x

Izabela Sakowicz nowym dyrektorem zarządzającym VFP Communications - wydawcy "Food Service" i Ouichef.pl

Kategoria: Ludzie    28.09.2022

Od 1 października 2022 r. stanowisko managing directora wydawnictwa VFP Communications obejmuje Izabela Sakowicz. Skoncentruje się przede wszystkim na portfolio produktów cyfrowych oraz rozwoju tytułów branżowych VFP.

Izabela Sakowicz nowym dyrektorem zarządzającym VFP Communications – wydawcy „Food Service” i Ouichef.pl. Zdjęcie: materiały prasowe
Izabela Sakowicz nowym dyrektorem zarządzającym VFP Communications – wydawcy „Food Service” i Ouichef.pl. Zdjęcie: materiały prasowe
VFP Communications jest wydawcą branżowych miesięczników: „Media Marketing Polska”, „Handel” i „Food Service”, a także właścicielem portali MMP24.pl, Handelextra.pl i Ouichef.pl. Jest także organizatorem konferencji, m.in. Multiscreen Day i Shopper Day, a także konkursów branżowych: Golden Arrow, Kreatura oraz Hit Handlu. Zarządzający przez wiele lat wydawnictwem Piotr Myszak żegna się z VFP Communications.
– Po ponad 15 latach pełnienia różnych funkcji w VFP przyszedł czas na nowe wyzwania – mówi Piotr Myszak, który objął funkcję zarządczą w wydawnictwie w 2016 r.

Nowym dyrektorem zarządzającym będzie Izabela Sakowicz, która obejmie swoje stanowisko 1 października. Ma bogate doświadczenie w branży mediów. Pracowała jako global brand development manager i managing director CEE w Foundry (dawniej IDG - International Data Group). W nowej firmie skoncentruje się przede wszystkim na portfolio produktów cyfrowych oraz rozwoju tytułów branżowych VFP.

– Objęcie stanowiska dyrektora zarządzającego VFP Communications to dla mnie ogromne wyróżnienie. Cieszę się na nowe wyzwania i możliwości, które niosą marki VFP. Z chęcią więc wykorzystam swoje dotychczasowe doświadczenie, wspierając dalszy rozwój spółki. Równocześnie jestem szczęśliwa, mogąc poznać nowe koleżanki i kolegów. Wierzę w to, że filarem sukcesu każdej dobrze prosperującej firmy jest zgrany zespół, a team VFP ma ogromny potencjał – mówi Izabela Sakowicz.

W swojej bogatej karierze Izabela Sakowicz zdobyła szerokie kompetencje w takich dziedzinach jak media B2B, digital marketing czy data. Jej doświadczenia obejmują rynek polski i światowy. W ciągu 15 lat pracy pełniła funkcje marketingowe, sprzedażowe, business development i inne, związane z kreowaniem wzrostu w firmach. Pełniąc rolę managing directora CEE w Foundry, była jednocześnie global brand development managerem trzech marek: Computerworld, Networkworld i InfoWorld. Z tym doświadczeniem zaczyna pracę w VFP Communications.
Izabela Sakowicz posiada tytuł Executive Master Business Administration, zdobyty we Francuskim Instytucie Zarządzania. Ukończyła studia podyplomowe Marketing i Strategie Marketingowe na SGH, a także studia na kierunku Ochrony Środowiska na Politechnice Warszawskiej.

– Szanujemy decyzję Piotra Myszaka, dziękujemy mu za wiele lat poświęcenia i dobrej współpracy, życzymy mu sukcesów. Izabela Sakowicz wnosi do firmy koncentrację na potrzebach klientów, zorientowanie na rynek, ale także dbałość o ludzi i kulturę organizacji – powiedzieli Peter Esser i Sönke Reimers, CEOs DFV Media Group. – Liczymy na  owocną  współpracę i na dalszy wzrost biznesu VFP na obecnych i nowych rynkach mediowych – dodają Peter Esser i Sönke Reimers.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Adam Chrząstowski dołączył do Belvedere Catering jako executive chef

Adam Chrząstowski - head chef Akademii Bocuse d'Or Polska, były dyrektor kulinarny hotelu Arłamów i nasz felietonista - zasilił zespół Belvedere Catering. Jako executive chef odpowiada m.in. za część wyjazdową.

Paweł Balcerek szefem sprzedaży wszystkich tytułów VFP Communications

Od grudnia 2022 r. za komercyjne aktywności magazynów "Food Service", "Media Marketing Polska" i "Handel" oraz przypisanych im portali i eventów będzie odpowiadał Paweł Balcerek. VFP Communications łączy tym samym funkcjonujące dotychczas oddzielnie dwa działy sprzedaży i upraszcza strukturę.

Janusz Garncarczyk (Lemon Resort SPA) - szef kuchni 24 godziny na dobę

Jego ścieżka kariery dowodzi, że dzięki ciężkiej pracy można wejść na sam szczyt. JANUSZ GARNCARCZYK jest dziś szefem kuchni prestiżowego LEMON RESORT SPA. Czym wyróżnia się praca w takim obiekcie? Jak mądrze zarządzać pracownikami? I czy jest tu miejsce na rozwój?

Agnieszka Sierac, właścicielka Fukafe o sukcesie jednej z pierwszych roślinnych kawiarni w Polsce

Fukafe powstało dziesięć lat temu jako jedno z pierwszych roślinnych miejsc w naszym kraju. Jak radzi on sobie po dekadzie funkcjonowania w branży? Co wyróżnia ten koncept na tle innych? Na pytania odpowiada Agnieszka Sierac, właścicielka Fukafe.

Tomasz Tracz szefem kuchni w restauracji Folga w Krakowie

Nowym szefem krakowskiej restauracji Folga został Tomasz Tracz. Zastąpił na tym stanowisku Macieja Bigaja, który otrzymał propozycję pracy w trzygwiazdkowej restauracji Cheval Blanc by Peter Knogl w Bazylei.

Adrian Górniak, właściciel restauracji Źródło: w tym szaleństwie jest metoda

Po ponad 5 latach pracy w topowych warszawskich restauracjach zdecydował się na otwarcie własnego lokalu - ŹRÓDŁO. O konsekwentnym dążeniu do celu i szukaniu równowagi w życiu opowiada człowiek orkiestra ADRIAN GÓRNIAK.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej