x

Sebastian Wełpa nowym szefem kuchni w Kieliszkach Na Próżnej

Kategoria: Ludzie    16.09.2022

Były szef kuchni warszawskiej restauracji Ale Wino rozpoczął pracę w stołecznych Kieliszkach na Próżnej.

Sebastian Wełpa, nowy szef kuchni w Kieliszkach Na Próżnej. Zdjęcie: materiały prasowe
Sebastian Wełpa, nowy szef kuchni w Kieliszkach Na Próżnej. Zdjęcie: materiały prasowe
Pod koniec marca tego roku pisaliśmy o odejściu Sebastiana Wełpy z mieszczącej się przy ulicy Mokotowskiej w Warszawie Restauracji Ale Wino, gdzie pracował przez osiem lat. Były szef kuchni warszawskiego lokalu nie miał wtedy jeszcze sprecyzowanych planów zawodowych, choć nie ukrywał, że prowadzi już rozmowy o nowej pracy.
– Nie mam jeszcze podpisanej umowy, więc nie mogę tego zdradzić. Będę współpracował z osobą, która ma w Warszawie kilka restauracji. Jesteśmy na finiszu rozmów – mówił nam pod koniec marca tego roku.

Od niedawna Sebastian Wełpa objął pozycję szefa kuchni w należącej do Grupy Ferment restauracji Kieliszki na Próżnej.
– Przez osiem lat w Ale Wino przyzwyczaiłem się do każdego zakamarka. To była moja pierwsza tego typu praca. Tam uczyłem się wszystkiego. Teraz mogę te doświadczenia przekazywać innym – mówi Wełpa.

W nowym, stworzonym przez niego menu Kieliszków menu znajdziemy m.in. kopytka z fondue z sera Bursztyn, podane z sosem na bazie trufli. Nie zabrakło w nim także klasycznych pozycji, jak chociażby tatar wołowy. Jak przyznaje nowy szef kuchni Kieliszków kartę czeka jeszcze w tym roku kilka zmian.
– To jesienne menu. Na zimę będziemy wprowadzać "cięższe" potrawy. Jak na razie mamy dostępne pomidory, grzyby, wiele innych składników, na których możemy bazować. Przed nami listopadowa gęsina i świąteczne, grudniowe menu.

Przypomnijmy, że wakat po Wełpie w restauracji Tomasza Czudowskiego i Katarzyny Błońskiej objął Daniel Uliczny, który miał już okazję pracować w tej warszawskiej restauracji pięć lat temu. Od 2019 roku gotował w należącej do właścicieli Ale Wino restauracji Forty. Po zamknięciu Fortów powrócił do pracy przy Mokotowskiej 38.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Barmanka Alicja Bączyk: konkurs World Class to ogromna szansa na naukę [ROZMOWA]

Alicja Bączyk z krakowskiego baru TAG. zajęła czwarte miejsce w najbardziej prestiżowym globalnym konkursie barmańskim - Diageo Reserve World Class. Rozmawiamy z nią o przygotowaniach i przebiegu finału oraz o tym, dlaczego młodzi barmani nie powinni bać się startu w takiej rywalizacji.

Sebastian Olma wrócił do Zielonego Niedźwiedzia. Został szefem kuchni i współwłaścicielem restauracji

Po kilkuletniej przerwie Sebastian Olma wrócił na stanowisko szefa kuchni do warszawskiej restauracji Zielony Niedźwiedź. W jego nowym, sezonowym menu nie zabrakło polskich smaków, a także steków z lokalnej wołowiny.

Maja Wirowska, właścicielka Meow Happy Food: Chiński street food z polskim akcentem

O weganizmie w Chinach, o tym, skąd czerpać inspiracje, i o planach na przyszłość rozmawiamy z Mają Wirowską, właścicielką biznesu, miłośniczką kuchni roślinnej i ambasadorką Chefs for Change.

Alicja i Alon Than: sushi to droga

Są jednym z czołowych duetów restauratorskich w Polsce. Pierwszy lokal otworzyli w 2006 r. Dziś mają ich dziewięć, w tym najnowszy - Omakase by Alon. O tym, kto może pozwolić sobie na otwarcie takiego miejsca i na czym opiera się jego wyjątkowość, opowiadają właściciele ALICJA I ALON THAN.

Bartosz Fabiś i Michał Kozłowski - czy obronią tytuł "Najlepszego z Najlepszych" w Kulinarnym Pucharze Polski?

Na obronę tytułu "Najlepszego z Najlepszych" w Kulinarnym Pucharze Polski Bartosz Fabiś i Michał Kozłowski musieli czekać trzy lata. Co zmieniło się przez ten czas w zawodowym życiu zwycięzców edycji konkursu z 2019 r.? Czy czują presję?

Dagmara Piasecka Ramos nową dyrektor generalną i prezes zarządu w PepsiCo Polska

Zmiany w PepsiCo Polska. Od 4 lipca Dagmara Piasecka Ramos obejmie stanowisko dyrektor generalnej i prezes zarządu. Zastąpi Michała Jaszczyka, który awansował na wiceprezesa ds. rozwoju i transformacji rynków franczyzowych w Europie i dyrektora generalnego rynków franczyzowych w Europie Centralnej.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej