x

Jak ozdabiać koktajle? Radzą czołowi polscy barmani

Kategoria: Karta - napoje    09.09.2022

Ozdabiane owocowymi szpatułkami, skórkami cytrusów, liśćmi ziół, pudrem czy jadalną farbą. Choć to smak gra główne skrzypce, to niebanalne podanie koktajli również jest bardzo istotne

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Garnirowanie to sztuka dekorowania koktajli! Najczęściej przy użyciu najróżniejszych dodatków, które sprawiają, że nawet proste kompozycje prezentują się spektakularnie i zachwycają swoim wyjątkowym smakiem. Zwykle sprowadza się to do dekorowania kompozycji koktajlowych przy użyciu świeżych lub kandyzowanych owoców, czy ziół (mięta, bazylia, rozmaryn). Garnish jednak nie jest jedyną formą ozdabiania koktajli. Inną, równie popularną techniką jest tzw. crustowanie. Polega ono na zanurzeniu krawędzi kieliszka najpierw w soku (np. z cytryny), a następnie w cukrze lub soli, co daje efekt szronu.

Jak zaznacza Dawid Pytkowski z El Koktel, crusta należy do prostych garnishy i jest spotykana najczęściej w klasycznych koktajlach. – Aktualnie jest zastępowana przez różnego rodzaju pudry smakowe. Ich rola polega nie tylko na tym żeby dosładzać lub dodawać słoności do koktajlu ale także dodawać dodatkowy aromat – mówi warszawski Barman.

Warto pamiętać, że garnirowanie jest formą dopełnienia i urozmaicenia kompozycji smakowej, co oznacza, że stosowane dodatki nie powinny go przytłaczać, lecz jedynie uzupełniać. Zachowanie umiaru przy dekorowaniu jest więc zdecydowanie wskazane.

– Garnisz czyli dekoracja która wieńczy każdy koktajl, odgrywa ważną rolę, jednak moim zdaniem nie może być elementem który dominuje nad całością. Ludzie jedzą i kupują oczami ale w tej kwestii jestem minimalistą i działam w myśl im mniej tym więcej, ale to ‘’mniej’’ musi być przemyślane. Moimi ulubionymi dekoracjami są zioła i przyprawy które wkomponowane w sam koktajl stają się jego elementem – zaznacza Mateusz Witkowski z Może Gin Chill.

Z kolei Jakub Grabowy dodaje: – W dekorowaniu stawiam na prostotę i delikatność. Koktajle z pianką przyozdabiam np. angosturą lub ciemnym syropem i za pomocą końcówki łyżki barmańskiej tworzę na nich różne wzory. Ciekawym rozwiązaniem do koktajli podawanych w szkle szampanowym jest pianka lecytynowa jak i puder na bazie kwiatów czy też cytrusów posypywany bezpośrednio na szampanówkę – tłumaczy barman z Tłok Bar.

W garnirowaniu nie ma miejsca na przypadek, to musi być przemyślana kompozycja. – W naszym koktajlbarze garnirowanie, czy ogólnie cały pomysł na sposób podawania i serwowania koktajli to istotny element przygotowania karty. Zależy nam, by prezentacja koktajlu była jego logicznym uzupełnieniem. Koktajl ma stanowić przemyślaną, spójną całość i opowiadać pewną historię, nie tylko wyglądem, zapachem, kolorem, smakiem, ale też swoja nazwą czy nawiązaniem do motywu przewodniego karty – zaznacza Michał Przywara z Rumbar.

Co ciekawe, na wygląd koktajlu wpływają nie same dodatki w postaci owoców czy pianek, a również rodzaj szkła, który dobierzemy do kompozycji. – Tworzenie koktajlu rozpoczyna się w momencie wyboru naczynia, które swoim wyglądem koncentruje uwagę Gości i również może służyć jak dekoracja – mówi Mateusz Witkowski. z Może Gin Chill.

Światowej klasy koktajli podanych w oryginalny sposób można spróbować podczas trwającego do 18 września World Class Cocktail Festival. Uczestniczące w piątej edycji Festiwalu koktajlbary i bary restauracyjne zapraszają do rezerwacji zestawu dwóch koktajli w promocyjnej cenie 35 zł (to w wielu przypadkach ponad 50% zniżki). Rezerwacje dostępne są na www.CocktailFestival.pl.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Matcha - od japońskiego rytuału do globalnej gastronomii

Niegdyś niszowa japońska zielona herbata matcha stała się modnym towarem w gastronomii. Kto by przypuszczał, że produkt od wieków stosowany głównie podczas uduchowionych elitarnych ceremonii herbacianych trafi pod strzechy - do sieciowych kawiarni czy rzemieślniczych lodziarni.

Koktajlowe menu na trudne czasy

Ostatni kwartał 2022 r. może być dla barmanów i właścicieli barów w Polsce trudny. Projektując jesienną kartę koktajli, trzeba będzie uwzględniać rosnące ceny produktów oraz niedostępność do tej pory łatwo osiągalnych składników. To jednak - wbrew pozorom - może być całkiem dobra wiadomość.

Bawarka wraca do łask

Połączenie herbaty i mleka wzbudza różne emocje. Bawarkę albo się kocha, albo nienawidzi.Tak jak połączenie kawy z mlekiem wydaje się w stu procentach naturalne, to dodawanie do herbaty czegoś innego niż cukru i cytryny może wydawać się nieco oryginalne.

Piwo Roberta Makłowicza podbija rynek

Piwo Miłosław & Makłowicz ArcyIPA - opracowane przez krytyka kulinarnego Roberta Makłowicza oraz wielkopolski Browar Fortuna - pojawiło się na rynku w kwietniu i od tego czasu podbija serca konsumentów. Choć do podsumowania sezonu daleko, to już wiadomo, że sprzedaż trunku będzie rekordowa.

Letnie koktajle

Lato to czas, który sprzyja spotkaniom w luźnej atmosferze i wypadom na drinka z grupą znajomych. Co się pija o tej porze roku? Na jaką ofertę postawić, by to do waszego lokalu trafili spragnieni relaksu i letnich koktajli goście?

Czy napoje w puszkach znajdą swoje miejsce w restauracjach?

Są lżejsze, wygodniejsze, prostsze w transporcie i przechowaniu, a dodatkowo lepiej chronią napoje przed działaniem promieni UV i tlenu. W Polsce są obecne przynajmniej od trzech dekad.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej