x

Hiszpański szef Dabiz Muñoz ponownie zdobywa tytuł The Best Chef

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    22.09.2022

Znamy listę 100 najlepszych szefów kuchni na świecie - ogłoszono ją podczas gali The Best Chef Awards powered by Perlage w Madrycie. Jedynym Polakiem w tym gronie jest Przemysław Klima, który uplasował się na 92 lokacie. Podczas gali przyznano też 12 nagród specjalnych. Sprawdźcie, kto je zdobył!

Zdobywcą tytułu The Best Chef drugi rok z rzędu jest Dabiz Muñoz, szef kuchni restauracji DiverXO w Madrycie. Zdjęcie: materiały prasowe
Zdobywcą tytułu The Best Chef drugi rok z rzędu jest Dabiz Muñoz, szef kuchni restauracji DiverXO w Madrycie. Zdjęcie: materiały prasowe
Szósta edycja The Best Chef Awards powered by Perlage zakończyła się w Madrycie 20 września wielką galą, podczas której ogłoszono listę 100 najlepszych szefów kuchni na świecie. Długo wyczekiwany ranking prowadzi, drugi rok z rzędu, Dabiz Muñoz, szef kuchni DiverXO (Madryt, Hiszpania). Głosujący po raz kolejny docenili spersonalizowaną kuchnię Muñoza, która ucieka od minimalizmu. Jego nieprzewidywalny styl inspirowany różnymi prądami kulinarnymi kreuje własny awangardowy wszechświat na talerzu. Motto Muñoza brzmi: awangarda albo śmierć.

Na liście The Best Chef 2022 znalazł się jeden Polak – na 92. pozycji uplasował się Przemysław Klima, szef kuchni krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881. Grafika: materiały prasowe
Na liście The Best Chef 2022 znalazł się jeden Polak – na 92. pozycji uplasował się Przemysław Klima, szef kuchni krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881. Grafika: materiały prasowe
Drugie miejsce w rankingu The Best Chef zajął Rene Redzepi z kopenhaskiej Nomy 2.0, a trzecie Joan Roca z restauracji El Celler de Can Roca w hiszpańskiej Gironie. Na liście znalazł się jeden Polak – na 92. pozycji uplasował się Przemysław Klima, szef kuchni krakowskiej restauracji Bottiglieria 1881. Pełna setka laureatów na stronie thebestchefawards.com.

Gala finałowa była poprzedzona dwoma dniami wymiany wiedzy podczas Area Talks i Food Meets Science. Oprócz listy Top 100, The Best Chefs Awards ogłosiło 12 wyróżnień. Oto one!

Zdobywcy nagród specjalnych ogłoszonych podczas gali The Best Chef Awards powered by Perlage w Madrycie. Zdjęcie: materiały prasowe
Zdobywcy nagród specjalnych ogłoszonych podczas gali The Best Chef Awards powered by Perlage w Madrycie. Zdjęcie: materiały prasowe

Nagrody specjalne
- The Best Chef Voted by Professionals Award powered by Glovo: Dabiz Muñoz (DiverXO, Madrid, Spain)
- The Best Chef Pastry Award powered by Valrhona: Antonio Bachour (Bachour, Coral Gables, United States)
- The Best Chef Pristine Award powered by GinRaw: Ana Roš (Hiša Franko, Kobarid, Slovenia)
- The Best Chef Dining Experience Award powered by Ron Matusalem: Anne-Sophie Pic (Pic, Valence, France)
- The Best Chef FoodArt Award powered by Arturo Sánchez: Natsuko Shoij (Éte, Tokyo, Japan)
- The Best Chef City Gourmet Award powered by Correos: Dabiz Muñoz (DiverXO, Madrid, Spain)
- The Best Chef Innovation Award powered by Custom Culinary: Josh Niland (Saint Peter, Sydney, Australia)
- The Best Chef Rising Star Award powered by Perrier-Jouët: Jessica Rosval (Casa Maria Luigia, Modena, Italy)
- The Best Chef New Entry powered by Le Nouveau Chef: Riccardo Camanini (Lido 84, Gardone Riviera, Italy)
- The Best Chef Pizza Award powered by Molini Pizzuti: Franco Pepe (Pepe in Grani, Caiazzo, Italy)
- The Best Chef Legend Award powered by Difference Coffee: Pierre Koffmann (Tarbes, France, 1948)
- The Best Chef Science Award powered by Academia Madrileña de Gastronomía: Andoni Luis Aduriz (Mugaritz, Rentería, Spain)

Szósta edycja The Best Chef Awards powered by Perlage zakończyła się w Madrycie w nocy 20 września wielką galą, podczas której ogłoszono listę 100 najlepszych szefów kuchni na świecie. Zdjęcie: materiały prasowe
Szósta edycja The Best Chef Awards powered by Perlage zakończyła się w Madrycie w nocy 20 września wielką galą, podczas której ogłoszono listę 100 najlepszych szefów kuchni na świecie. Zdjęcie: materiały prasowe

Jak wygląda glosowanie?
Coroczna klasyfikacja najlepszych szefów kuchni na świecie to wynik opinii i głosów 350 osób. O ostatecznym składzie nowej listy Top 100 decyduje 100 szefów kuchni, którzy pojawili się w poprzednim rankingu, 100 nowych kandydatów oraz 150 ekspertów (dziennikarzy, krytyków, koneserów, fotografów) odpowiedzialnych za wskazanie nowych kandydatów do listy Top100.

The Best Chef Awards wyróżnia ludzi, a nie restauracje. Glosujący skupiają się na szefie kuchni, jego podejściu do gotowania i tym, co go wyróżnia. Dobre gotowanie to za mało, liczą się także: kreatywność, inteligencja, pasja, innowacyjność, zrównoważony rozwój, nowe technologie nauka i pozytywny wpływ na społeczeństwo.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Konferencja Plant-Powered Perspectives: o nadchodzących dynamicznych zmianach w branży spożywczej

Konferencja Plant-Powered Perspectives, największe wydarzenie poświęcone branży roślinnej w tej części Europy, odbędzie się po raz piąty 27 października w Warszawie. Zapewni przestrzeń do dyskusji na temat przyszłości żywności.

Znamy uczestników "Czas na rybę!"

Po burzliwych obradach jurorzy zdecydowali, kto przyjedzie do Niemodlina na Opolszczyźnie, aby zaprezentować swój kunszt podczas V edycji Konkursu Kulinarnego "Czas na rybę!". Rywalizacja, która odbędzie się 1 i 2 października, jest nominowana do Kulinarnego Pucharu Polski 2023.

Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry łowią kulinarne talenty

Ruszyły eliminacje do Les Chefs en Or - polskiej edycji konkursu kulinarnego dla uczniów szkół gastronomicznych. Do 16 października chętni mogą zgłosić propozycję autorskiego dania rybnego poprzez formularz na stronie internetowej konkursu.

Next Day Studio - ruszamy od 2 listopada

Magazyny "Food Service", "Media Marketing Polska" oraz "Handel" łączą siły w kolejnej edycji projektu Next Day Studio. W każdą środę listopada poruszać będziemy tematy ważne z punktu widzenia pracowników i właścicieli gastronomii.

SushiMaster Class niebawem w kolejnych miastach Polski

Dotychczas przedstawiciele Grafen Europe (wraz z marką SUZUMO) pojawili się z warsztatami SushiMaster Class w Szczecinie, Poznaniu, Warszawie oraz Białymstoku. Kolejne wydarzenia już wkrótce!

III Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie - w listopadzie w Małopolsce

Trzecia edycja Mistrzostw Polski w Dziczyźnie - Memoriału Mariana Tarnawskiego odbędzie się 17 listopada w centrum EXPO Kraków jako wydarzenie towarzyszące targom Horeca oraz Gastrofood. Tegoroczne zadanie konkursowe polega na przyrządzeniu dań z udźca sarny oraz mięsa króliczego z wątróbką.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej