x

Christophe Bacquie, Emmanuel Renaut i Tomasz Łagowski na jesiennej edycji Grand Dinners

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    06.10.2022

Po sukcesie majowych kolacji Grand Dinners czas na jesienną edycję kulinarnych emocji na poziomie sześciu gwiazdek Michelin. 7-8 listopada w restauracji Belvedere w warszawskich Łazienkach Królewskich odbędą się dwie ekskluzywne kolacje przygotowane przez szefów kuchni z Francji i Polski.

Christophe Bacquie, Emmanuel Renaut i Tomasz Łagowski na jesiennej edycji Grand Dinners. Grafika: materiały prasowe
Christophe Bacquie, Emmanuel Renaut i Tomasz Łagowski na jesiennej edycji Grand Dinners. Grafika: materiały prasowe
Grand Dinners to kolacje przygotowywane przez szefów kuchni restauracji oznaczonych  trzema gwiazdkami Michelin, co w naszym kraju jest niecodzienną atrakcją. Projektowi przyświeca myśl „Przekraczamy bariery kulinarnej wyobraźni”. Agencja Smarten, która jest organizatorem tego wydarzenia, chce po raz kolejny zaskoczyć miłośników fine dinningu, którzy kupią zaproszenie na ten kulinarny spektakl.

Jesienną kolację zaserwują trzej szefowie. Pierwszy to Christophe Bacquie, wielka postać francuskiej sceny kulinarnej, właściciel Christophe Bacquie Restaurant w Prowansji oznaczonej trzema gwiazdkami Michelin i pięcioma czapkami Gault & Millau, drugi wśród 100 najlepszych szefów na świecie, Kawaler Orderu Legii Honorowej – najwyższego odznaczenia nadawanego przez państwo francuskie oraz posiadacz prestiżowego tytułu MOF (najlepszy profesjonalista w swojej dziedzinie we Francji).

Drugim szefem kuchni jest Emmanuel Renaut, właściciel hotelu i restauracji Flocons de Sel we francuskich Alpach, posiadacz trzech gwiazdek Michelin i pięciu czapek Gault & Millau, czwarty wśród 100 najlepszych szefów kuchni na świecie, posiadacz prestiżowego tytułu MOF.

Trzeci szef kuchni, który będzie miał niebywałą okazję przygotować kolacje we współpracy z tak wielkimi nazwiskami światowego formatu, to Polak Tomasz Łagowski z restauracji Belvedere, który w swojej karierze zawodowej gotował dla wielu światowych osobistości, prezydentów, premierów. Jest finalistą wielu konkursów kulinarnych w Polsce i zagranicą.

Autorski pairing alkoholowy kolacji zapewni firma Moët Hennessy Polska, a wieczór poprowadzi Karol Okrasa.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Whisky Live Warsaw 2022 przeszedł do historii

Rekordowa liczba wystawców oraz frekwencja. Nowa przestrzeń, która udźwignęła presję wydarzenia, mnóstwo sesji Masterclass oraz kolekcjonerski kącik. Tegoroczna edycja festiwalu przechodzi do historii jako najlepsza z dotychczasowych.

Anna i Robert Lewandowscy stworzyli zdrowe przekąski dla kibiców

Nawet 65 proc. kibiców sięga po niezdrowe przegryzki podczas oglądania meczów. Dzięki nowym przekąskom Anny i Roberta Lewandowskich można teraz kibicować zdrowo. Trwający mundial to także okazja do udziału w konkursie i wymyślenia "cieszynki", którą wykona najlepszy napastnik świata.

Rekordy na Restaurant Week. Ruszyły rezerwacje na 2023 rok

Festiwal pod hasłem #FoodLooksGood zgromadził w najlepszych restauracjach rekordowe ponad 135 tysięcy gości. Polska edycja Restaurant Week jest siódmym największym wydarzeniem kulinarnym spośród wszystkich na świecie i drugim największym biletowanym eventem w kraju.

Tydzień Kuchni Polskiej - podsumowanie kulinarnego świętowania niepodległości

Blisko 400 restauracji z 224 miast wzięło udział w akcji Tydzień Kuchni Polskiej związanej z obchodami Święta Niepodległości. W menu pojawiło się kilkaset dań kuchni regionów, jak chociażby warmińskie dzyndzałki, podhalańska jagnięcina czy zupa z brukwi, zapomniany specjał kuchni Pomorza.

Festiwal hiszpański w gdańskiej Stacji Food Hall

Od 24 do 27 listopada Stacja Food Hall w gdańskiej galerii Metropolia zaprasza na kulinarną podróż do Hiszpanii. Podczas czterodniowego festiwalu będą serwowane dania inspirowane Andaluzją, Galicją czy też Katalonią.

Druga odsłona kolacji Grand Dinners za nami!

W Restauracji Belvedere odbyły się kolacje z cyklu Grand Dinners. Gwiazdami obu wieczorów - 7 i 8 listopada - byli francuscy szefowie kuchni Christophe Bacquié i Emmanuel Renaut, którzy przylecieli do Warszawy specjalnie na tę okazję. Kroku dorównywał im gospodarz miejsca Tomasz Łagowski.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej