x

Setki Powodów w warszawskim Centrum Koneser już otwarte

Kategoria: Miejsca    19.09.2022

Setki Powodów to nowy lokal w Warszawie z muzyką na żywo, jedzeniem i koktajlami. Powstał na parterze Muzeum Polskiej Wódki przy Placu Konesera 1, w miejscu, gdzie niegdyś mieścił się bar Wuwu.

Wnętrze baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. Zdjęcie: materiały prasowe
Wnętrze baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. Zdjęcie: materiały prasowe
Lokal jest nowoczesny, energetyczny, przyjazny i otwarty na każdego gościa. Jego wnętrze jest „instagramowe” – pełno tu neonów, zabawnych haseł, a ściany zdobią kolorowe obrazy Joanny Szumskiej. Atmosferę baru tworzą także przytulne kanapy, scena muzyczna i przede wszystkim – ludzie.

W założeniu twórców ma być on miejscem odpowiednim zarówno na randkę, jak i na piątkowy wypad ze znajomymi. – Chcemy, aby każdy czuł się w Setkach jak „u siebie”, to miejsce pełne naturalności i swobody w byciu sobą, każdy jest tutaj mile widziany. Możesz ubrać się jak chcesz, przyjść z kim chcesz, bo wszyscy razem tworzymy atmosferę tego miejsca – mówi Piotr Milczarek, manager baru.

Setki Powodów to nowy lokal w Warszawie z muzyką na żywo, jedzeniem i koktajlami. Zdjęcie: materiały prasowe
Setki Powodów to nowy lokal w Warszawie z muzyką na żywo, jedzeniem i koktajlami. Zdjęcie: materiały prasowe
Scena muzyczna
Kalendarz imprez jest zapełniony na kilka miesięcy wprzód. Każdy czwartek to koncert zespołu Gniewomir Tomczyk Band i jego gości specjalnych, każda sobota to muzyka na żywo na scenie baru. Wśród zaproszonych znajdziemy artystów z Polski i zagranicy, ale także tych stawiających swoje pierwsze sceniczne kroki. Soliści, instrumentaliści, DJ-e i nie tylko. Lokal ma także swój stały skład artystów-rezydentów, którzy będą grali w nim regularnie.

– Stworzyliśmy miejsce, w którym zawsze coś będzie się działo. Nazwa lokalu nie wzięła się znikąd. Weekend w Setkach Powodów zaczynał się będzie już w czwartek – w cyklu „Muzyczne powody” co tydzień zapraszamy na biletowane, kameralne, wyjątkowe spotkania ze znanymi artystami. Po koncercie, cytując klasyka, „jam session do rana”. Scena będzie żyła także w każdą sobotę, nieco bardziej alternatywnie, dopuszczając do głosu również młodych twórców – opowiada Piotr Milczarek. Podczas otwarcia lokalu 16 września wystąpili Reni Jusis, Beata Orbik i Gniewomir Tomczyk z projektem House Band.

Oferta baru Setki Powodów - sałatka z figami, jeżynami, grzankami i serem. Zdjęcie: materiały prasowe
Oferta baru Setki Powodów - sałatka z figami, jeżynami, grzankami i serem. Zdjęcie: materiały prasowe
Menu do podziału
– Setki Powodów są odpowiedzią na potrzebę, która po trudnym czasie pandemii, tkwi w nas wszystkich – spędzania czasu w gronie znajomych, zawierania nowych znajomości, spotykania ciekawych ludzi, wzajemnego inspirowania i dzielenia nie tylko pomysłami. Tak też zostało opracowane menu kuchni i baru – zaznacza Piotr Milczarek.

Nowatorską formułą baru są gotowe koktajle z nalewaka. – Czas od zamówienia do jego otrzymania został maksymalnie ograniczony tak, aby najwięcej czasu poświęcić osobom, z którymi do nas przeszedłeś – wyjaśnia manager. W ofercie są m.in. Porn Star Martini i Espressotini, premade’y i zabutelkowane drinki typu ready to drink – Old Fashioned czy Negroni. Nie brakuje także propozycji bezalkoholowych.

Za menu typu sharing-food odpowiada Michał Bryś, znany szef kuchni i restaurator, prowadzący program „Hell’s Kitchen. Piekielna Kuchnia”.
– Proponowane przeze mnie menu zawiera klasyczne pozycje z nowoczesnym twistem w wersji dla jednej osoby lub dla grupy. Menu będzie zmieniało się wraz z porami roku, zawsze będzie przygotowane według moich autorskich receptur na najwyższej jakości produktach, takich jak chleb na zakwasie czy sery zagrodowe – opowiada Michał Bryś, autor menu.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Wrocławski Green Bus znika po siedmiu latach działalności. Właściciel prosi o pomoc w spłaceniu długów

Green Bus, popularna wrocławska restauracja z kuchnią roślinną, znalazła się w poważnych tarapatach. Po siedmiu latach od swojego otwarcia lokal przestał istnieć. Aby spłacić długi, jego właściciel wraz z żoną uruchomili zbiórkę w serwisie Pomagam.pl.

MUAS Coffee: nitro cold brew od twórców rzemieślniczej ceramiki

MUAS Coffee to kawiarnia z kawą speciality założona przez twórców studia ceramicznego MUAS. Na miejscu, oprócz typowych kaw na bazie espresso spróbować można też wyjątkowego nitro cold brew.

Zamknięcie gdyńskiej restauracji Pieterwas Krew i Woda

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych trójmiejskich lokali - restauracja Pieterwas Krew i Woda - znika z ulicy Abrahama w Gdyni po ponad 7 latach istnienia. Powodem zamknięcia nie są jednak ekonomiczne skutki pandemii. Jakie są przyczyny decyzji właścicieli - Mariusza i Marty Pieterwas?

Falafel Bejrut ma poważne problemy finansowe. Twórcy lokalu proszą internautów o pomoc

Falafel Bejrut potrzebuje pomocy. Legendarny warszawski lokal uruchomił w serwisie Zrzutka.pl zbiórkę na pokrycie zadłużenia. - To dla nas ostatnia szansa - mówią.

Ramen People: jak ramen zawojował Kraków

Od 2016 r. współtworzymy z Rafałem Brzostkiem alternatywne miejsca gastronomiczne, skupiające się wokół kuchni azjatyckiej. Jesteśmy partnerami w życiu prywatnym i zawodowym. Obecnie prowadzimy w Krakowie dwa ramen shopy pod marką Ramen People, a także bar z kuchnią Hongkongu - Wschód Bar.

Va Bene Cicchetti - kuchnia wenecka w centrum Warszawy

Tworzący restaurację Va Bene Agata Szaran i Emanuele Guidi od lat udowadniają, że smaki Italii wciąż potrafią zaskoczyć. Zakochani w sobie i w jedzeniu kontynuują misję odkrywania włoskich potraw i otwierają w Warszawie pierwszy w kraju bar serwujący... kuchnię wenecką. To Va Bene Cicchetti.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej