x

Adam Pawłowski w zarządzie Court of Master Sommeliers. To nowy impuls do rozwoju sztuki sommelierskiej w Polsce

Kategoria: Ludzie    06.10.2022

Rodacy, którzy chcieliby zawalczyć o najwyższe wyróżnienie w branży sommelierskiej, mogą liczyć na moje wsparcie - zapewnia Adam Pawłowski, który został członkiem zarządu Court of Master Sommeliers, najbardziej prestiżowej organizacji szkolącej i zrzeszającej sommelierów na całym świecie.

Adam Pawłowski, Master Sommelier i członek zarządu Court of Master Sommeliers. Zdjęcie: materiały prasowe
Adam Pawłowski, Master Sommelier i członek zarządu Court of Master Sommeliers. Zdjęcie: materiały prasowe
Court Of Master Sommeliers (CMS) jest najważniejszym międzynarodowym organem egzaminacyjnym dla sommelierów. Kursy przygotowujące do prestiżowych sprawdzianów wiedzy i umiejętności prowadzone są regularnie w całej Europie, Oceanii, Azji i obu Amerykach. Aby otrzymać tytuł Master Sommeliera, kandydat musi przejść kolejne szczeble edukacji, począwszy od poziomu pierwszego (Introductory Sommelier). Kurs podstawowy kończy się egzaminem teoretycznym oraz praktycznym, a jego pozytywny wynik uprawnia do aplikowania na kolejne szczeble: Certified Sommelier, oraz Advanced Sommelier. Każdy z nich wymaga od kandydata wiedzy teoretycznej i praktycznej popartej pozytywnym wynikiem egzaminu.

Zaliczenie wszystkich trzech wspomnianych etapów pozwala starać się o tytuł Master Sommeliera. Zaledwie 5 do 10 procent wszystkich przystępujących do tego egzaminu uzyskuje wynik pozytywny. Jedną z takich właśnie osób jest Adam Pawłowski, który dodatkowo od niedawna zasiada także w zarządzie Court of Master Sommeliers. Do jego zadań należeć będzie m.in. rozwój organizacji w Europie Środkowej i Wschodniej.

– Aktualnie jest około 270 osób na świecie, które zdało ten egzamin. Ja zdałem go w 2014 roku, a w tym roku mam przyjemność dołączyć do zarządu tej organizacji. Moja rola skupia się na rozwijaniu rynku w naszym kraju i krajach ościennych oraz na byciu ambasadorem dla CMS w naszym regionie. Będę także dbał o to, aby Court of Master Sommelier był w Polsce obecny przy okazji różnego rodzaju imprez branżowych – wyjaśnia Adam Pawłowski.

Obecność Polaka w zarządzie CMS to także dodatkowy impuls dla rozwoju i promowania sztuki sommelierskiej w Polsce, zarówno poprzez organizowanie kursów oraz egzaminów, jak i wydarzeń branżowych, na których obecni są przedstawiciele CMS.

– Warszawa stała się miejscem, do którego Master Sommelierzy wracają. Szkolimy już na pierwszych dwóch poziomach – Introductory i Certified – a za niedługi czas będziemy chcieli przeprowadzić kursy i egzaminy na poziomie zaawansowanym. Chcemy gromadzić społeczność sommelierów wokół naszej organizacji, tak aby kwalifikacje Court of Master Sommeliers były standardem w branży gastronomicznej.  To udało się w Anglii i w dużej mierze w USA, ale jeśli chodzi o „starą Europę”, to musimy jeszcze ciężko pracować – przyznaje Pawłowski i dodaje, że rodacy, którzy chcieliby zawalczyć o najwyższe wyróżnienie w branży sommelierskiej, mogą liczyć na jego wsparcie.

– Oprócz działań ambasadorskich od czasu do czasu spotykam się także indywidualnie z sommelierami, którzy przygotowują się do egzaminów w ramach Court of Master Sommeliers. Jest to nie tylko wpisane w moje zadania, ale także w pewną etykę branżową. Ja sam, stawiając kolejne kroki na drodze do tytułu Master Sommeliera, otrzymałem dużo wsparcia od starszych rangą kolegów i koleżanek – kończy Adam Pawłowski.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Adam Chrząstowski dołączył do Belvedere Catering jako executive chef

Adam Chrząstowski - head chef Akademii Bocuse d'Or Polska, były dyrektor kulinarny hotelu Arłamów i nasz felietonista - zasilił zespół Belvedere Catering. Jako executive chef odpowiada m.in. za część wyjazdową.

Paweł Balcerek szefem sprzedaży wszystkich tytułów VFP Communications

Od grudnia 2022 r. za komercyjne aktywności magazynów "Food Service", "Media Marketing Polska" i "Handel" oraz przypisanych im portali i eventów będzie odpowiadał Paweł Balcerek. VFP Communications łączy tym samym funkcjonujące dotychczas oddzielnie dwa działy sprzedaży i upraszcza strukturę.

Janusz Garncarczyk (Lemon Resort SPA) - szef kuchni 24 godziny na dobę

Jego ścieżka kariery dowodzi, że dzięki ciężkiej pracy można wejść na sam szczyt. JANUSZ GARNCARCZYK jest dziś szefem kuchni prestiżowego LEMON RESORT SPA. Czym wyróżnia się praca w takim obiekcie? Jak mądrze zarządzać pracownikami? I czy jest tu miejsce na rozwój?

Agnieszka Sierac, właścicielka Fukafe o sukcesie jednej z pierwszych roślinnych kawiarni w Polsce

Fukafe powstało dziesięć lat temu jako jedno z pierwszych roślinnych miejsc w naszym kraju. Jak radzi on sobie po dekadzie funkcjonowania w branży? Co wyróżnia ten koncept na tle innych? Na pytania odpowiada Agnieszka Sierac, właścicielka Fukafe.

Tomasz Tracz szefem kuchni w restauracji Folga w Krakowie

Nowym szefem krakowskiej restauracji Folga został Tomasz Tracz. Zastąpił na tym stanowisku Macieja Bigaja, który otrzymał propozycję pracy w trzygwiazdkowej restauracji Cheval Blanc by Peter Knogl w Bazylei.

Adrian Górniak, właściciel restauracji Źródło: w tym szaleństwie jest metoda

Po ponad 5 latach pracy w topowych warszawskich restauracjach zdecydował się na otwarcie własnego lokalu - ŹRÓDŁO. O konsekwentnym dążeniu do celu i szukaniu równowagi w życiu opowiada człowiek orkiestra ADRIAN GÓRNIAK.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej