x

Ukraińskie przedstawicielstwo na spotkaniu Terra Madre

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    09.09.2022

Ukraińska sieć Slow Food będzie reprezentowana na Terra Madre przez 16 przedstawicieli, wśród których znajdą się szefowie kuchni, producenci, aktywiści, młodzież i nauczyciele: żywy przykład tego, jak jedzenie może pełnić rolę mostu wiodącego do pokoju.

Zdjęcie: Food Stock
Zdjęcie: Food Stock
Tegoroczna edycja imprezy Terra Madre Salone del Gusto organizowana przez stowarzyszenie Slow Food we współpracy z regionem Piemontu i miastem Turyn odbędzie się w Parco Dora, w Turynie w dniach 22–26 września 2022 r.

Terra Madre jest największym spotkaniem sieci Slow Food i ma na celu stworzenie przyszłości dla żywności, która jest kształtowana przez codzienne wybory jednostek, zbiorowe wysiłki społeczności oraz politykę instytucji publicznych i prywatnych. W wydarzeniu weźmie udział ponad 3000 przedstawicieli ze 130 krajów oraz ponad 600 wystawców.

Wydarzenia UNISG: Atlas Arki Smaku w Ukrainie
Od momentu powstania w 1996 r. międzynarodowy projekt Slow Food Arka Smaku stworzył podstawy do ochrony i promocji zagrożonego dziedzictwa kulinarnego. 25 września o godz. 16:00 naukowcy z Uniwersytetu Nauk Gastronomicznych (UNISG) zaprezentują wyniki swoich najnowszych badań w kraju w ramach Atlasu Arki Smaku w Ukrainie.

Podczas tego spotkania omówią oni niektóre kluczowe kwestie związane z przyszłymi trajektoriami odrodzenia dziedzictwa kulinarnego Ukrainy, któremu grozi zniszczenie w wyniku wojny. 

22 września o godz. 15:00 w Gino Strada Arena uczestnicy Terra Madre porozmawiają o tym, dlaczego ukraiński kryzys zbożowy ma wpływ na Afrykę. Kryzys wywołany globalną pandemią i wojną w Ukrainie podważył suwerenność żywnościową całych krajów, w szczególności tych najbiedniejszych. Istnieje rozwiązanie, które pozwoli wyrwać się z tego błędnego koła, a jest nim powrót do konsolidacji i wzmacniania lokalnych systemów produkcji. Jest już wiele dobrych przykładów, choćby z sektora zbożowego: lokalne społeczności, które uprawiają rodzime odmiany pszenicy produkują wysokiej jakości mąki, chleb i makarony. I nie są to zjawiska „niszowe”. Pełnią one niejako rolę latarni morskich wskazujących drogę naprzód.

Zbiórka funduszy Slow Food na wsparcie Ukrainy
Wbrew wszelkim nadziejom wojna na Ukrainie nadal trwa. Zawieszenie broni wydaje się odległą perspektywą, a najwyższą cenę, jak w każdej wojnie, płaci ludność cywilna. Miliony ludzi opuściły swoje domy, aby uciec przed walką lub są uwięzione w bombardowanych miejscach; jeszcze inni nie zdołali wyjechać, a niektórzy zdecydowali się zostać i bronić swojego życia, swoich domów, swoich zwierząt. Wśród nich jest wielu członków sieci Slow Food w Ukrainie: nawet w czasie wojny rolnicy nie opuścili swoich pól i nadal pracują w ekstremalnych warunkach, ryzykując życiem, aby dbać o swoje zwierzęta, uprawy i społeczności.
Organizacja Slow Food zmobilizowała swoją sieć, aby ich wesprzeć i nadal będzie ich wspierać.
Będzie to tematem konferencji Razem dla społeczności Slow Food w Ukrainie, która odbędzie się 24 września o godz. 15:30 w Sali Kyoto w Parku Środowiskowym i będzie okazją do omówienia dotychczasowych osiągnięć kampanii Slow Food oraz jej celów na przyszłość.

Wyjątkowa kolacja
W spotkaniu podczas ostatniej z 5 kolacji Terra Madre weźmie udział Yurii Kovryzhenko, ambasador kuchni ukraińskiej, który ożywił scenę gastronomiczną tego kraju poprzez powrót do tradycyjnych potraw. Od ponad 20 lat wykorzystuje lokalne, tradycyjne produkty, począwszy od warzyw i bulw po nabiał, nadając swoim potrawom wyrazisty charakter dzięki dodatkowi czarnego pieprzu, chrzanu, tymianku, musztardy i innych przypraw. Podczas tej kolacji Yurij zaprezentuje tradycyjne potrawy, łącząc najlepsze praktyki nowoczesnej kuchni z typowymi produktami ukraińskimi.

Dochód z tej kolacji zostanie przekazany na kampanię zbiórki funduszy Razem dla społeczności Slow Food, aby pomóc rolnikom na Ukrainie prowadzącym niewielkie gospodarstwa.

RegenerAkcje
Kolejną częścią programu wydarzeń w ramach Terra Madre są RegenerAkcje: sugestie, pomysły i rozwiązania mające na celu regenerację naszej żywności poprzez proste działania lub przepisy, które można zrealizować w domu.

Na ukraińskim stoisku Slow Food, zlokalizowanym w sercu Parco Dora, odwiedzający mogą spotkać się z producentami tradycyjnych produktów (np. miód pitny sykera, przyprawa merudia, chleby rytualne, kijowski suchy dżem itp.), które są popularne na szlakach turystyki gastronomicznej „Szlaki wina i smaku w Ukrainie” i które zostały włączone do pierwszego Atlasu Arki Smaku w Ukrainie. Degustacja produktów nominowanych do Arki Smaku odbędzie się 25 września o godz. 17:15 z udziałem wytwórców żywności i naukowców zaangażowanych w projekt DiGe. Program obejmuje również spotkania i dyskusje z liderami społeczności Slow Food i producentami z Besarabii, Zakarpacia oraz Ukrainy Centralnej, wykłady i prezentacje oraz sesje zdjęciowe w narodowych strojach ukraińskich.

 

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Konferencja Plant-Powered Perspectives: o nadchodzących dynamicznych zmianach w branży spożywczej

Konferencja Plant-Powered Perspectives, największe wydarzenie poświęcone branży roślinnej w tej części Europy, odbędzie się po raz piąty 27 października w Warszawie. Zapewni przestrzeń do dyskusji na temat przyszłości żywności.

Znamy uczestników "Czas na rybę!"

Po burzliwych obradach jurorzy zdecydowali, kto przyjedzie do Niemodlina na Opolszczyźnie, aby zaprezentować swój kunszt podczas V edycji Konkursu Kulinarnego "Czas na rybę!". Rywalizacja, która odbędzie się 1 i 2 października, jest nominowana do Kulinarnego Pucharu Polski 2023.

Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry łowią kulinarne talenty

Ruszyły eliminacje do Les Chefs en Or - polskiej edycji konkursu kulinarnego dla uczniów szkół gastronomicznych. Do 16 października chętni mogą zgłosić propozycję autorskiego dania rybnego poprzez formularz na stronie internetowej konkursu.

Next Day Studio - ruszamy od 2 listopada

Magazyny "Food Service", "Media Marketing Polska" oraz "Handel" łączą siły w kolejnej edycji projektu Next Day Studio. W każdą środę listopada poruszać będziemy tematy ważne z punktu widzenia pracowników i właścicieli gastronomii.

SushiMaster Class niebawem w kolejnych miastach Polski

Dotychczas przedstawiciele Grafen Europe (wraz z marką SUZUMO) pojawili się z warsztatami SushiMaster Class w Szczecinie, Poznaniu, Warszawie oraz Białymstoku. Kolejne wydarzenia już wkrótce!

Hiszpański szef Dabiz Muñoz ponownie zdobywa tytuł The Best Chef

Znamy listę 100 najlepszych szefów kuchni na świecie - ogłoszono ją podczas gali The Best Chef Awards powered by Perlage w Madrycie. Jedynym Polakiem w tym gronie jest Przemysław Klima, który uplasował się na 92 lokacie. Podczas gali przyznano też 12 nagród specjalnych. Sprawdźcie, kto je zdobył!

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej