowić ma także powiększenie przestrzeni dla gości siostrzanej poznańskiej restauracji.

– Miejsce powstało z myślą o tym, by gościć tam poznaniaków, bo takich przestrzeni brakuje. Mamy do wyboru albo lokale bardzo prestiżowe, albo sale weselne cieszące się nie najlepszą sławą. Tak naprawdę, brakuje obiektów w dobrej lokalizacji, mogących ugościć około stu, stu trzydziestu osób – mówi Michał Kuter.

Sala, choć ma obsługiwać wesela, nie zamyka się także na mniejsze rezerwacje. Będzie dostępna także dla grup od 30 osób, których nie pomieści restauracja A nóż Widelec w Poznaniu. Jak mówi współwłaściciel podpoznańskiej sali balowej, to dobry moment na otwarcie, nawet pomimo trwającego w gastronomii kryzysu.

– Taka przestrzeń jest potrzebna czy w złych, czy w dobrych czasach, bo świat się kręci cały czas: firmy potrzebują takiego miejsca, ludzie wciąż organizują komunie czy wesela. Ponadto ciężkie czasy to dobry moment do przejmowania biznesów. Zawsze po burzy wychodzi słońce i mam nadzieję, że za dwa lata będziemy mieli pełny kalendarz, że biznes będzie się kręcił tak jak przed pandemią – wyznaje Kuter.

Michał Kuter od 10 lat wspólnie z żoną prowadzi w Poznaniu restaurację A Nóż Widelec, w której jest również szefem kuchni. W swojej karierze zawodowej był m.in laureatem Hermesa Kulinarnego 2015 w kategorii restauracja z tradycją, jest także absolwentem prestiżowej szkoły kulinarnej Westminster Kingsway College w Londynie z Advance Diploma In Cullinary Arts, a także byłym stażystą i praktykantem restauracji takich jak Chez Bruce, La Gavroche czy Petrus. Z okazji dekady istnienia swojego lokalu wydał niedawno książkę pod tytułem "A Nóż Widelec".

 

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Zimowe menu Michała Brysia w Setkach Powodów

Setki Powodów w warszawskim Koneserze to niedawno otwarty lokal, którego energetyczne wnętrze, pełne kolorowych neonów, rozjaśnia pochmurną aurę. Kolejnym atutem jest zimowa karta autorstwa Michała Brysia, w której szef kuchni dostarcza dziesięć kulinarnych powodów, by odwiedzić to miejsce.

Nowe Milanovo, czyli duża przestrzeń włoskich smaków (i nie tylko)

Restauracja Milanovo, słynąca z dań kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej, ponownie otworzyła swoje drzwi po remoncie. Nowości w menu przygotowano we współpracy z szefem kuchni Jerzym Sobieniakiem.

Regale Bar & Restaurant w Hotelu Saskim Kraków - art deco, tradycja i trendy

Pierwszy lifestylowy koncept pod międzynarodowym brandem Regale Bar & Restaurant wystartował w pięciogwiazdkowym Hotelu Saskim Kraków, Curio Collection by Hilton. Krakowski obiekt wybrano jako światowy debiut marki restauracji przyhotelowych dostępnych dla wszystkich.

Wielkie otwarcie pięciogwiazdkowego Hotelu Saskiego w Krakowie

Krakowski Hotel Saski w sercu Starego Miasta to pierwszy w Polsce obiekt wchodzący w skład sieci sygnowanej marką Curio Collection by Hilton, a zarazem pierwszy pięciogwiazdkowy hotel sieci Hilton w grodzie Kraka. Gościem honorowym uroczystości otwarcia był światowej sławy fotograf Ryszard Horowitz.

Wine&Bar Grono w Warszawie - wino w miłym gronie

Co można stworzyć na 30 mkw w centrum stolicy? Sklep z winami? Miejsce degustacji? Lokal, do którego można wpaść na aperitivo i antipasti? Piękną przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi? Wszystko w jednym - taki jest właśnie Wine&Bar Grono.

Bartosz Lisek ponownie otwiera Lokal na Rybę. W menu m. in. ... bawimordki

Zamknięty w kwietniu 2022 roku Lokal na Rybę Bartosza Liska wystartuje ponownie w swojej dawnej lokalizacji na początku grudnia. Wnętrze przechodzi właśnie gruntowny remont.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej