x

Hiszpański szef Dabiz Muñoz ponownie zdobywa tytuł The Best Chef

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    22.09.2022

Znamy listę 100 najlepszych szefów kuchni na świecie - ogłoszono ją podczas gali The Best Chef Awards powered by Perlage w Madrycie. Jedynym Polakiem w tym gronie jest Przemysław Klima, który uplasował się na 92 lokacie. Podczas gali przyznano też 12 nagród specjalnych. Sprawdźcie, kto je zdobył!

Zdobywcą tytułu The Best Chef drugi rok z rzędu jest Dabiz Muñoz, szef kuchni restauracji DiverXO w Madrycie. Zdjęcie: materiały prasowe
Zdobywcą tytułu The Best Chef drugi rok z rzędu jest Dabiz Muñoz, szef kuchni restauracji DiverXO w Madrycie. Zdjęcie: materiały prasowe
Szósta edycja The Best Chef Awards powered by Perlage zakończyła się w Madrycie 20 września wielką galą, podczas której ogłoszono listę 100 najlepszych szefów kuchni na świecie. Długo wyczekiwany ranking prowadzi, drugi rok z rzędu, Dabiz Muñoz, szef kuchni DiverXO (Madryt, Hiszpania). Głosujący po raz kolejny docenili spersonalizowaną kuchnię Muñoza, która ucieka od minimalizmu. Jego nieprzewidywalny styl inspirowany różnymi prądami kulinarnymi kreuje własny awangardowy wszechświat na talerzu. Motto Muñoza brzmi: awangarda albo śmierć.

Na liście The Best Chef 2022 znalazł się jeden Polak – na 92. pozycji uplasował się Przemysław Klima, szef kuchni krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881. Grafika: materiały prasowe
Na liście The Best Chef 2022 znalazł się jeden Polak – na 92. pozycji uplasował się Przemysław Klima, szef kuchni krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881. Grafika: materiały prasowe
Drugie miejsce w rankingu The Best Chef zajął Rene Redzepi z kopenhaskiej Nomy 2.0, a trzecie Joan Roca z restauracji El Celler de Can Roca w hiszpańskiej Gironie. Na liście znalazł się jeden Polak – na 92. pozycji uplasował się Przemysław Klima, szef kuchni krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881. Pełna setka laureatów na stronie thebestchefawards.com.

Gala finałowa była poprzedzona dwoma dniami wymiany wiedzy podczas Area Talks i Food Meets Science. Oprócz listy Top 100, The Best Chefs Awards ogłosiło 12 wyróżnień. Oto one!

Zdobywcy nagród specjalnych ogłoszonych podczas gali The Best Chef Awards powered by Perlage w Madrycie. Zdjęcie: materiały prasowe
Zdobywcy nagród specjalnych ogłoszonych podczas gali The Best Chef Awards powered by Perlage w Madrycie. Zdjęcie: materiały prasowe

Nagrody specjalne
- The Best Chef Voted by Professionals Award powered by Glovo: Dabiz Muñoz (DiverXO, Madrid, Spain)
- The Best Chef Pastry Award powered by Valrhona: Antonio Bachour (Bachour, Coral Gables, United States)
- The Best Chef Pristine Award powered by GinRaw: Ana Roš (Hiša Franko, Kobarid, Slovenia)
- The Best Chef Dining Experience Award powered by Ron Matusalem: Anne-Sophie Pic (Pic, Valence, France)
- The Best Chef FoodArt Award powered by Arturo Sánchez: Natsuko Shoij (Éte, Tokyo, Japan)
- The Best Chef City Gourmet Award powered by Correos: Dabiz Muñoz (DiverXO, Madrid, Spain)
- The Best Chef Innovation Award powered by Custom Culinary: Josh Niland (Saint Peter, Sydney, Australia)
- The Best Chef Rising Star Award powered by Perrier-Jouët: Jessica Rosval (Casa Maria Luigia, Modena, Italy)
- The Best Chef New Entry powered by Le Nouveau Chef: Riccardo Camanini (Lido 84, Gardone Riviera, Italy)
- The Best Chef Pizza Award powered by Molini Pizzuti: Franco Pepe (Pepe in Grani, Caiazzo, Italy)
- The Best Chef Legend Award powered by Difference Coffee: Pierre Koffmann (Tarbes, France, 1948)
- The Best Chef Science Award powered by Academia Madrileña de Gastronomía: Andoni Luis Aduriz (Mugaritz, Rentería, Spain)

Szósta edycja The Best Chef Awards powered by Perlage zakończyła się w Madrycie w nocy 20 września wielką galą, podczas której ogłoszono listę 100 najlepszych szefów kuchni na świecie. Zdjęcie: materiały prasowe
Szósta edycja The Best Chef Awards powered by Perlage zakończyła się w Madrycie w nocy 20 września wielką galą, podczas której ogłoszono listę 100 najlepszych szefów kuchni na świecie. Zdjęcie: materiały prasowe

Jak wygląda glosowanie?
Coroczna klasyfikacja najlepszych szefów kuchni na świecie to wynik opinii i głosów 350 osób. O ostatecznym składzie nowej listy Top 100 decyduje 100 szefów kuchni, którzy pojawili się w poprzednim rankingu, 100 nowych kandydatów oraz 150 ekspertów (dziennikarzy, krytyków, koneserów, fotografów) odpowiedzialnych za wskazanie nowych kandydatów do listy Top100.

The Best Chef Awards wyróżnia ludzi, a nie restauracje. Glosujący skupiają się na szefie kuchni, jego podejściu do gotowania i tym, co go wyróżnia. Dobre gotowanie to za mało, liczą się także: kreatywność, inteligencja, pasja, innowacyjność, zrównoważony rozwój, nowe technologie nauka i pozytywny wpływ na społeczeństwo.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Strajk kurierów Pyszne.pl. Czy rzeczywiście do niego doszło?

W części miast kurierzy Pyszne.pl mieli w piątek 3 lutego nie wyjść na ulice, aby dowieźć zamówione jedzenie. - Informacje o ewentualnej akcji protestacyjnej dotyczą tylko kilku lokalizacji - twierdzi firma. Odpowiada także na postulaty kurierów.

W marcu finał konkursu HEINZ Selection

Finał konkursu HEINZ Selection odbędzie się 25 marca 2023 roku podczas SMAKKi Gastrotargi w Warszawie. Zadaniem 20 finalistów będzie przygotowanie swojego flagowego burgera z wybranym sosem HEINZ.

Zespół MAKRO Polska wyróżniony certyfikatem "HR Najwyższej Jakości 2023"

Zespół MAKRO Polska po raz kolejny otrzymał certyfikat "HR Najwyższej Jakości." Nagroda ta przyznawana w ramach badania polityki i projektów HR przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania zasobami ludzkimi.

"Ciao Italia" - cykl edukacyjny dla restauratorów

W styczniu MAKRO Polska wystartowało z bezpłatnym cyklem edukacyjnym "Ciao Italia" skierowanym do przedstawicieli branży HoReCa. Warsztaty dotyczą kuchni włoskiej.

Kurt Scheller gwiazdą siódmych warsztatów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Siódme spotkanie z cyklu Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere poświęcone były rybom i owocom morza. Ich gościem specjalnym był szwajcarski szef kuchni Kurt Scheller.

Konkurs Heinz Selection dla burgerowni niesieciowych

Heinz Selection to globalny program kierowany do burgerowni niesieciowych, które zrzeszają poniżej 5 punktów pod tą samą nazwą. Kwalifikacja do konkursu lokali przygotowujących i sprzedających burgery potrwa do 5 lutego. Finał odbędzie się na Gastrotargach SMAKKI w Warszawie - 25 marca 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej