- Pierwsza edycja roku szkolnego Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere została uroczyście otwarta 27 września 2022 r. Zainaugurowała go inicjatorka projektu - Elżbieta Nitsze, prezes Belvedere Gourmet Group. Zdjęcie: materiały prasowe
– Naszą misją jest podnieść prestiż zawodu kucharza. Celem jest nie zgubić pasji w tych młodych ludziach i nauczyć ich, jak zostać profesjonalnym szefem kuchni, który nie tylko umie doskonale gotować, ale także potrafi być świetnym menadżerem, z powodzeniem prowadzącym w przyszłości restaurację czy inny projekt kulinarny. Zależy nam na tym, aby przekazać uczniom jak najwięcej profesjonalnej wiedzy z dziedziny usług gastronomicznych na poziomie premium – mówi Elżbieta Nitsze.
Wiedza ma być usystematyzowana i kompleksowa. – Tak, aby absolwent Akademii był nie tylko wszechstronnym kreatorem smaku, promotorem sztuki kulinarnej, ale też kompetentnym menadżerem. Dlatego w naszym zespole znajdują się trenerzy kulinarni oraz eksperci, którzy odpowiednio ich do tego przygotują podczas warsztatów – wyjaśnia Elżbieta Nitsze.
Atrakcyjne nagrody: wyjazdy, staże, kolacje
Studia zwieńczone zostaną nagrodami dla pięciu najwybitniejszych adeptów. Będą to:
* Trzydniowy wyjazd do Landsberg am Lech w Niemczech połączony ze zwiedzaniem nowoczesnej fabryki Rational AG.
* Wyróżnienie dla adepta najlepszego w słodkich kreacjach – wyjazd do Akademii Czekolady w Belgii, serca marki Callebaut® na szkolenie z Michałem Iwaniukiem z wybranej tematyki ze zwiedzaniem Muzeum Czekolady w Antwerpii;
* Nagroda główna dla najbardziej uzdolnionego absolwenta roku akademickiego 2022/2023 – siedmiodniowy wyjazd z Tomaszem Łagowskim, szefem kuchni Restauracji Belvedere do San Sebastian wraz z pięciodniowym stażem w słynnej restauracji Mugaritz (21. miejsce na świecie, 14. w Europie, 2 gwiazdki Michelin) pod okiem wybitnego Andoniego Luisa Aduriza. Pozostałe dni wyjazdu uświetnią wyjścia na dwie kolacje degustacyjne do "gwiazdkowych" restauracji Akelare Perdo Subijana oraz Amelia by Paulo Airaudo.
– Wiemy, że dla wyróżnionych będzie to niesamowita przygoda w szczególności, że podróże będą odbywały się z naszymi trenerami kulinarnymi. To dodatkowo spotęguje przekazywaną widzę, dzięki ich osobistemu i codziennemu wsparciu – mówi Elżbieta Nitsze.
Wołowina i kuchnia francuska
Towarzyszące inauguracji roku akademickiego warsztaty w Atelier Chefs Culinar poprowadzili David Gaboriaud, szef kreatywny Belvedere Catering oraz Krystian Zalejski z Chefs Culinar. Tematem zajęć była wołowina w wielu odsłonach, a także kuchnia francuska.
– Na warsztatach przybliżyliśmy kuchnię francuską oraz temat związany z wołowiną w kontekście technik kulinarnych takich jak: sous vide, grill, obsmażanie na patelni i dociąganie w piecu oraz bastowanie masłem. Staraliśmy się przekazywać nasze doświadczenia tak, jakbyśmy pracowali jak równy z równy, jak szef z szefem. Myślę, że to pomogło uczniom bardziej otworzyć się na wolność w kreacji kulinarnej i pobudzić ją, co było widać w efektach ich pracy, które niezwykle nas zaskoczyły. Można więc śmiało przyznać, że adepci udźwignęli ciężar pierwszych warsztatów. Wykazali mnóstwo entuzjazmu i owartości, więcej nawet niż profesjonalni kucharze. Trzymam za nich mocno kciuki licząc, że ten poziom utrzyma się do końca Akademii – ocenia pierwszy dzień warsztatów Krystian Zalejski, szef Chefs Atelier.
Kolejne warsztaty odbędą się w Restauracji Belvedere, a poprowadzą je trenerzy kulinarni Łukasz Guziński oraz Tomasz Łagowski. Tematy to menu degustacyjne i fine dining. Z kolei Tomasz Kolecki przeprowadzi szkolenie sommelierskie.
O Akademii
Akademia Mistrzów Samku by Belvedere to autorski projekt edukacyjny Belvedere Gourmet Group. Misją Akademii jest aktywne wsparcie młodych talentów w rozwoju oraz pogłębianie pasji do kreowania smaków poprzez zetknięcie z doświadczeniem sztuki kulinarnej na najwyższym możliwym poziomie przekazywanym przez wybitnych trenerów i ekspertów: kucharzy, cukierników oraz gości specjalnych Akademii.
Co istotne, koncept Akademii jest formułą otwartą. Zakłada nie tylko rozwój jej studentów, ale również jej samej, jako miejsca łaknącego nowych pomysłów, czy koncepcji. Dlatego też Akademia zakłada ewolucję zarówno podczas pierwszej edycji, jak i kolejnych. Jest otwarta na nowych trenerów, kolejnych ekspertów, a także mecenasów mogących objąć ją opieką.