x

"Czas na rybę" - znamy laureatów konkursu

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    10.10.2022

Triumfatorami V edycji ogólnopolskiego konkursu kulinarnego "Czas na rybę!" dla szefów kuchni są Przemysław Szwak i Michał Just z restauracji Retro Oborniki Śląskie. W kategorii uczniów szkół gastronomicznych zwyciężyły Julia Masierak i Kamila Jarosz reprezentujące Technikum Lider z Lublina.

Triumfatorami V edycji ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Czas na rybę!” dla szefów kuchni są Przemysław Szwak i Michał Just z restauracji Retro Oborniki Śląskie. Zdjęcie: Edward Trzeciakiewicz - Good Lookin Food Fotografia Kulinarna
Triumfatorami V edycji ogólnopolskiego konkursu kulinarnego „Czas na rybę!” dla szefów kuchni są Przemysław Szwak i Michał Just z restauracji Retro Oborniki Śląskie. Zdjęcie: Edward Trzeciakiewicz - Good Lookin Food Fotografia Kulinarna
Zwycięska para szefów kuchni – Przemysław Szwak i Michał Just – uznanie jurorów zdobyła, przyrządzając assiette z karpia z emulsją grzybową i puree z pietruszki. W nagrodę otrzymali 5 tysięcy złotych od Rybackiej Lokalnej Grupy Działania „Opolszczyzna” (organizatora konkursu), a także wycieczkę do Włoch ufundowaną przez partnera konkursu, firmę Unox Polska. Zdobyli też nominację do przyszłorocznej edycji Kulinarnego Pucharu Polski połączoną z nagrodą w wysokości 1800 złotych.

Zwycięska para szefów kuchni – Przemysław Szwak i Michał Just – uznanie jurorów zdobyła, przyrządzając assiette z karpia z emulsją grzybową i puree z pietruszki. Zdjęcie: Edward Trzeciakiewicz - Good Lookin Food Fotografia Kulinarna
Zwycięska para szefów kuchni – Przemysław Szwak i Michał Just – uznanie jurorów zdobyła, przyrządzając assiette z karpia z emulsją grzybową i puree z pietruszki. Zdjęcie: Edward Trzeciakiewicz - Good Lookin Food Fotografia Kulinarna
Potrawy szefów kuchni były oceniane przez jury w składzie: Marcin Soból (przewodniczący), Wojciech Harapkiewicz (jury techniczne), Krzysztof Szulborski (jury techniczne), oraz jury degustacyjne: Iwona Niemczewska, Jean Bos, Krzysztof Gawlik, Kurt Scheller, Tomasz Smoczyk i Jarosław Uściński.

W kategorii uczniów szkół gastronomicznych najlepiej poradziły sobie Julia Masierak i Kamila Jarosz reprezentujące Technikum Lider z Lublina. Ich zwycięska potrawa to karp panierowany w matchy z kruszonką z orzechów nerkowca, pomidorkami, majonezem z czarną herbatą i puree z topinamburu.

Konkurs \\"Czas na Rybę" - w kategorii uczniów szkół gastronomicznych zwyciężyły Julia Masierak i Kamila Jarosz. Zdjęcie: Edward Trzeciakiewicz - Good Lookin Food Fotografia Kulinarna
Konkurs \\"Czas na Rybę" - w kategorii uczniów szkół gastronomicznych zwyciężyły Julia Masierak i Kamila Jarosz. Zdjęcie: Edward Trzeciakiewicz - Good Lookin Food Fotografia Kulinarna
Uczennice zdobyły nagrody rzeczowe ufundowane przez RLGD „Opolszczyzna” o wartości 1800 złotych (po 900 złotych dla uczestniczki). Dodatkowo sponsor – Unox Polska – sfinansuje im warsztaty kulinarne z wykorzystaniem pieców tej firmy. Rywalizację uczniów oceniało jury kucharzy zrzeszonych w Stowarzyszeniu Euro Toques Polska w składzie: Krzysztof Malinowski (przewodniczący), Marcin Soból (juror techniczny), Tadeusz Czapla (juror techniczny) oraz jury degustacyjne: Lucyna Haluch, Maria Politowicz, Marek Namysłowski, Artur Piotrowski i Michał Proć.

Zwycięska potrawa juniorów w konkursie \"Czas na Rybę"  to karp panierowany w matchy z kruszonką z orzechów nerkowca, pomidorkami, majonezem z czarną herbatą i puree z topinamburu. Zdjęcie: Edward Trzeciakiewicz - Good Lookin Food Fotografia Kulinarna
Zwycięska potrawa juniorów w konkursie \"Czas na Rybę" to karp panierowany w matchy z kruszonką z orzechów nerkowca, pomidorkami, majonezem z czarną herbatą i puree z topinamburu. Zdjęcie: Edward Trzeciakiewicz - Good Lookin Food Fotografia Kulinarna
Głównym produktem używanym w czasie konkursu „Czas na rybę!” jest od samego początku opolski karp. Obowiązkowymi dodatkami były w tym roku suszone owoce z firmy Vita Natura Eco Susz. Konkurs jest organizowany przez Rybacką Lokalną Grupę Działania „Opolszczyzna” i szefa kuchni Kamila Klekowskiego na Zamku Książęcym w Niemodlinie. Współorganizatorem jest Gospodarstwo Rybackie Lasów Państwowych w Niemodlinie, największy na Opolszczyźnie producent karpia. Do organizacji dołączyła się także w tym roku Organizacja Producentów Ryb - Polski Karp sp. z o.o.

Poznajcie najlepszych szefów kuchni konkursu „Czas na Rybę!”
Przemysław Szwak
Absolwent Zespół Szkół Gastronomicznych w Pile. Doświadczenie zdobywał w poznańskich restauracjach. Później doskonalił się w Londynie w restauracjach: Lowiczanka Restaurant Polish Centre Restaurant POSK, Bleeding Heart Restaurants i Sowa Restaurant, gdzie był już szefem kuchni. Po powrocie do kraju pracował jako szef w Akademii Kuraszków. Obecnie jest szefem w restauracji Retro Oborniki Śląskie oraz konsultantem gastronomicznym.
Brał udział w cyklu kolacji degustacyjnych Polskie Smaki organizowanych w Wielkiej Brytanii i w Polsce. Jego żurek został doceniony podczas dolnośląskie “Dziedzictwa Kulinarnego” w 2021 roku. Zajął też III miejsce w konkursie kulinarnym Wielkopolski Kucharz Roku - Konkurs im. Rafała Jelewskiego 2022

Michał Just
Absolwent  Publicznej Szkoły Gastronomicznej Ho-Ga we Wrocławiu, uczestnik licznych kursów kulinarnych. Doświadczenie zdobywał w rodzinnej restauracji Zajazd „Wilczy Gród” Hotel i Restauracja specjalizującej się w polskich smakach. Kuchnię włoską opanował i doskonalił we wrocławskiej PePe Pizzeria Ristorante, a sezonowe menu wdrażał w Restauracji Zielona, także we Wrocławiu. Obecnie zajmuje się staropolską kuchnią w nowej odsłonie w restauracji Retro Oborniki Śląskie. Bierze udział w organizacji kolacji degustacyjnych.

Zdjęcie: Edward Trzeciakiewicz - Good Lookin Food Fotografia Kulinarna

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Za nami pierwsze warsztaty less waste organizowane przez Foodsi

Marka Foodsi rozpoczęła cykl warsztatów "Rozwiązania less waste dla branży gastronomicznej". Pierwsze spotkanie zorganizowano 26 stycznia w Comfort Food Studio w warszawskiej Hali Koszyki. Uczestniczyli w nim przedstawiciele stołecznych restauracji, piekarni oraz cukierni.

Dominika Kowalska Mistrzynią Polski Barista, Natalia Kwiatkowska najlepsza w Mistrzostwach Brewers Cup

Dominika Kowalska okazała się najlepszą polską baristką, zaś pierwsze miejsce w zawodach Brewers Cup zdobyła Natalia Kwiatkowska, która wywalczyła także tytuł wicemistrzyni Polski Barista.

Strajk kurierów Pyszne.pl. Czy rzeczywiście do niego doszło?

W części miast kurierzy Pyszne.pl mieli w piątek 3 lutego nie wyjść na ulice, aby dowieźć zamówione jedzenie. - Informacje o ewentualnej akcji protestacyjnej dotyczą tylko kilku lokalizacji - twierdzi firma. Odpowiada także na postulaty kurierów.

W marcu finał konkursu HEINZ Selection

Finał konkursu HEINZ Selection odbędzie się 25 marca 2023 roku podczas SMAKKi Gastrotargi w Warszawie. Zadaniem 20 finalistów będzie przygotowanie swojego flagowego burgera z wybranym sosem HEINZ.

Zespół MAKRO Polska wyróżniony certyfikatem "HR Najwyższej Jakości 2023"

Zespół MAKRO Polska po raz kolejny otrzymał certyfikat "HR Najwyższej Jakości." Nagroda ta przyznawana w ramach badania polityki i projektów HR przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania zasobami ludzkimi.

"Ciao Italia" - cykl edukacyjny dla restauratorów

W styczniu MAKRO Polska wystartowało z bezpłatnym cyklem edukacyjnym "Ciao Italia" skierowanym do przedstawicieli branży HoReCa. Warsztaty dotyczą kuchni włoskiej.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej