x

Sebastian Wełpa nowym szefem kuchni w Kieliszkach Na Próżnej

Kategoria: Ludzie    16.09.2022

Były szef kuchni warszawskiej restauracji Ale Wino rozpoczął pracę w stołecznych Kieliszkach na Próżnej.

Sebastian Wełpa, nowy szef kuchni w Kieliszkach Na Próżnej. Zdjęcie: materiały prasowe
Sebastian Wełpa, nowy szef kuchni w Kieliszkach Na Próżnej. Zdjęcie: materiały prasowe
Pod koniec marca tego roku pisaliśmy o odejściu Sebastiana Wełpy z mieszczącej się przy ulicy Mokotowskiej w Warszawie Restauracji Ale Wino, gdzie pracował przez osiem lat. Były szef kuchni warszawskiego lokalu nie miał wtedy jeszcze sprecyzowanych planów zawodowych, choć nie ukrywał, że prowadzi już rozmowy o nowej pracy.
– Nie mam jeszcze podpisanej umowy, więc nie mogę tego zdradzić. Będę współpracował z osobą, która ma w Warszawie kilka restauracji. Jesteśmy na finiszu rozmów – mówił nam pod koniec marca tego roku.

Od niedawna Sebastian Wełpa objął pozycję szefa kuchni w należącej do Grupy Ferment restauracji Kieliszki na Próżnej.
– Przez osiem lat w Ale Wino przyzwyczaiłem się do każdego zakamarka. To była moja pierwsza tego typu praca. Tam uczyłem się wszystkiego. Teraz mogę te doświadczenia przekazywać innym – mówi Wełpa.

W nowym, stworzonym przez niego menu Kieliszków menu znajdziemy m.in. kopytka z fondue z sera Bursztyn, podane z sosem na bazie trufli. Nie zabrakło w nim także klasycznych pozycji, jak chociażby tatar wołowy. Jak przyznaje nowy szef kuchni Kieliszków kartę czeka jeszcze w tym roku kilka zmian.
– To jesienne menu. Na zimę będziemy wprowadzać "cięższe" potrawy. Jak na razie mamy dostępne pomidory, grzyby, wiele innych składników, na których możemy bazować. Przed nami listopadowa gęsina i świąteczne, grudniowe menu.

Przypomnijmy, że wakat po Wełpie w restauracji Tomasza Czudowskiego i Katarzyny Błońskiej objął Daniel Uliczny, który miał już okazję pracować w tej warszawskiej restauracji pięć lat temu. Od 2019 roku gotował w należącej do właścicieli Ale Wino restauracji Forty. Po zamknięciu Fortów powrócił do pracy przy Mokotowskiej 38.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Agnieszka Rojewska poprowadzi szkolenia w Five Elephant

Jedna z najbardziej utytułowanych polskich baristek Agnieszka Rojewska rozpoczęła współpracę znaną niemiecką palarnią kawy speciality. W berlińskim Five Elephant Polka będzie między innymi prowadzić szkolenia dla baristów.

Andriy Cherukha, Eat Me At: ukraiński biznes roślinny w czasach wojny

Eat Me At jest jedną z firm produkujących w Ukrainie roślinne zamienniki mięsa mimo trwającej tam wojny. Jak się prowadzi działalność w tej trudnej sytuacji i jakich zmian trzeba było dokonać, aby było to możliwe - rozmawiamy o tym z Andriyem Cherukhą, CEO Eat Me At.

PEACHES GASTRO GIRLS: moc tkwi w wyjątkowości

Odwaga, styl i przede wszystkim smak! To cechy konceptu PEACHES GASTRO GIRLS, który w pandemii otworzyły KLAUDIA GÓRAK I MONIKA MAZUREK. Szturmem podbiły warszawską scenę gastronomiczną, stając się pionierkami kuchni wegańskiej w wydaniu restauracyjnym.

Robin Simsa: Roślinna ryba z wydruku 3D to nie science fiction!

Co się kryje za pojęciem "drukowanie żywności w 3D"? Jak to działa? Kiedy w kuchniach pojawią się maszyny drukujące posiłki? Rozmawiamy o tym z Robinem Simsą, CEO i współzałożycielem firmy Revo Foods.

Zofia Barto, piekarnia Zaczyn: Piekę chleb i karmię ludzi

Oferuje słodkie wypieki, chleby, śniadania. Brzmi znajomo i prosto, a jednak jej obecność przyczyniła się do zrewolucjonizowania polskiego rynku piekarniczego. O tym, co różni Zaczyn od podobnych lokali, opowiada właścicielka Zofia Barto.

Agnieszka Rojewska - mistrzyni polskiej sceny kawy - na GASTROTARGACH SMAKKi

Jest jedną z trzech osób na całej kuli ziemskiej, która ma dwa tytuły mistrzowskie w dwóch różnych kawowych kategoriach. Już w marcu Agnieszka Rojewska spotka się z uczestnikami GASTROTARGÓW SMAKKi w Centrum EXPO XXI w Warszawie.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej