x

"My America: recipes from a young black chef" Kwamego Owuachiego

Kategoria: Lifestyle - książki    17.10.2022

Kwame Onwuachi, autor książki, wychował się na tradycyjnych potrawach afrykańskich gotowanych przez mamę i babcię. Sam jednak nie potrafił ich przygotować, więc postanowił nadrobić zaległości.

Odwiedzał miejsca z dzieciństwa – Luizjanę, Nigerię, Trynidad i Tobago – spotykał się z rodziną, wypytywał i tworzył katalog dań. Jego publikacja nie jest jednak tylko katalogiem, stanowi także zapis historii rodziny i przeobrażeń afrykańskiej kuchni. Poznamy dzięki niej receptury na m.in. ryż jollof, jambalaya czy krewetki z pastą pomidorową.
Autor objaśnia, skąd pochodzą poszczególne dania i jak ewoluowały na przestrzeni lat. Wskazuje też różnice między kuchnią kreolską a Cajun, opisuje kuchnię mieszkańców Afryki Zachodniej z Luizjany, nawiązuje do historii niewolnictwa. Podczas swej pracy nad książką dowiedział się dużo o sobie i o swojej przeszłości, a my podczas lektury możemy

\"My America: recipes from a young black chef", Kwame Owuachi, wyd. Knopf, 2022, Fot. materiały prasowe
\"My America: recipes from a young black chef", Kwame Owuachi, wyd. Knopf, 2022, Fot. materiały prasowe
towarzyszyć mu w tym ciekawym procesie.

Autor tekstu: Jakub Gutek
O AUTORZE
Jakub Gutek
Kulturoznawca, dziennikarz kulinarny i kucharz amator. Od 2016 r. związany z magazynem „Food Service”. W swojej pracy łączy kulinaria i kulturę, a w szczególności film. Współtworzy inicjatywę Films For Food, która zajmuje się dystrybucją i promocją najciekawszych filmów dokumentalnych o tematyce kulinarno-gastronomicznej oraz organizuje wokół nich wiele wydarzeń specjalnych.

Zobacz także

"Delectable: Sweet and savory baking" Claudii Fleming

Czy podobnie jak wielu ludzi zaczęliście w czasie pandemii piec i wasza pasja utrzymuje się do tej pory? Jeśli tak - spodoba wam się ta książka.

"Warzywa zjedz, mięso zostaw" Natalii Mętrak-Rudej

Jaką ewolucję przebyła dieta roślinna na przestrzeni lat? Jak wygląda wege menu w najlepszych gwiazdkowych restauracjach?

"Italia na talerzu", Francoisea Regis-Gaudry'ego

Czy potrzebna nam kolejna książka o włoskiej kuchni? Tym razem naszym przewodnikiem po Włoszech jest… Francuz.

"Jeden garnek, jedna planeta. Jak gotować dla siebie, rodziny i Ziemi" Anny Jones

Ekologia, troska o planetę i świadomość globalnych procesów wzrastają. Co jednak zrobić, by nie powtarzać frazesów, ale wprowadzić w życie najważniejsze zasady? Pomocna może okazać się książka "Jeden garnek, jedna planeta" Anny Jones.

"Smaki Gdańska" Aleksandry Kucharskiej i Katarzyny Fiszer

Czy tradycyjna kuchnia polska istnieje? Oczywiście funkcjonuje pewien kanon klasycznych polskich dań, ale rodzimą kulturę kulinarną tworzą głównie kuchnie regionalne - potrawy charakterystyczne dla poszczególnych województw czy miejscowości.

"Kin Thai: Moder thai receipes to cook at home" Johna Chantarasaka

Znany i nagradzany londyński szef kuchni John Chantarasak z restauracji AngloThai w swojej debiutanckiej książce pokazuje kuchnię tajską w wersji dla niego najbardziej naturalnej - jako pół Brytyjczyk, pół Taj doskonale bowiem łączy te dwie kulinarne kultury.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej