x

Ukraińskie przedstawicielstwo na spotkaniu Terra Madre

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    09.09.2022

Ukraińska sieć Slow Food będzie reprezentowana na Terra Madre przez 16 przedstawicieli, wśród których znajdą się szefowie kuchni, producenci, aktywiści, młodzież i nauczyciele: żywy przykład tego, jak jedzenie może pełnić rolę mostu wiodącego do pokoju.

Zdjęcie: Food Stock
Zdjęcie: Food Stock
Tegoroczna edycja imprezy Terra Madre Salone del Gusto organizowana przez stowarzyszenie Slow Food we współpracy z regionem Piemontu i miastem Turyn odbędzie się w Parco Dora, w Turynie w dniach 22–26 września 2022 r.

Terra Madre jest największym spotkaniem sieci Slow Food i ma na celu stworzenie przyszłości dla żywności, która jest kształtowana przez codzienne wybory jednostek, zbiorowe wysiłki społeczności oraz politykę instytucji publicznych i prywatnych. W wydarzeniu weźmie udział ponad 3000 przedstawicieli ze 130 krajów oraz ponad 600 wystawców.

Wydarzenia UNISG: Atlas Arki Smaku w Ukrainie
Od momentu powstania w 1996 r. międzynarodowy projekt Slow Food Arka Smaku stworzył podstawy do ochrony i promocji zagrożonego dziedzictwa kulinarnego. 25 września o godz. 16:00 naukowcy z Uniwersytetu Nauk Gastronomicznych (UNISG) zaprezentują wyniki swoich najnowszych badań w kraju w ramach Atlasu Arki Smaku w Ukrainie.

Podczas tego spotkania omówią oni niektóre kluczowe kwestie związane z przyszłymi trajektoriami odrodzenia dziedzictwa kulinarnego Ukrainy, któremu grozi zniszczenie w wyniku wojny. 

22 września o godz. 15:00 w Gino Strada Arena uczestnicy Terra Madre porozmawiają o tym, dlaczego ukraiński kryzys zbożowy ma wpływ na Afrykę. Kryzys wywołany globalną pandemią i wojną w Ukrainie podważył suwerenność żywnościową całych krajów, w szczególności tych najbiedniejszych. Istnieje rozwiązanie, które pozwoli wyrwać się z tego błędnego koła, a jest nim powrót do konsolidacji i wzmacniania lokalnych systemów produkcji. Jest już wiele dobrych przykładów, choćby z sektora zbożowego: lokalne społeczności, które uprawiają rodzime odmiany pszenicy produkują wysokiej jakości mąki, chleb i makarony. I nie są to zjawiska „niszowe”. Pełnią one niejako rolę latarni morskich wskazujących drogę naprzód.

Zbiórka funduszy Slow Food na wsparcie Ukrainy
Wbrew wszelkim nadziejom wojna na Ukrainie nadal trwa. Zawieszenie broni wydaje się odległą perspektywą, a najwyższą cenę, jak w każdej wojnie, płaci ludność cywilna. Miliony ludzi opuściły swoje domy, aby uciec przed walką lub są uwięzione w bombardowanych miejscach; jeszcze inni nie zdołali wyjechać, a niektórzy zdecydowali się zostać i bronić swojego życia, swoich domów, swoich zwierząt. Wśród nich jest wielu członków sieci Slow Food w Ukrainie: nawet w czasie wojny rolnicy nie opuścili swoich pól i nadal pracują w ekstremalnych warunkach, ryzykując życiem, aby dbać o swoje zwierzęta, uprawy i społeczności.
Organizacja Slow Food zmobilizowała swoją sieć, aby ich wesprzeć i nadal będzie ich wspierać.
Będzie to tematem konferencji Razem dla społeczności Slow Food w Ukrainie, która odbędzie się 24 września o godz. 15:30 w Sali Kyoto w Parku Środowiskowym i będzie okazją do omówienia dotychczasowych osiągnięć kampanii Slow Food oraz jej celów na przyszłość.

Wyjątkowa kolacja
W spotkaniu podczas ostatniej z 5 kolacji Terra Madre weźmie udział Yurii Kovryzhenko, ambasador kuchni ukraińskiej, który ożywił scenę gastronomiczną tego kraju poprzez powrót do tradycyjnych potraw. Od ponad 20 lat wykorzystuje lokalne, tradycyjne produkty, począwszy od warzyw i bulw po nabiał, nadając swoim potrawom wyrazisty charakter dzięki dodatkowi czarnego pieprzu, chrzanu, tymianku, musztardy i innych przypraw. Podczas tej kolacji Yurij zaprezentuje tradycyjne potrawy, łącząc najlepsze praktyki nowoczesnej kuchni z typowymi produktami ukraińskimi.

Dochód z tej kolacji zostanie przekazany na kampanię zbiórki funduszy Razem dla społeczności Slow Food, aby pomóc rolnikom na Ukrainie prowadzącym niewielkie gospodarstwa.

RegenerAkcje
Kolejną częścią programu wydarzeń w ramach Terra Madre są RegenerAkcje: sugestie, pomysły i rozwiązania mające na celu regenerację naszej żywności poprzez proste działania lub przepisy, które można zrealizować w domu.

Na ukraińskim stoisku Slow Food, zlokalizowanym w sercu Parco Dora, odwiedzający mogą spotkać się z producentami tradycyjnych produktów (np. miód pitny sykera, przyprawa merudia, chleby rytualne, kijowski suchy dżem itp.), które są popularne na szlakach turystyki gastronomicznej „Szlaki wina i smaku w Ukrainie” i które zostały włączone do pierwszego Atlasu Arki Smaku w Ukrainie. Degustacja produktów nominowanych do Arki Smaku odbędzie się 25 września o godz. 17:15 z udziałem wytwórców żywności i naukowców zaangażowanych w projekt DiGe. Program obejmuje również spotkania i dyskusje z liderami społeczności Slow Food i producentami z Besarabii, Zakarpacia oraz Ukrainy Centralnej, wykłady i prezentacje oraz sesje zdjęciowe w narodowych strojach ukraińskich.

 

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Strajk kurierów Pyszne.pl. Czy rzeczywiście do niego doszło?

W części miast kurierzy Pyszne.pl mieli w piątek 3 lutego nie wyjść na ulice, aby dowieźć zamówione jedzenie. - Informacje o ewentualnej akcji protestacyjnej dotyczą tylko kilku lokalizacji - twierdzi firma. Odpowiada także na postulaty kurierów.

W marcu finał konkursu HEINZ Selection

Finał konkursu HEINZ Selection odbędzie się 25 marca 2023 roku podczas SMAKKi Gastrotargi w Warszawie. Zadaniem 20 finalistów będzie przygotowanie swojego flagowego burgera z wybranym sosem HEINZ.

Zespół MAKRO Polska wyróżniony certyfikatem "HR Najwyższej Jakości 2023"

Zespół MAKRO Polska po raz kolejny otrzymał certyfikat "HR Najwyższej Jakości." Nagroda ta przyznawana w ramach badania polityki i projektów HR przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania zasobami ludzkimi.

"Ciao Italia" - cykl edukacyjny dla restauratorów

W styczniu MAKRO Polska wystartowało z bezpłatnym cyklem edukacyjnym "Ciao Italia" skierowanym do przedstawicieli branży HoReCa. Warsztaty dotyczą kuchni włoskiej.

Kurt Scheller gwiazdą siódmych warsztatów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Siódme spotkanie z cyklu Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere poświęcone były rybom i owocom morza. Ich gościem specjalnym był szwajcarski szef kuchni Kurt Scheller.

Konkurs Heinz Selection dla burgerowni niesieciowych

Heinz Selection to globalny program kierowany do burgerowni niesieciowych, które zrzeszają poniżej 5 punktów pod tą samą nazwą. Kwalifikacja do konkursu lokali przygotowujących i sprzedających burgery potrwa do 5 lutego. Finał odbędzie się na Gastrotargach SMAKKI w Warszawie - 25 marca 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej