x

Pascal Brodnicki uruchamia restauracyjny codzienny catering PascalBox w eko-pudełkach

Kategoria: Twój biznes - wiedza    20.09.2022

Na PascalBox.pl można już zarezerwować pięć posiłków dziennie z dostawą. To pierwszy z zaplanowanych formatów konceptu gastronomicznego PASCAL Franchise uruchamianego na podstawie umowy między Pascalem Brodnickim a spółką Food & Friends Polska S.A., której założycielami są Jan i Marek Rogala.

Pascalbox to pierwszy z zaplanowanych formatów konceptu gastronomicznego PASCAL Franchise uruchamianego na podstawie umowy między Pascalem Brodnickim a spółką Food & Friends Polska S.A. Zdjęcie: materiały prasowe
Pascalbox to pierwszy z zaplanowanych formatów konceptu gastronomicznego PASCAL Franchise uruchamianego na podstawie umowy między Pascalem Brodnickim a spółką Food & Friends Polska S.A. Zdjęcie: materiały prasowe
Według inwestorów, PascalBox jest pierwszym cateringiem pudełkowym promującym niemasowe podejście z ograniczoną liczbą subskrypcji w celu utrzymania stałej i najwyższej jakości dań oraz świadomego planowania zakupu składników.

Setki autorskich potraw zostały podzielone na linie: domowo, światowo i energia (w ramach menu #PascalPoleca). Istnieje także opcja samodzielnego wyboru menu à la carte na podobieństwo doświadczenia z restauracji – tu mamy do wyboru 5 posiłków spośród minimum 15 zaproponowanych na każdy dzień. Ceny zaczynają się od 1899 złotych miesięcznie.

Domowa kuchnia na większą skalę
Pascal Brodnicki od lat promował światową kuchnię domową i inspirował do dobrego jedzenia na co dzień. Zawsze chciał działać na większą skalę i dotrzeć do jak największej liczby domów, nie tylko przez „gotowanie na ekranie”, ale też poprzez zapewnienie powszechnej dostępności wygodnego jedzenia #convenientfood.

W cateringu PascalBox oferuje dania według swoich popisowych przepisów zgromadzonych przez lata pracy w roli szefa kuchni, gospodarza programów kulinarnych i podróżnika. Dzieli się również potrawami z domowej kuchni swojej babci i mamy. Sercem smaku jego dań są sosy, poniekąd dlatego, że filozofia sosów leży u podstaw jego rodzimej kuchni francuskiej.

W ofercie Pascala jedną z najważniejszych ról odgrywają składniki – zawsze świeże i najwyższej jakości. – Przyjemność podniebienia potrzebuje braku kompromisów. W podejściu do jakości produktów nie ma skrótów. Piękne przepisy powstają tylko z prawdziwych plonów i przetworów – podkreśla Pascal Brodnicki.

Ekologicznie
PascalBox działa z poszanowaniem dla wyniszczanej planety i oceanów zasypywanych plastikiem. Posiłki dostarczane są w najmniejszych możliwych i przyjaznych środowisku eko-pudełkach z pulpy trzcinowej, dzięki czemu zawierają 20 razy mniej sztucznych tworzyw od klasycznych opakowań.

Z kolei papierowe torby na pudełka z posiłkami można dalej wykorzystywać do dowolnych domowych celów. Dodatkowo system subskrypcji i ograniczonej liczby zamówień pozwala świadomie planować zakupy, a tym samym przyczynia się do drastycznego zmniejszenia ilości marnowanego jedzenia. Catering PascalBox dostarcza do prawie 3000 miejscowości w całej Polsce.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Wyposażenie kuchenne - ABC eksploatacji

Lodówki, zamrażarki, piece, kuchenki, płyty, zmywarki... Podpowiadamy, jak prawidłowo korzystać z wyposażenia kuchennego, aby nie doprowadzić do kosztownych w naprawie usterek.

Poza domem, z mlekiem, na pobudzenie. Jaką kawę pijemy najchętniej?

Polacy coraz częściej piją kawę poza domem, lubią dodawać do niej mleko, ale głównie krowie. Dużo rzadziej do swojego latte wybierają napój owsiany, sojowy czy migdałowy - wynika z raportu ARC Rynek i Opinia.

Jak nie polec na azjatyckim fusion?

Mnogość fantastycznych produktów importowanych z Dalekiego Wschodu oraz wyjątkowych dań, które można z nich przygotować, sprawia, że to jedzenie po prostu się nie nudzi!

Chleb w subskrypcji od twórcy Green Caffé Nero

Związana z Adamem Ringerem piekarnia Muffia Bakery rusza z prenumeratą pieczywa. To kolejna próba sprzedaży produktów spożywczych w ten właśnie sposób.

Brunch: powrót weekendowej biesiady

Wymyślono go pod koniec XIX w. po to, by zagospodarować lukę w czasie między śniadaniem a lunchem. Choć w Polsce znany jest od lat, nie cieszy się szczególnym powodzeniem. Czy po ponad 120 latach od swoich narodzin brunch jest dla gastronomii jeszcze atrakcyjny? Wbrew pozorom tak.

Rodacy stawiają na polską żywność

Blisko 83% Polaków kupuje rodzime produkty zwracając uwagę, czy wybierane przez nich artykuły spożywcze są polskie - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Barbora, z okazji Dnia Polskiej Żywności. Najczęściej sięgamy po regionalne warzywa i owoce, nabiał oraz lokalne wędliny.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej