x

Lalou Wines - nowy importer win organicznych i biodynamicznych z Francji

Kategoria: Wino    17.10.2022

Lalou Wines ma się skupiać na imporcie win organicznych i biodynamicznych z niewielkich posiadłości winiarskich z Burgundii, Jury, Doliny Loary, Alzacji, Szampanii oraz północnego Rodanu.

Norbert Dudziński, sommelier, właściciel warszawskiego sklepu z winem i tasting room’u Lalou Wine Concept. Zdjęcie: B. Warzecha
Norbert Dudziński, sommelier, właściciel warszawskiego sklepu z winem i tasting room’u Lalou Wine Concept. Zdjęcie: B. Warzecha
Lalou Wines tworzą Magdalena i Norbert Dudzińscy – właściciele warszawskiego sklepu z winem i tasting room’u Lalou Wine Concept – oraz Monika i Paweł Kowalscy, dotąd miłośnicy i kolekcjonerzy wina. 

Klasyka, moderniści i nowa fala
W portfolio nowego importera znajdą się posiadłości produkujące wina zarówno klasyczne, jak i moderniści oraz tzw. nowa fala.
– Przez klasykę rozumiem wierne odzwierciedlenie zapachu i smaku wina z konkretnego regionu czy szczepu. Moderniści to ci, którzy koncentrują się na sposobie winifikacji, określając wyraźnie swój styl, zazwyczaj bardzo atrakcyjny do picia. Nowa fala zaś to bezpośredniość, ekspresywność, mineralność, hojność – wyjaśnia Norbert Dudziński*, doświadczony sommelier, który odpowiada za selekcję importu. 

Klasyków reprezentować będą m.in. Benoît Ente z Burgundii, Domaine de Montbourgeau i Lucien Aviet et Fils z Jury oraz François Chidaine z Doliny Loary. Do modernistów zaliczają się m.in. Domaine Hubert Lamy z Burgundii, Marcel Deiss z Alzacji oraz Jean – Luc Jamet i Domaine Lionnet z Północnego Rodanu, a do winiarzy nowej fali m.in. Domaine Robert-Denogent z Burgundii, Eric Taillet z Szampanii, Stéphane Tissot z Jury oraz Jonathan Pabiot z Doliny Loary.

– To producenci, których znajdziemy w najciekawszych kartach win restauracji i wine barów na świecie. Łączy ich wybitna jakość, precyzyjny i świadomy sposób produkcji oraz organiczna lub biodynamiczna uprawa – podkreśla Norbert Dudziński. 

Grunt to relacje z winiarzami
Twórcy projektu podkreślają, że istotne jest dla nich, by móc budować relacje z winiarzami, by przekazywać ich punkt widzenia, energię oraz koncept prowadzenia winnicy, dlatego planują sporo degustacji i spotkań dla branży oraz miłośników wina.

– Rynek wina jest bardzo dynamiczny, w wielu winnicach wyraźnie widać zmianę pokoleniową, ich status szybko się zmienia. Bardzo interesuje mnie ta dynamika zmian i ewolucja stylu u poszczególnych winiarzy, dlatego cieszę się, że mogę reprezentować tak otwartych i autentycznych producentów – mówi Paweł Kowalski.

Organicznie lub biodynamicznie 
Wszyscy producenci z portfolio Lalou Wines pracują w modelu organicznym lub biodynamicznym. Opryski przygotowują sami, fermentację przeprowadzają na rdzennych drożdżach, zbiory i praca w winnicy jest ręczna, a siarkowanie na bardzo niskim poziomie lub nie występuje w ogóle.

– Producenci, z którymi współpracujemy myślą tak, jak my o energii, stylu, bioróżnorodności, współodpowiedzialności za środowisko, ale mają również podobny pogląd na samą przyjemność z picia wina, radość wynikającą z dzielenia się, spotkań, rozmów – zaznacza Kowalski.

W ofercie Lalou Wines znajdą się tradycyjnie dmuchane ultralekkie kieliszki i karafki marki Sydonios. Zdjęcie: materiały prasowe
W ofercie Lalou Wines znajdą się tradycyjnie dmuchane ultralekkie kieliszki i karafki marki Sydonios. Zdjęcie: materiały prasowe
A na dodatek: szkło
W ofercie Lalou Wines znajdą się również tradycyjnie dmuchane ultralekkie kieliszki i karafki marki Sydonios. Choć marka Sydonios istnieje dopiero kilka lat, to jest już obecna w wielu winebarach, restauracjach oraz u producentów wina.
– Zachwyca nas kształt kieliszków, to jak dobrze je się trzyma, w jaki sposób "pracują" z winem, a nawet to jak są opakowane – mówi Norbert Dudziński.

Wszystkie wina z importu Lalou Wines będą dostępne w showroom’ie Lalou Wine Concept zlokalizowanym w Browarach Warszawskich, przy ulicy Krochmalnej 56 oraz w wybranych restauracjach i sklepach.

*Norbert Dudziński: sommelier, specjalizujący się w kilku francuskich regionach, m.in.: Burgundii, Szampanii, Jurze i Dolinie Loary, a także w winach naturalnych, biodynamicznych oraz pomarańczowych. Był head sommelierem w wyróżnionej trzema gwiazdkami Michelin i sklasyfikowanej obecnie na 1 pozycji w rankingu The World’s 50 Best Restaurants restauracji Geranium w Kopenhadze. Zarządzał tam jedną z największych i najbardziej różnorodnych kolekcji wina na świecie. W 2020 roku wyróżniony przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną prestiżowym tytułem Prix au Sommelier. Jest stałym współpracownikiem "Magazynu o Winie Ferment" oraz ambasadorem Starwine List w Polsce – międzynarodowego przewodnika po najciekawszych miejscach na wino.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Lokalność, sztuka i polska kultura winiarska - za nami kolacja Taste the Wine w Concordia Taste

Polskie wina oraz dania rodzimej kuchni były bohaterami degustacji Taste the Wine, która odbyła się 24 listopada w poznańskiej restauracji Concordia Taste. Goście obejrzeli też premierę reportażu o polskich winnicach i licytowali limitowane butelki z etykietami stworzonymi przez krajowych artystów.

Wow Fest Christmas 2022

To już piąta edycja świątecznego festiwalu Wow Fest Christmas - impreza odbędzie się w 10-11 grudnia w warszawskiej Hali Koszyki.

Kalifornijscy winiarze zapowiadają wysoką jakość rocznika 2022

Wszystko wskazuje na to, że w Kalifornii rocznik 2022 będzie obfitował w wina wysokiej jakości - skoncentrowane i złożone.

Taste The Wine - polska kolacja degustacyjna w Concordia Taste

Winiarskie perełki z trzech polskich winnic będą główną atrakcją Taste The Wine - polskiej kolacji degustacyjnej, która 24 listopada odbędzie się w poznańskiej restauracji Concordia Taste. W programie także aukcja charytatywna dzieł sztuki na… butelkach i fotografii z winobrania.

Adam Pawłowski: Waszyngton - wina nieodkyte

Często jestem pytany o wskazanie "regionów winiarskiego jutra", w których dzieją się ekscytujące procesy wnoszące nową jakość do świata wina. Jednym z tych nieodkrytych miejsc jest dla mnie stan Waszyngton.

Jak sprzedawać wino w restauracji, gdy nie ma sommeliera na pokładzie

Wino drożeje, więc zwiększanie jego sprzedaży w restauracji staje się nie lada wyzwaniem. Jak się z nim zmierzyć? Zwłaszcza gdy nasz koncept nie przewiduje obsługi sommelierskiej?

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej