x

Tomasz Źródłowski: Oda do Stowarzyszenia Polskich Barmanów

Kategoria: Lifestyle - blog    05.10.2022

Drodzy panowie i panie! Ja za was naprawdę trzymam kciuki! Życzę wam szczęścia i liczę na to, że wiecie, co robicie. Ale...

Tomasz Źródłowski, Fot. materiały prasowe
Tomasz Źródłowski, Fot. materiały prasowe
Ale nie byłbym sobą, gdybym nie skomentował waszej prelekcji na Better Bar 2022. Bo mam wrażenie, że nie tylko mnie przestraszyliście. Pragnę też zaznaczyć, że nawet przez pół sekundy nie chciałbym, abyście odebrali ten felieton jako atak, wypominanie czegokolwiek lub udowadnianie, że nie widzę szans na poprawę obecnego stanu rzeczy.

Z waszego wystąpienia postaram się zapamiętać tylko wypowiedź pana Piotra Dziadkowca mówiącego o tym, że w ostatnich latach w SPB działy się rzeczy, które dziać się nie powinny. Nie będę wam też tych ostatnich lat wypominał, mimo że zgadzam się z Mateuszem. Zgadzam się z nim dlatego, że mimo ostrości swojej wypowiedzi był on prawdopodobnie przestraszony równie mocno jak ja. Bo wasze wystąpienie rozminęło się z tym, jak w moim i nie tylko moim odczuciu powinny teraz wyglądać wasze priorytety.

Do cholery jasnej! Czy ludzi obecnych w gastronomii od tak dawna naprawdę niczego nie nauczyły ostatnie lata? Czego musimy doświadczyć jako grupa zawodowa, żeby w końcu zadbać o swoje interesy? Drodzy członkowie Stowarzyszenia, czy naprawdę w swoim środowisku za mało mieliście przykładów masowych zwolnień z powodu pandemii? Czy śmieciowe umowy, głodowe stawki, wyzyskujący pracodawcy i zwyczajni kłamcy wykorzystujący naszą pasję do tego, co robimy, to dla was nadal za mało? Czy naprawdę, planując swoje wystąpienie, uznaliście, że najważniejszą sprawą jest komunikat o organizowaniu nikomu niepotrzebnych konkursów? W części sali przeznaczonej dla publiczności siedzieli ludzie reprezentujący Polskę w rywalizacjach, których prestiż i znaczenie na światowej scenie są wielokrotnie wyższe niż w przypadku tych „stowarzyszeniowych”… A to skłania mnie do opinii, że konkursy nie powinny być największym priorytetem SPB. Może to być nieco kontrowersyjne, ale wychowałem się w świecie, w którym barmańskie rywalizacje organizowały brandy alkoholowe – ze wszystkimi wadami i zaletami, które z tym się wiążą, nadal jest to platforma do rozwoju i zawsze nią będzie. Ja jestem za tym, żeby brandy robiły sobie konkursy…

…a głos Stowarzyszenia Polskich Barmanów niech będzie głosem ważnym! Niech wybrzmiewa wtedy, kiedy trzeba bronić interesów ludzi pracujących w gastronomii. Niech Stowarzyszenie będzie pierwszą instytucją, do której można się zgłosić, gdy pracodawca nie chce dać komuś umowy, albo jako ultimatum zatrudnienia proponuje śmieciówkę. Niech priorytetem Stowarzyszenia będzie czynne szerzenie poglądu o profesjonalizacji branży, niech zostanie ono ambasadorem opinii, że to ścieżka kariery jak każda inna i można się w niej rozwijać na wiele różnych sposobów.

Ze sporą dozą pewności stwierdzam, że gdybyście w taki właśnie sposób przedstawili swoje priorytety ze sceny Better Bar 2022, to wasze wystąpienie nie pozostawiłoby po sobie trudnych pytań. Zostałoby podsumowane owacją na stojąco.Tak jak pisałem na początku, macie u mnie czasowy kredyt na działanie. Wiem, że formalizacja pewnych działań trwa. Wiem, że zmiana struktur to często dziwne zadanie, które wymaga nabycia nowych umiejętności. Zdaję sobie z tego sprawę i to akceptuję. Tylko proszę, nie wygłupiajcie się więcej tekstami o wpisie do KRS, bo to trwa w skrajnych przypadkach 14 dni i kosztuje 350 zł. Do dzieła, panowie i panie, a cytując innego Mateusza: czas start!

Autor tekstu: Tomasz Źródłowski
O AUTORZE
Tomasz Źródłowski
Twórca kolektywu Creative Gastronomy. Stara się zarażać pasją do profesjonalizmu i bezinteresowną chęcią robienia ludziom dobrze. Od 2013 r. pracował za barem. Przez długi czas zawodowo i prywatnie związany był z krakowskim Mercy Brown. Wielki entuzjasta startów w konkursach barmańskich, które uważa za doskonałą platformę do wymiany doświadczeń i trampolinę rozwoju. Amator przelewania swoich myśli na papier oraz zadawania filozoficznych pytań w świecie gastronomii.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej