x

Wrocławski Green Bus znika po siedmiu latach działalności. Właściciel prosi o pomoc w spłaceniu długów

Kategoria: Miejsca    26.09.2022

Green Bus, popularna wrocławska restauracja z kuchnią roślinną, znalazła się w poważnych tarapatach. Po siedmiu latach od swojego otwarcia lokal przestał istnieć. Aby spłacić długi, jego właściciel wraz z żoną uruchomili zbiórkę w serwisie Pomagam.pl.

Grzegorz Brzozowski wraz z żoną Joanną, właściciele wrocławskiego Green Busa, uruchomili zbiórkę w serwisie Pomagam.pl. Zdjęcie: materiały prasowe
Grzegorz Brzozowski wraz z żoną Joanną, właściciele wrocławskiego Green Busa, uruchomili zbiórkę w serwisie Pomagam.pl. Zdjęcie: materiały prasowe
– Bankrutujemy i jesteśmy zmuszeni prosić Państwa o pomoc i wpłatę choćby 1 zł. Z przykrością informujemy, że z uwagi na ciężką sytuację finansową, zamykamy naszą restaurację. Serce nam pęka, że znikamy z gastronomicznej mapy Wrocławia – pisze Grzegorz Brzozowski wraz z żoną Joanną w pierwszych słowach opisu zbiórki w serwisie Pomagam.pl.

Nie zawsze jednak sytuacja wrocławskiego małżeństwa tak wyglądała. Przez siedem lat istnienia Green Bus stał się rozpoznawalną i dobrze prosperującą marką.
– Zarobki były dobre. Co mogłem, oszczędzałem, płaciłem zobowiązania na bieżąco, dawaliśmy radę. Tym bardziej, że narzucenie odpowiedniej marży było możliwe, gdyż produkty były po prostu tańsze. W 2019 roku poczyniliśmy duże inwestycje. Być może popełniłem pewne błędy, bo nikt nie powiedział mi wtedy na przykład, że koszty remontu lokalu będę musiał amortyzować przez 10 lat – mówi Grzegorz Brzozowski, właściciel Green Busa.

Zaznacza jednak, że problemy finansowe, z którymi się zmaga, nie są skutkiem poczynionych inwestycji czy pandemii Covid – 19.
– Gdy wybuchła pandemia, szybko się dostosowaliśmy. Nasi kucharze wsiedli na skutery, do samochodów i rozwozili jedzenie. Załapaliśmy się na jedną tarczę antykryzysową, ale na kolejne już nie, bo byliśmy zbyt produktywni – tłumaczy.

Wrocławski Green Bus został zamknięty po siedmiu latach działalności. Zdjęcie: materiały prasowe
Wrocławski Green Bus został zamknięty po siedmiu latach działalności. Zdjęcie: materiały prasowe
Rekordowy rok 2021
Green Bus nie spełnił warunków, jakie stawiał przed nim ustawodawca. Przychód restauracji nie spadł wystarczająco, by mogła ona otrzymać rządową pomoc w ramach kolejnych pakietów pomocy dla przedsiębiorców, tzw. tarczy antykryzysowych. Jednocześnie znaczną część przychodów pochłaniały bieżące zobowiązania związane z zaciągniętymi na remont lokalu pożyczkami. Jednak właściciel Green Busa nie zamierzał się poddawać. Zmienił menu, podniósł ceny, zainwestował w marketing.

– Rok 2021, aż do września, był dla nas rekordowy. Byliśmy popularni i rozpoznawalni we Wrocławiu. Myślałem, że zrobię zewnętrzną kuchnię, rozbuduję lokal. Wyobrażałem sobie, że uruchomimy franczyzę – tłumaczy Brzozowski. Wkrótce jednak rzeczywistość ekonomiczna brutalnie zweryfikowała te plany.

Produkty drożeją w oczach
Po zakończeniu lockdownu gastronomii, gdy restauracja zaczęła wychodzić na prostą, pojawiły się kolejne problemy – drożejące produkty, inflacja.
– Ceny żywności szalały do tego stopnia, że nie mogłem nawet zaplanować tego, za ile kupię dane produkty. Na początku pandemii 10-kilogramowe wiaderko oleju palmowego kosztowało 37 złotych. Następnie cena podskoczyła do 51 zł, a niedługo potem do 73 zł, a w tym momencie trzeba płacić już 145 zł za takie samo wiaderko. Białko pszeniczne, które kupowaliśmy po 4,5 zł za 1 kg teraz kosztuje 18,60 zł za kilo – tłumaczy właściciel Green Busa.

Po wybuchu wojny w Ukrainie do rosnących cen żywności wkrótce dołączyły błyskawicznie drożejące gaz i prąd. Między październikiem a listopadem 2021 roku wzrost kosztów prowadzenia wrocławskiego lokalu wyniósł już 18,5 tysiąca złotych. Jak wiele innych restauracji Green Bus stanął więc przed wyborem: podnieść ceny czy obniżyć jakość?

– W gastronomii można albo walczyć jakością albo ceną. Niektórzy zrezygnowali z jakości, bo klient przecież zawsze "coś" zamówi. Postanowiłem, że będę walczył jakością, ale doszliśmy do momentu, gdy nasi goście nie są w stanie zapłacić więcej za burgera z frytkami – tłumaczy Grzegorz Brzozowski.

Powrotu nie przewiduje
W końcu, dalsze funkcjonowanie lokalu zaczęło wiązać się z nieuchronnym zwiększaniem zadłużenia. Wrocławski restaurator podjął więc decyzję o zamknięciu Green Busa. To jednak nie oznacza końca problemów. Przed uruchomieniem zbiórki w serwisie Pomagam.pl, właściciel lokalu i jego żona byli bowiem zadłużeni na ponad 147 tysięcy złotych.

Na pytanie o to, czy powróci do gastronomii, właściciel Green Busa odpowiada krótko: “Nie przewiduję”.
– Prawdopodobnie wyjadę za granicę pracować jako kierowca ciężarówki, by zarobić pieniądze i móc wyjść na prostą. Sytuacja w Polsce jest bardzo niestabilna i nie sądzę, aby coś się zmieniło w krótkiej perspektywie. Bardzo ciężko jest prowadzić biznes w taki sposób, aby uczciwie płacić wszystkim, pilnować jakości i jeszcze zarabiać – mówi Brzozowski.

Wiem, że sobie poradzimy
Historia wrocławskiej restauracji ma jednak szansę na w miarę pozytywne zakończenie. Jak mówi właściciel lokalu, po ogłoszeniu decyzji o zamknięciu spotkał się z falą życzliwości wrocławian.

– Bardzo dużo osób przychodziło coś zjeść, wesprzeć nas. Przez dwa tygodnie żegnaliśmy się z klientami, niekiedy ze łzami w oczach. Jesteśmy im wszystkim bardzo wdzięczni. Ciepłe słowa dodają energii, otuchy. To było trudne, ale też wspaniałe siedem lat. W tej restauracji przeżyliśmy także piękne chwile. Wiem, że sobie poradzimy – mówi właściciel Green Busa.

Zbiórkę wrocławskiej restauracji można wesprzeć pod adresem www.pomagam.pl/greenbus.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Kino ze Smakiem - kolacja z filmem w barze Setki Powodów przy Muzeum Polskiej Wódki

Seans filmowy połączony z inspirowaną jego fabułą kolacją autorstwa Michała Brysia - to nowa oferta baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. - Dla mnie jako szefa kuchni, reżysera i aktora to okazja do stworzenia unikatowego wydarzenia, w którym połączymy sztukę filmową z kulinarną - mówi Bryś.

Pisarz Szczepan Twardoch stworzył kartę koktajli dla baru Lane’s w Warszawie

W stołecznym gin barze Lane’s w Hotelu Bristol można spotkać bohaterów powieści Szczepana Twardocha - zagościli tam Pokora, Ljubow, Widuch i Baronessa. Wszystko za sprawą autorskiej karty koktajli Lane’s by Szczepan Twardoch, którą pisarz współtworzył z szefem baru Arnoldem Skibą.

Kopenhaska Noma przestanie istnieć? "Bycie restauracją już nas nie definiuje"

Noma - najbardziej znana duńska restauracja i jedna z najlepszych na świecie - ogłosiła, że kończy działalność w dotychczasowej formule. Co dalej? W 2025 roku stanie się "gigantycznym laboratorium" pod szyldem Noma 3.0.

Piekarnia Dickery w kolejnym mieście. Gofry w kształcie penisa i waginy dostępne także w Katowicach

W Katowicach zadebiutowała piekarnia Dickery, która oferuje gofry w kształcie męskich i żeńskich narządów płciowych. To już kolejne miasto, w którym te kontrowersyjne wypieki są dostępne. Na otwarciu były tłumy.

McDonald's rośnie: ma już w Polsce ponad 500 lokali!

W 2022 r. McDonald's otworzył łącznie 30 restauracji, w tym 19 zarządzanych przez franczyzobiorców. Miniony rok przyniósł też otwarcie jubileuszowej 500. restauracji, która znajduje się w Wyszkowie. - Nie zwalniamy tempa. Przed nami kolejne otwarcia - zapowiada sieć.

Muzeum Fabryka Wódki w Krakowie

Krakowskie muzeum Fabryka Wódki otwarto w zabytkowym budynku po wybudowanej w latach 30. Wytwórni Wódek nr 11, późniejszej Destylarni Polmos. Trudno o lepszą lokalizację - te mury pamiętają wieloletnią pracę ludzi i urządzeń nad produkcją oraz rozlewem alkoholi kojarzonych do dziś.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0. Restauratorka Alicja Than o optymalizacji kosztów biznesu gastronomicznego [PODCAST]

W jaki sposób optymalizować koszty prowadzenia biznesu gastronomicznego w obliczu rosnącej inflacji oraz jak przetrwać na rynku, nie tracąc klientów i nie rezygnując z jakości - rozmawiamy o tym z Alicją Than, właścicielką lokali Izumi Sushi, Kago, Kiseki, Omakase, Matcha Bistro & Bar w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej