x

Concordia Taste z nowym sommelierem Jackiem Kulzą

Kategoria: Miejsca    13.10.2022

Poznańska restauracja Concordia Taste nawiązała współpracę z sommelierem Jackiem Kulzą. Tworzy on nową kartę win, w której znajdą się polskie etykiety z zaprzyjaźnionych lokalnych winnic oraz wina naturalne. Restauracja rozpoczyna także cykl wydarzeń degustacyjnych Taste the Wine.

Poznańska restauracja Concordia Taste nawiązała współpracę z sommelierem Jackiem Kulzą. Zdjęcie: materiały prasowe
Poznańska restauracja Concordia Taste nawiązała współpracę z sommelierem Jackiem Kulzą. Zdjęcie: materiały prasowe
Jacek Kulza to doświadczony manager i sommelier, członek jury w konkursach winiarskich przeprowadzanych w ramach corocznych targów win WINO.PL. Jest także organizatorem i prowadzącym autorskich degustacji, uczestnikem panelu degustacyjnego magazynu winiarskiego „Trybuszon”, miłośnikiem i propagatorem polskiego wina.

Przygotowana przez niego karta win dla Concordia Taste to nie tylko ukłon w stronę rodzimej kultury winiarskiej.
- To również zrozumienie i dopełnienie kulinarnej sztuki szefa kuchni Adama Adamczaka, który tak jak i ja jest zafascynowany polskimi smakami - tłumaczy Jacek Kulza. - Dlatego efektem mojej pracy jest z jednej strony nowa karta win, z drugiej zaś wyselekcjonowanie propozycji kieliszków do konkretnych dań z menu autorstwa Adama Adamczaka - dodaje.

W karcie win znajdą się butelki z m.in. Winnicy Aris, Gostchorze czy Zodiak. Wina w Concordia Taste są przechowywane w specjalnie przygotowanym do tego, przeszklonym pomieszczeniu, w którym utrzymywana jest odpowiednia temperatura. Ponadto cały asortyment jest widoczny dla konsumentów, którzy mogą również zakupić wybrane butelki w sklepie stacjonarnym w restauracji Concordia Taste. 

Jacek Kulza to doświadczony manager i sommelier, członek jury w konkursach winiarskich przeprowadzanych w ramach corocznych targów win WINO.PL. Zdjęcie: materiały prasowe
Jacek Kulza to doświadczony manager i sommelier, członek jury w konkursach winiarskich przeprowadzanych w ramach corocznych targów win WINO.PL. Zdjęcie: materiały prasowe
Goście będą mogli skosztować również wybranych win podczas wydarzeń degustacyjnych.
- Taste the Wine to cykl spotkań, podczas których regularnie będę prezentować wybrane butelki. Wino połączymy z autorskimi przystawkami Adama Adamczaka - opowiada Jacek Kulza. - Przygotowujemy się również do dużego eventu degustacyjnego połączonego z aukcją charytatywną. Polska Kolacja Degustacyjna odbędzie się już 24 listopada - dodaje.

- Długo i starannie przeprowadzaliśmy poszukiwania odpowiedniej osoby na stanowisko sommeliera. Jestem przekonany, że dzięki Jackowi Concordia Taste stanie się wyjątkowym miejscem, ambasadą polskich win - podsumowuje Tomasz Tarkowski, F&B director Concordia Taste.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Cukiernia Sowa w Toruniu po metamorfozie

Cukiernia i Restauracja Sowa na Rynku Staromiejskim w Toruniu przeszła metamorfozę. Torunianie i turyści można teraz konsumować torty, serniki, tarty, kawę i lunche w nowoczesnym, designerskim wnętrzu.

Shitty Dinner w Warszawie. Sukces konceptu łączącego kolację ze spektaklem komediowym

Koncept najpierw zawitał do łódzkiej restauracji Ukryte Rzeki, a teraz święci triumfy w warszawskiej Mokolove. Shitty Dinner - połączenie eleganckiej kolacji z improwizowanym spektaklem komicznym - cieszy się ogromnym powodzeniem.

Warszawskie Butero - restauracja, w której rządzą masło i duch jedności

Butero to nowo otwarty lokal, którego wyróżnikiem jest wyrabiane na miejscu masło podawane w różnych wariantach smakowych. To jednak tylko jedna z wielu atrakcji konceptu otwarcie nawiązującego do kultury queer.

MOXO w Fabryce Norblina - restauracja i klub muzyczny w jednym (na miarę Nowego Jorku)

MOXO już otwarte! Lokal urządzony we wnętrzach zrewitalizowanej XIX-wiecznej Hali Odlewni Fabryki Norblina może się poszczycić najwyższym w Polsce barem, oryginalnym industrialnym wyposażeniem oraz menu w stylu Nikkei łączącym kuchnię japońską i peruwiańską. Wisienką na torcie jest muzyka na żywo.

Stolica Cafe - Bogdan Gałązka twórcą metamorfozy lokalu w warszawskim Kinie Iluzjon

Wystartowała już nowa kawiarnia w Kinie Iluzjon na Mokotowie - Stolica Cafe. Jej właścicielami są teraz doświadczony szef kuchni Bogdan Gałązka i jego wspólnik Piotr Wierzbowski. Zapowiadają, że pod ich rządami lokal stanie się miejscem spotkania kuchni i filmu.

Piotr Kędzierski "Kędzior" z własną restauracją w Warszawie. Pod Gigantami przyciąga i profesorów, i raperów

Znany dziennikarz i radiowiec Piotr Kędzierski otworzył własną restaurację - Pod Gigantami w Al. Ujazdowskich. Piękne pałacowe wnętrze, polska kuchnia z nowoczesnym twistem, doborowe towarzystwo i wizja właściciela - to atuty tego miejsca.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej