x

Nocny Market w Warszawie - zakończenie sezonu 2022

Kategoria: Wydarzenia - otwarte    20.09.2022

5 pełni księżyca, 81 nocy, 21 weekendów, 609 godzin - tyle czasu działał w 2022 Nocny Market na Dworcu Głównym - królestwo street foodu w Warszawie. Przed nami weekend zamykający tegoroczny sezon, podczas którego rozstrzygnięty zostanie plebiscyt Nocne Koty 2022.

5 pełni księżyca, 81 nocy, 21 weekendów, 609 godzin – tyle czasu działał w 2022 Nocny Market na Dworcu Głównym – królestwo street foodu w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
5 pełni księżyca, 81 nocy, 21 weekendów, 609 godzin – tyle czasu działał w 2022 Nocny Market na Dworcu Głównym – królestwo street foodu w Warszawie. Zdjęcie: materiały prasowe
Długi weekend zamknięcia zacznie się o godz. 17 w czwartek 22 września, a zakończy o godz. 23 w niedzielę. Na dawnym dworcu Warszawa Główna przy ul. Towarowej 3 zgromadzi się ponad 20 streetfoodowych konceptów. Ale to nie koniec atrakcji przewidzianych na ostatni weekend sezonu. 

Nocne Koty 2022
Przez siedem kolejnych weekendów – od 4 sierpnia do 18 września – marketowi goście oddawali głosy na swoich ulubionych wystawców. Ich decyzją do finału akcji przeszli: Brasil on the Plate, Owca Showroom Food, Uobiod pop-up by Magiczny Składnik, Burritos Locos, Roger That Foods, Ahaan i YakoTako.

Kto zgarnie statuetkę Nocnego Kota i na pewno pojawi się na markecie w 2023? W sobotę 24 września najlepszą trójkę wybierze nocne jury w składzie: Agata Godlewska („Food Service”), Basia Starecka (Nakarmiona Starecka), Piotr Knioła (PigOut), Kasia Pytel (Pani Ekscelencja), Piotr Więcławski (Vienio), zespół Nocnego Marketu.
Akcja Nocne Koty 2022 była również okazją, aby wesprzeć zaprzyjaźnione schronisko w Korabiewicach. Za każdy oddany podczas trwania plebiscytu głos, Nocny Market przeznaczył 1 zł na rzecz zwierzaków. Dzięki zaangażowaniu marketowych gości, przez siedem weekendów udało się zebrać prawie 4 tysiące złotych.

Atrakcje muzyczne
Saksofon, bębny, DJ-skie sety – na weekend zamknięcia zaplanowano mocną dawkę dobrych brzmień:
piątek – Saksofon Mj. Sax / Jerry M / Skarby
sobota – Foxall / Bębny Ramzi Attia / Rytmik / Jerry M
niedziela – Kaes / Kevs / Scraby / José&Enlat / Gruuv On / Jerry M

Na dawnym dworcu Warszawa Główna przy ul. Towarowej 3 można korzystać z oferty ponad 20 streetfoodowych konceptów. Zdjęcie: materiały prasowe
Na dawnym dworcu Warszawa Główna przy ul. Towarowej 3 można korzystać z oferty ponad 20 streetfoodowych konceptów. Zdjęcie: materiały prasowe
Wystawcy gastronomiczni na weekend zamknięcia:
Nola Bar / BYDŁO i POWIDŁO Meat-ing Place / Bydło i Powidło Tacos / Miss Banh Mi / Viet Nem / Pizzaiolo / Brasil on the Plate / Owca Showroom Food / Uobiod pop-up by Magiczny Składnik / Burritos Locos / Roger That Foods / Ahaan / YakoTako / K-Bar Piękna / Bao Dao Street Food Warszawa / Sedo Balkan Grill Restaurant / Melted / Foca Point by Grill Bastards / Japonki - Browary Warszawskie / Wytrawne Gofry by Melody - Naturalne Lody / Ouch.Warsaw


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

McDonald’s pomału wraca na Ukrainę

Po raz pierwszy od rozpoczęcia agresji Rosji na Ukrainę McDonald's otworzył swoje restauracje w Kijowie. Póki co, sieć sprzedaje jedynie posiłki na wynos we współpracy z firmami kurierskimi i za pośrednictwem aplikacji McDelivery.

#FoodLooksGood! Ruszyły rezerwacje na Restaurant Week

Restaurant Week powraca pod hasłem #FoodLooksGood! Ma ono zachęcać gości restauracji do robienia zdjęć dań i dzielenia się nimi w social mediach. Od 12 października do 13 listopada trzy pięknie podane potrawy i koktajl dostępne będą w cenie 69 zł w ponad 400 lokalach.

Bocuse d’Or on Tour w jesiennej odsłonie

16 września w krakowskiej restauracji Biała Róża odbędzie się druga z cyklu kolacja Bocuse d’Or Poland on Tour. Jej gospodarzem będzie szef kuchni Łukasz Cichy. Dzień później Bocuse d’Or Poland on Tour zawita do Restauracji Patio w Rzeszowie, gdzie za ucztę odpowiedzialny będzie Kamil Tłuczek.

Druga edycja Grand Dinners już w listopadzie!

Po majowym sukcesie premierowych kolacji Grand Dinners szykuje się jesienna edycja kulinarnych emocji na poziomie sześciu gwiazdek Michelin. 7-8 listopada w Warszawie odbędą się dwie ekskluzywne kolacje przygotowane przez kulinarnych artystów z Francji i Polski.

Let’s drink about it - powraca World Class Cocktail Festival!

Kolejna odsłona World Class Cocktail Festival potrwa od 24 sierpnia do 18 września w sześciu największych polskich miastach. Goście Festiwalu mogą odwiedzić ponad 100 koktajlbarów i barów restauracyjnych oraz skosztować zestawu dwóch koktajli w cenie 35 zł.

Hub.Praga na Nocnym Markecie. Witek Iwański zaprezentuje street foodowe menu

Gościem Nocnego Marketu od 4 do 6 sierpnia będzie restauracja Hub.Praga. Specjalnie na tę okazję jej szef kuchni Witek Iwański przygotował menu, w którym znajdą się m.in. pączki z konfitowaną kaczką.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej