x

Adam Pawłowski w zarządzie Court of Master Sommeliers. To nowy impuls do rozwoju sztuki sommelierskiej w Polsce

Kategoria: Ludzie    06.10.2022

Rodacy, którzy chcieliby zawalczyć o najwyższe wyróżnienie w branży sommelierskiej, mogą liczyć na moje wsparcie - zapewnia Adam Pawłowski, który został członkiem zarządu Court of Master Sommeliers, najbardziej prestiżowej organizacji szkolącej i zrzeszającej sommelierów na całym świecie.

Adam Pawłowski, Master Sommelier i członek zarządu Court of Master Sommeliers. Zdjęcie: materiały prasowe
Adam Pawłowski, Master Sommelier i członek zarządu Court of Master Sommeliers. Zdjęcie: materiały prasowe
Court Of Master Sommeliers (CMS) jest najważniejszym międzynarodowym organem egzaminacyjnym dla sommelierów. Kursy przygotowujące do prestiżowych sprawdzianów wiedzy i umiejętności prowadzone są regularnie w całej Europie, Oceanii, Azji i obu Amerykach. Aby otrzymać tytuł Master Sommeliera, kandydat musi przejść kolejne szczeble edukacji, począwszy od poziomu pierwszego (Introductory Sommelier). Kurs podstawowy kończy się egzaminem teoretycznym oraz praktycznym, a jego pozytywny wynik uprawnia do aplikowania na kolejne szczeble: Certified Sommelier, oraz Advanced Sommelier. Każdy z nich wymaga od kandydata wiedzy teoretycznej i praktycznej popartej pozytywnym wynikiem egzaminu.

Zaliczenie wszystkich trzech wspomnianych etapów pozwala starać się o tytuł Master Sommeliera. Zaledwie 5 do 10 procent wszystkich przystępujących do tego egzaminu uzyskuje wynik pozytywny. Jedną z takich właśnie osób jest Adam Pawłowski, który dodatkowo od niedawna zasiada także w zarządzie Court of Master Sommeliers. Do jego zadań należeć będzie m.in. rozwój organizacji w Europie Środkowej i Wschodniej.

– Aktualnie jest około 270 osób na świecie, które zdało ten egzamin. Ja zdałem go w 2014 roku, a w tym roku mam przyjemność dołączyć do zarządu tej organizacji. Moja rola skupia się na rozwijaniu rynku w naszym kraju i krajach ościennych oraz na byciu ambasadorem dla CMS w naszym regionie. Będę także dbał o to, aby Court of Master Sommelier był w Polsce obecny przy okazji różnego rodzaju imprez branżowych – wyjaśnia Adam Pawłowski.

Obecność Polaka w zarządzie CMS to także dodatkowy impuls dla rozwoju i promowania sztuki sommelierskiej w Polsce, zarówno poprzez organizowanie kursów oraz egzaminów, jak i wydarzeń branżowych, na których obecni są przedstawiciele CMS.

– Warszawa stała się miejscem, do którego Master Sommelierzy wracają. Szkolimy już na pierwszych dwóch poziomach – Introductory i Certified – a za niedługi czas będziemy chcieli przeprowadzić kursy i egzaminy na poziomie zaawansowanym. Chcemy gromadzić społeczność sommelierów wokół naszej organizacji, tak aby kwalifikacje Court of Master Sommeliers były standardem w branży gastronomicznej.  To udało się w Anglii i w dużej mierze w USA, ale jeśli chodzi o „starą Europę”, to musimy jeszcze ciężko pracować – przyznaje Pawłowski i dodaje, że rodacy, którzy chcieliby zawalczyć o najwyższe wyróżnienie w branży sommelierskiej, mogą liczyć na jego wsparcie.

– Oprócz działań ambasadorskich od czasu do czasu spotykam się także indywidualnie z sommelierami, którzy przygotowują się do egzaminów w ramach Court of Master Sommeliers. Jest to nie tylko wpisane w moje zadania, ale także w pewną etykę branżową. Ja sam, stawiając kolejne kroki na drodze do tytułu Master Sommeliera, otrzymałem dużo wsparcia od starszych rangą kolegów i koleżanek – kończy Adam Pawłowski.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Przemysław Klima zagrał w filmie promującym serial HBO "The Last of US"

HBO zaprosiło do udziału w filmie promującym serial "The Last of US" Przemysława Klimę, szefa kuchni i właściciela krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881, aktualnie jedynego w Polsce lokalu wyróżnionego gwiazdką Michelin. Co zgotował kucharz na planie osadzonym w postapokaliptycznych realiach?

Aleksandra i Jacek Dojnikowscy: W kierunku prostoty

Zadebiutowali 10 lat temu, otwierając jedną z pierwszych śniadaniowni, która rozwinęła się w sieć BUŁKĘ PRZEZ BIBUŁKĘ. Sukces tego brandu pozwolił im na stworzenie - POLLYPIZZA i BAKEN. O tym, jak wyróżnić się na rynku opowiadają restauratorzy ALEKSANDRA i JACEK DOJNIKOWSCY.

Robert Makłowicz inspiratorem menu w warszawskim Hotelu Bristol

Dzięki Robertowi Makłowiczowi od marca karta dań restauracji Marconi w Hotelu Bristol przenosić będzie smakoszy w różne zakątki świata. Kulinarny obieżyświat i miłośnik kuchni co miesiąc zaproponuje gościom kulinarną podróż w inne miejsce. Na początek zaplanował wizytę w belgijskiej Flandrii.

Agnieszka Rojewska poprowadzi szkolenia w Five Elephant

Jedna z najbardziej utytułowanych polskich baristek Agnieszka Rojewska rozpoczęła współpracę znaną niemiecką palarnią kawy speciality. W berlińskim Five Elephant Polka będzie między innymi prowadzić szkolenia dla baristów.

Andriy Cherukha, Eat Me At: ukraiński biznes roślinny w czasach wojny

Eat Me At jest jedną z firm produkujących w Ukrainie roślinne zamienniki mięsa mimo trwającej tam wojny. Jak się prowadzi działalność w tej trudnej sytuacji i jakich zmian trzeba było dokonać, aby było to możliwe - rozmawiamy o tym z Andriyem Cherukhą, CEO Eat Me At.

PEACHES GASTRO GIRLS: moc tkwi w wyjątkowości

Odwaga, styl i przede wszystkim smak! To cechy konceptu PEACHES GASTRO GIRLS, który w pandemii otworzyły KLAUDIA GÓRAK I MONIKA MAZUREK. Szturmem podbiły warszawską scenę gastronomiczną, stając się pionierkami kuchni wegańskiej w wydaniu restauracyjnym.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej