x

Pascal Brodnicki uruchamia restauracyjny codzienny catering PascalBox w eko-pudełkach

Kategoria: Twój biznes - wiedza    20.09.2022

Na PascalBox.pl można już zarezerwować pięć posiłków dziennie z dostawą. To pierwszy z zaplanowanych formatów konceptu gastronomicznego PASCAL Franchise uruchamianego na podstawie umowy między Pascalem Brodnickim a spółką Food & Friends Polska S.A., której założycielami są Jan i Marek Rogala.

Pascalbox to pierwszy z zaplanowanych formatów konceptu gastronomicznego PASCAL Franchise uruchamianego na podstawie umowy między Pascalem Brodnickim a spółką Food & Friends Polska S.A. Zdjęcie: materiały prasowe
Pascalbox to pierwszy z zaplanowanych formatów konceptu gastronomicznego PASCAL Franchise uruchamianego na podstawie umowy między Pascalem Brodnickim a spółką Food & Friends Polska S.A. Zdjęcie: materiały prasowe
Według inwestorów, PascalBox jest pierwszym cateringiem pudełkowym promującym niemasowe podejście z ograniczoną liczbą subskrypcji w celu utrzymania stałej i najwyższej jakości dań oraz świadomego planowania zakupu składników.

Setki autorskich potraw zostały podzielone na linie: domowo, światowo i energia (w ramach menu #PascalPoleca). Istnieje także opcja samodzielnego wyboru menu à la carte na podobieństwo doświadczenia z restauracji – tu mamy do wyboru 5 posiłków spośród minimum 15 zaproponowanych na każdy dzień. Ceny zaczynają się od 1899 złotych miesięcznie.

Domowa kuchnia na większą skalę
Pascal Brodnicki od lat promował światową kuchnię domową i inspirował do dobrego jedzenia na co dzień. Zawsze chciał działać na większą skalę i dotrzeć do jak największej liczby domów, nie tylko przez „gotowanie na ekranie”, ale też poprzez zapewnienie powszechnej dostępności wygodnego jedzenia #convenientfood.

W cateringu PascalBox oferuje dania według swoich popisowych przepisów zgromadzonych przez lata pracy w roli szefa kuchni, gospodarza programów kulinarnych i podróżnika. Dzieli się również potrawami z domowej kuchni swojej babci i mamy. Sercem smaku jego dań są sosy, poniekąd dlatego, że filozofia sosów leży u podstaw jego rodzimej kuchni francuskiej.

W ofercie Pascala jedną z najważniejszych ról odgrywają składniki – zawsze świeże i najwyższej jakości. – Przyjemność podniebienia potrzebuje braku kompromisów. W podejściu do jakości produktów nie ma skrótów. Piękne przepisy powstają tylko z prawdziwych plonów i przetworów – podkreśla Pascal Brodnicki.

Ekologicznie
PascalBox działa z poszanowaniem dla wyniszczanej planety i oceanów zasypywanych plastikiem. Posiłki dostarczane są w najmniejszych możliwych i przyjaznych środowisku eko-pudełkach z pulpy trzcinowej, dzięki czemu zawierają 20 razy mniej sztucznych tworzyw od klasycznych opakowań.

Z kolei papierowe torby na pudełka z posiłkami można dalej wykorzystywać do dowolnych domowych celów. Dodatkowo system subskrypcji i ograniczonej liczby zamówień pozwala świadomie planować zakupy, a tym samym przyczynia się do drastycznego zmniejszenia ilości marnowanego jedzenia. Catering PascalBox dostarcza do prawie 3000 miejscowości w całej Polsce.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Od kwietnia cukiernie i piekarnie zapłacą mniej za gaz. Ulga nie obejmie jednak wszystkich

Od 1 kwietnia do końca 2023 roku piekarnie oraz cukiernie będą mogły korzystać z obniżonych cen gazu. Stawka jest prawie trzykrotnie niższa od ceny rynkowej. Decyzję w tej sprawie podjął właśnie rząd.

Eksperci: Fine dining musi otworzyć się na nowy typ klienta, by przetrwać kryzys

Nie wszystkie segmenty gastronomii inflacja dotyka w takim samym stopniu. Rynek dóbr luksusowych zdaje się wychodzić z kryzysu obronną ręką, co nie znaczy, że nie stoją przed nim istotne wyzwania - uważają uczestnicy debaty zorganizowanej przez Food and Design.

Co drugi Polak nie chce rozmawiać z kelnerem podczas składania zamówienia

Klienci restauracji coraz częściej chcieliby składać zamówienia w restauracjach z użyciem technologii i aplikacji bezprzewodowych. Chętnie ograniczyliby także kontakt z kelnerem - wynika raportu Retail od Adyen, dotyczącego sektora gastronomii w Polsce.

Subway rozważa sprzedaż i podbija swoją cenę

Franczyzowa sieć barów szybkiej obsługi z kanapkami, sałatkami i wrapami szuka nowego właściciela. Pertraktacje są wciąż na wczesnym etapie, ale mówi się, że sieć warta jest ponad 10 mld dol. Cenę sieć podbija dzięki transformacji lokali.

Trzy hot dogi na sekundę. Największa sieć punktów gastronomicznych w Polsce? Żabka!

Sprzedaje średnio trzy hot dogi na sekundę. Rekordy sprzedaży notują też panini oraz kawa, od niedawna dostępna w kawonamencie. Plany Żabki są jeszcze szersze!

W 2023 roku pustki w restauracjach? Polacy mocno ograniczą wydatki na gastronomię [BADANIE]

Obserwacje i obawy lokali potwierdzają liczby. Z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej oszczędności gospodarstw domowych najbardziej odbiją się na wydatkach na rozrywkę i jedzenie na mieście - wynika z badania firmy doradczej Bain & Company.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej