x

Za nami Varsovino & Taste Spain

Kategoria: Wino    26.09.2022

20 winiarzy i 10 firm spożywczych z Hiszpanii zaprezentowało swoją najnowszą ofertę podczas degustacji Varsovino & Taste Spain, która odbyła się 20 września w hotelu Crowne Plaza w Warszawie. Wydarzenie gościło ponad 200 profesjonalnych gości z branży winiarskiej i spożywczo- delikatesowej.

Varsovino & Taste Spain, wrzesień 2022 rok. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Varsovino & Taste Spain, wrzesień 2022 rok. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Impreza zbiega się w czasie z początkiem winobrania w Hiszpanii i tradycyjnie organizowana jest w przedostatni wtorek września. Na terenie Hiszpanii mieści się aż 70 apelacji winiarskich i rośnie 235 odmian winorośli. Część tamtejszych winiarzy szuka importerów na polskim rynku – to właśnie oni byli obecni na Varsovino & Taste Spain.

Branżowi goście degustacji mieli okazję spróbować m. in. klasycznych win z regionów Rioja czy Ribera del Duero. Uwagę zwracała szeroka oferta podążającej za trendami winiarni Bodegas Matarromera, w której nie zabrakło win bezalkoholowych i ekologicznych. Te ostatnie można było też skosztować na stoisku Bodegas Alcardet, która w swoim portfolio ma linię win organicznych i wegańskich Gea.

Po raz pierwszy na degustacji Varsovino obok winiarzy pojawili się również producenci hiszpańskich delikatesów.  Tradycyjne hiszpańskie produkty takie jak sery, wędliny, jamón, oliwki i inne przetwory warzywne, dania gotowe (tortilla) oraz oczywiście oliwa idealnie komponują się z winem. W Hiszpanii są niezawodnym dodatkiem do win i również podczas tegorocznego  Varsovino & Taste Spain były motywem przewodnim degustacji. Ten sposób prezentacji hiszpańskich smakołyków i win spotkał się z dużym zainteresowaniem gości wydarzenia. Kilkoro obecnych na Varsovino dystrybutorów wina w Polsce już rozważa poszerzenie swojej oferty produktów spożywczych typu tapas.

Uczestników imprezy przyciągały stoiska z długo dojrzewającą szynką jamón iberico i tradycyjnymi hiszpańskimi wyrobami wędliniarskimi (m. in. wystawcy: Jamones Hermanos Hoyos, Arturo Sanchez e Hijos, Manuel Guillen czy Revisan) oraz oliwą i oliwkami (np. Faroliva i Moli d Oligasull).

Swoje wyroby na Varsovino & Taste Spain prezentowała serowarnia z Toledo (Quesos de Hualdo). Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Swoje wyroby na Varsovino & Taste Spain prezentowała serowarnia z Toledo (Quesos de Hualdo). Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Ale Hiszpania to nie tylko wino, oliwa i szynka. Mało kto wie, że na Półwyspie Iberyjskim produkuje się ponad 150 rodzajów sera – ta różnorodność wynika z dużych różnic geograficznych i klimatycznych Hiszpanii. Swoje wyroby na Varsovino & Taste Spain prezentowała serowarnia z Toledo (Quesos de Hualdo) oferująca typowe hiszpańskie owcze sery.

Ciekawostką było także stanowisko Palacios Alimentacion – producenta tortilli de patatas (w formie dania gotowego), czyli placka z jajek i ziemniaków, którym Hiszpanie raczą się chętnie o każdej porze dnia.

Varsovino & Taste Spain, wrzesień 2022 rok. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Varsovino & Taste Spain, wrzesień 2022 rok. Zdjęcie: Monika Jankowska-Kapica
Organizatorem Varsovino & Taste Spain była Ambasada Hiszpanii.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Lokalność, sztuka i polska kultura winiarska - za nami kolacja Taste the Wine w Concordia Taste

Polskie wina oraz dania rodzimej kuchni były bohaterami degustacji Taste the Wine, która odbyła się 24 listopada w poznańskiej restauracji Concordia Taste. Goście obejrzeli też premierę reportażu o polskich winnicach i licytowali limitowane butelki z etykietami stworzonymi przez krajowych artystów.

Wow Fest Christmas 2022

To już piąta edycja świątecznego festiwalu Wow Fest Christmas - impreza odbędzie się w 10-11 grudnia w warszawskiej Hali Koszyki.

Kalifornijscy winiarze zapowiadają wysoką jakość rocznika 2022

Wszystko wskazuje na to, że w Kalifornii rocznik 2022 będzie obfitował w wina wysokiej jakości - skoncentrowane i złożone.

Taste The Wine - polska kolacja degustacyjna w Concordia Taste

Winiarskie perełki z trzech polskich winnic będą główną atrakcją Taste The Wine - polskiej kolacji degustacyjnej, która 24 listopada odbędzie się w poznańskiej restauracji Concordia Taste. W programie także aukcja charytatywna dzieł sztuki na… butelkach i fotografii z winobrania.

Adam Pawłowski: Waszyngton - wina nieodkyte

Często jestem pytany o wskazanie "regionów winiarskiego jutra", w których dzieją się ekscytujące procesy wnoszące nową jakość do świata wina. Jednym z tych nieodkrytych miejsc jest dla mnie stan Waszyngton.

Jak sprzedawać wino w restauracji, gdy nie ma sommeliera na pokładzie

Wino drożeje, więc zwiększanie jego sprzedaży w restauracji staje się nie lada wyzwaniem. Jak się z nim zmierzyć? Zwłaszcza gdy nasz koncept nie przewiduje obsługi sommelierskiej?

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej