x

Owca Showroom Food najlepszym tegorocznym wystawcą na Nocnym Markecie w Warszawie

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    27.09.2022

Plebiscyt Nocne Koty 2022 - na najlepszych tegorocznych wystawców street foodu na Nocnym Markecie w Warszawie - rozstrzygnięty! Finał głosowania był najważniejszym wydarzeniem ostatniego w tym sezonie weekendu na starym dworcu Warszawa Główna.

Laureaci plebiscytu Nocne Koty 2022 (od prawej): Uobiod pop-up by Magiczny Składnik (II miejsce), Owca Showroom Food (I miejsce) i Brasil on the Plate (III miejsce). Zdjęcie: materiał prasowy
Laureaci plebiscytu Nocne Koty 2022 (od prawej): Uobiod pop-up by Magiczny Składnik (II miejsce), Owca Showroom Food (I miejsce) i Brasil on the Plate (III miejsce). Zdjęcie: materiał prasowy
Przez siedem kolejnych weekendów, od 4 sierpnia do 18 września, marketowi goście oddawali głosy na swoich ulubionych wystawców street foodu. Ich decyzją do finału akcji przeszli: Brasil on the Plate, Owca Showroom Food, Uobiod pop-up by Magiczny Składnik, Burritos Locos, Roger That Foods, Ahaan i YakoTako.

O tym, kto sięgnął po złotą, srebrną oraz czarną statuetkę Nocnego Kota, w sobotę 24 września zadecydowało Nocne Jury w składzie: Agata Godlewska / Food Service, Basia Starecka / Nakarmiona Starecka, Piotr Knioła / PigOut, Kasia Pytel / Pani Ekscelencja, Piotr Więcławski / Vienio, szef kuchni restauracji Epoka Marcin Przybysz, szef kuchni restauracji Hub.Praga Witek Iwański oraz przedstawiciele Nocnego Marketu.

Głosami jury na podium stanęli:
I miejsce i statuetka Złotego Kota: Owca Showroom Food
II miejsce i statuetka Srebrnego Kota: Uobiod pop-up by Magiczny Składnik
III miejsce i statuetka Czarnego Kota: Brasil on the Plate

Poza statuetkami zwycięzcy plebiscytu otrzymali również Nocne Bilety, które zapewnią im darmowe weekendowe przejazdy na Nocnym Markecie w 2023 roku – kolejno trzy weekendy dla zdobywcy Złotego Kota, dwa dla Srebrnego Kota i jeden dla Czarnego Kota.

Akcja Nocne Koty 2022 była również okazją, aby wesprzeć zaprzyjaźnione schronisko w Korabiewicach. Za każdy oddany podczas trwania plebiscytu głos, Nocny Market przeznaczył 1 zł na rzecz zwierzaków. Dzięki zaangażowaniu marketowych gości, przez siedem weekendów udało się zebrać 4 tysiące złotych.

Organizatorzy zapewniają, że 7 edycja nie była ostatnią! W 2023 roku Nocny powróci w tej samej lokalizacji, na starych peronach dworca Warszawa Główna. Oprócz zwycięzców plebiscytu Nocne Koty, w kolejnej, 8 już edycji, nie zabraknie ulubionych wystawców z poprzednich sezonów oraz – jak zawsze – kilku niespodzianek. Planowane jest również wznowienie zapoczątkowanej w tym roku akcji street dining, w której fine diningowe restauracje prezentują się w street foodowej formie.

ZWYCIĘZCY PLEBISCYTU
Owca Showroom Food
To pierwszy sezon konceptu na Nocnym Markecie. Kamil Kędzierski, szef kuchni i twórca pop upu, postawił na kanapki z wołowym żebrem, wołowym mostkiem, a także rozpustne loaded fries. Poza stałym menu praktycznie co tydzień zaskakiwał gości nowymi propozycjami: tatarem wołowym, słonecznikotto, stekami wołowymi czy góralską kwaśnicą.

Owca Showroom Food to sklep, a wkrótce również bistro, bazujące na wysokiej jakości produktach bio pochodzących od dostawców znajdujących się maksymalnie do 100 km od Warszawy (short food supply chain).

Uobiod pop-up by Magiczny Składnik
Twórca kulinarny i bloger Tomek Czajkowski / Magiczny Składnik w swoim Uobiodzie przemienia śląską klasykę w nowoczesny, oparty o produkty od lokalnych dostawców, polski street food. Poza klasycznym roladowym sosem w menu znaleźć można było m.in. polskie pesto ze szczypiorku, sos żurkowy czy sos przypominający w smaku farsz do ruskich pierogów. Jako speciale pojawiały się również podane w street foodowej formie kartacze.

Magiczny Składnik to stały bywalec Nocnego Marketu, który od drugiego sezonu, co roku testuje różne kulinarne koncepty w formie pop upów. Po gorącym przyjęciu klusek i kartaczy w 6 i 7 sezonie, wszystko wskazuje na to, że ponownie będziemy się nimi zajadać w sezonie 8.

Brasil on the Plate
Prawdziwy brazylijski grill churrasco i od siedmiu sezonów Nocnego Marketu – niezawdony wybór dla wszystkich fanów opcji mięsnej. W ofercie poza bezpiecznymi grillowymi klasykami, znajdą coś dla siebie również fani podrobów (czasami można upolować bycze jądra), a także klasycznego brazylijskiego stekowego cięcia, czyli stek picanha. Wszystko podane tak, jak w Brazylii: z obowiązkową czarną fasolą, farofą, czyli prażoną mąką z manioku i plastrem grillowanego, obsypanego cynamonem ananasa. Można tu też zawsze liczyć na dawkę wiedzy o brazylijskiej kuchni i kulturze.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Whisky Live Warsaw 2022 przeszedł do historii

Rekordowa liczba wystawców oraz frekwencja. Nowa przestrzeń, która udźwignęła presję wydarzenia, mnóstwo sesji Masterclass oraz kolekcjonerski kącik. Tegoroczna edycja festiwalu przechodzi do historii jako najlepsza z dotychczasowych.

Anna i Robert Lewandowscy stworzyli zdrowe przekąski dla kibiców

Nawet 65 proc. kibiców sięga po niezdrowe przegryzki podczas oglądania meczów. Dzięki nowym przekąskom Anny i Roberta Lewandowskich można teraz kibicować zdrowo. Trwający mundial to także okazja do udziału w konkursie i wymyślenia "cieszynki", którą wykona najlepszy napastnik świata.

Rekordy na Restaurant Week. Ruszyły rezerwacje na 2023 rok

Festiwal pod hasłem #FoodLooksGood zgromadził w najlepszych restauracjach rekordowe ponad 135 tysięcy gości. Polska edycja Restaurant Week jest siódmym największym wydarzeniem kulinarnym spośród wszystkich na świecie i drugim największym biletowanym eventem w kraju.

Tydzień Kuchni Polskiej - podsumowanie kulinarnego świętowania niepodległości

Blisko 400 restauracji z 224 miast wzięło udział w akcji Tydzień Kuchni Polskiej związanej z obchodami Święta Niepodległości. W menu pojawiło się kilkaset dań kuchni regionów, jak chociażby warmińskie dzyndzałki, podhalańska jagnięcina czy zupa z brukwi, zapomniany specjał kuchni Pomorza.

Festiwal hiszpański w gdańskiej Stacji Food Hall

Od 24 do 27 listopada Stacja Food Hall w gdańskiej galerii Metropolia zaprasza na kulinarną podróż do Hiszpanii. Podczas czterodniowego festiwalu będą serwowane dania inspirowane Andaluzją, Galicją czy też Katalonią.

Druga odsłona kolacji Grand Dinners za nami!

W Restauracji Belvedere odbyły się kolacje z cyklu Grand Dinners. Gwiazdami obu wieczorów - 7 i 8 listopada - byli francuscy szefowie kuchni Christophe Bacquié i Emmanuel Renaut, którzy przylecieli do Warszawy specjalnie na tę okazję. Kroku dorównywał im gospodarz miejsca Tomasz Łagowski.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej