x

Kukurydza - Polacy ją lubią, ale jedzą niewiele

Kategoria: Twój biznes - wiedza    12.10.2022

Choć lubimy kukurydzę, jej spożycie w naszym kraju pozostaje niskie. W USA odmiana cukrowa jest produktem "narodowym" - na jednego mieszkańca przypada tam 12 kg kukurydzy, a w Polsce - jedynie około pól kilo. W jaki sposób ją jemy, czy znamy jej przetwory?

Choć lubimy kukurydzę, jej spożycie w naszym kraju pozostaje niskie. Zdjęcie: Shutterstock.com
Choć lubimy kukurydzę, jej spożycie w naszym kraju pozostaje niskie. Zdjęcie: Shutterstock.com
Ponad 77% Polaków lubi kukurydzę, a jada ją blisko trzech na czterech respondentów (75%) – wynika z sondażu przeprowadzonego na potrzeby kampanii „Kukurydza – źródło zdrowia, energii i smaku”. Wśród osób, które nie jedzą kukurydzy, aż połowie nie odpowiada jej smak – to główny powód, dla którego nie uwzględniają tego produktu w swoim jadłospisie.

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
Jakie znamy przetwory kukurydziane?
Najbardziej znanym produktem lub przetworem pochodzącym z kukurydzy jest popcorn/kukurydza prażona – spontanicznie wymieniło ją aż 40% ankietowanych. Na dalszych pozycjach, wskazywanych znacznie rzadziej, znalazły się: mąka kukurydziana, płatki/otręby kukurydziane, kukurydza konserwowa (w puszce) oraz wafle/chrupki kukurydziane. Niewiele osób zna tak wartościowe przetwory, jak kasza czy olej z kukurydzy.

Grafika: materiały prasowe
Grafika: materiały prasowe
W jakiej formie najczęściej jemy kukurydzę?

Na talerzach Polaków kukurydza najczęściej pojawia się jako składnik dań, np. zupy czy sałatki (kukurydza konserwowa z puszki). Niemal połowa respondentów je kukurydzę prażoną/popcorn, popularne są również wafle i chrupki kukurydziane. Niespełna 1/3 ankietowanych sięga po płatki/ otręby kukurydziane, a także świeżą kukurydzę w kolbie.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Sphinx: Jedyną możliwością obniżania cen jest wzrost frekwencji gości

- Dziś sam wsad do przygotowania shoarmy kosztuje tyle, ile kiedyś wynosiła jej cena, a przecież surowiec to tylko jedna z kilku grup kosztów prowadzenia restauracji - mówi Mateusz Cacek, wiceprezes Sfinks Polska, operatora sieci Sphinx. Rozmawiamy z nim m.in. o strukturze wydatków w gastronomi.

Restauracje zmuszone do zwrotu dotacji z tarczy PRF walczą o przetrwanie. Wśród nich kultowy Ranny Ptaszek

Z powodu konieczności zwrotu dotacji z tarczy antykryzysowej w tarapatach finansowych znalazły się m.in. krakowskie bary Ranny Ptaszek i Hummus Amamamusi. Dla wielu firm gastronomicznych perspektywa windykacji należności wobec Skarbu Państwa oznacza w najbliższym czasie pewne bankructwo.

Energooszczędność. Jak zmniejszyć wydatki na prąd w restauracji?

Rosnące podwyżki cen gazu i energii w ostatnich miesiącach znacznie zwiększyły koszty funkcjonowania wszystkich restauracji. Szukając oszczędności, warto przyjrzeć się kondycji kuchenek, pieców czy zmywarek, i to nie tylko wtedy, gdy planujemy ich wymianę na bardziej energooszczędne modele.

Rosną długi w HoReCa, głównie w gastronomii

Branża noclegowo-gastronomiczna ma coraz większe problemy finansowe. Przez ostatni rok jej zadłużenie wzrosło o 14 proc. i na koniec lutego wyniosło 311,6 mln zł. 82 proc. tej kwoty (255,8 mln zł) są winne swoim wierzycielom restauracje i firmy cateringowe. Komu nie płaci branża gastro?

Najwięksi gastronomiczni gracze w Europie [RANKING]

Przedstawiamy kolejną edycję rankingu największych sieci gastronomicznych w Europie. Zestawienie wraz z analizą zostało przygotowane przez międzynarodową redakcję magazynu "Food Service Europe & Middle East".

Gastrotrendy 2023

Powrót mody na kuchnię polską, wegański comfort food, białko z insektów - w nadchodzącym roku trendy gastronomiczne, jak chyba nigdy dotąd, będą pokłosiem sytuacji społeczno-ekonomicznej, w której się znaleźliśmy

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej