x

Zamknięcie poznańskiej restauracji Autentyk Ernesta Jagodzińskiego

Kategoria: Miejsca    29.09.2022

Po 5 latach działalności z kulinarnej mapy Poznania zniknął Autentyk, lokal Oli i Ernesta Jagodzińskich. - Idziemy realizować nasze marzenia i plany - mówią. Executive chefa restauracji można jednak wciąż odwiedzić w studiu kulinarnym Chef’s Table.

Ernest Jagodziński, szef i właściciel studia kulinarnego Chef’s Table w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Ernest Jagodziński, szef i właściciel studia kulinarnego Chef’s Table w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
– Podjęliśmy decyzję, że Autentyk kończy działalność, a my idziemy dalej realizować nasze marzenia i plany – czytamy w jednym z ostatnich wpisów na Facebookowym profilu poznańskiej restauracji.

Jak mówi nam twórca Autentyku, na decyzję o zamknięciu lokalu złożył się więcej niż jeden powód. Przede wszystkim jednak coraz trudniej było mu pogodzić zaangażowanie w rozwój dwóch miejsc.

– Jest wiele czynników, które skłoniły nas do tej decyzji: rosnące opłaty, podwyżki cen, roszczeniowi pracownicy. Poza tym, prowadzę także studio Chef’s Table i nie dałem rady być obecny w dwóch miejscach naraz. Nadal trochę bym był w Autentyku i trochę w studiu, A ja nie chcę firmowć czegoś, czego nie będę pewien. Wolę skupić się na jednym koncepcie, by móc podpisać się całym sercem pod tym co robię – tłumaczy Ernest Jagodziński.

Goście bliżej kuchni
Chef’s Table działa w formacie studia kulinarnego organizującego warsztaty i szkolenia oraz restauracji typu pop up, w której oprócz Ernesta Jagodzińskiego gotują zapraszani przez niego goście, szefowie kuchni z restauracji w całej Polsce. W kolacji w takim formacie uczestniczyć może do 12 gości, choć zdarza się, że klienci spotykają się w znacznie bardziej kameralnym gronie, chcąc w wyjątkowy sposób uczcić np. rocznicę ślubu.

– W Polsce na tę chwilę nie ma takiego miejsca. Nie da się być bliżej kuchni. Ludzie widzą jak smażymy, gotujemy, układamy dania. Goście podchodzą, rozmawiają z nami, pytają o to, jak coś jest zrobione, możemy podzielić się wiedzą. To zupełnie inne przeżycie niż zwyczajne pójście do restauracji – opowiada Jagodziński.

Nie mówię "nie”
Zapytany o to, czy zamierza powrócić w przyszłości do prowadzenia bardziej “typowego” lokalu, właściciel Chef’s Table nie udziela jednoznacznej odpowiedzi, choć przyznaje, że nie po raz pierwszy słyszy pytanie tego typu.

– Nie mówię tak, nie mówię nie. W życiu bywa różnie. Kiedyś mówiłem, że nie wyprowadzę się nigdy z Warszawy, a mieszkam już od 10 lat w Poznaniu. Na razie jednak skupiamy się na innym podejściu do restauracji – podsumowuje Ernest Jagodziński.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Zimowe menu Michała Brysia w Setkach Powodów

Setki Powodów w warszawskim Koneserze to niedawno otwarty lokal, którego energetyczne wnętrze, pełne kolorowych neonów, rozjaśnia pochmurną aurę. Kolejnym atutem jest zimowa karta autorstwa Michała Brysia, w której szef kuchni dostarcza dziesięć kulinarnych powodów, by odwiedzić to miejsce.

Nowe Milanovo, czyli duża przestrzeń włoskich smaków (i nie tylko)

Restauracja Milanovo, słynąca z dań kuchni włoskiej i śródziemnomorskiej, ponownie otworzyła swoje drzwi po remoncie. Nowości w menu przygotowano we współpracy z szefem kuchni Jerzym Sobieniakiem.

Regale Bar & Restaurant w Hotelu Saskim Kraków - art deco, tradycja i trendy

Pierwszy lifestylowy koncept pod międzynarodowym brandem Regale Bar & Restaurant wystartował w pięciogwiazdkowym Hotelu Saskim Kraków, Curio Collection by Hilton. Krakowski obiekt wybrano jako światowy debiut marki restauracji przyhotelowych dostępnych dla wszystkich.

Wielkie otwarcie pięciogwiazdkowego Hotelu Saskiego w Krakowie

Krakowski Hotel Saski w sercu Starego Miasta to pierwszy w Polsce obiekt wchodzący w skład sieci sygnowanej marką Curio Collection by Hilton, a zarazem pierwszy pięciogwiazdkowy hotel sieci Hilton w grodzie Kraka. Gościem honorowym uroczystości otwarcia był światowej sławy fotograf Ryszard Horowitz.

Wine&Bar Grono w Warszawie - wino w miłym gronie

Co można stworzyć na 30 mkw w centrum stolicy? Sklep z winami? Miejsce degustacji? Lokal, do którego można wpaść na aperitivo i antipasti? Piękną przestrzeń do spotkań z przyjaciółmi? Wszystko w jednym - taki jest właśnie Wine&Bar Grono.

Bartosz Lisek ponownie otwiera Lokal na Rybę. W menu m. in. ... bawimordki

Zamknięty w kwietniu 2022 roku Lokal na Rybę Bartosza Liska wystartuje ponownie w swojej dawnej lokalizacji na początku grudnia. Wnętrze przechodzi właśnie gruntowny remont.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej