x

Znamy zwycięzców pierwszego Grand Prix Food & Wine

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    07.09.2022

Za nami pierwsze Grand Prix Food & Wine w Katowicach. Zmierzyło się w nim 8 zawodników, których zadaniem było nie tylko wykazać się wiedzą na temat wina, ale także umiejętnościami z zakresu food pairingu.

Ośmioro zawodników Grand Prix Food & Wine w Katowicach. Zdjęcie: materiały prasowe
Ośmioro zawodników Grand Prix Food & Wine w Katowicach. Zdjęcie: materiały prasowe
Zwycięzcą katowickiego Grand Prix został Łukasz Górski z restauracji Butchery and Wine w Warszawie. Drugie miejsce w konkursie zajął Bartek Nowakowski z bydgoskiej restauracji Czosnek i Oliwa, na trzecim miejscu znalazł się Arkadiusz Kurowski z Flaming & Co w Warszawie. W konkursie organizowanym 4 września przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich w hotelu Mercure Katowice Centrum wzięło udział ośmiu zawodników.

Po eliminacyjnym teście teoretycznym sommelierzy mieli za zadanie opisać dane wino (w tym przypadku Spiesheimer Spätburgunder 2018 Trocken - Weingut Becker) w degustacji w ciemno, ułożyć 3-daniowe menu do określonej butelki (był nią Schneider Rosé Feinherb Georg Albrecht Schneider 2020) oraz dobrać napoje do zaproponowanego lokalnego menu, w którym znalazły się szałot śląski, królik duszony ze śliwkami, rolada wołowa z kluskami śląskimi, sosem mięsnym i modrą kapustą oraz kołocz. Na koniec zawodnicy  otrzymali Gewurztraminer Artur Metz Michel Léon 2021 do eklera z fois gras i czereśniami. Ich zadaniem było uzasadnić, czy to dobre połączenie kulinarne.

W czasie finałowej kolacji trójka finalistów dobierała po jednym winie do każdego z trzech dań, a trafność wyboru oceniali goście, którzy dostali karty do głosowania. Dania przygotowane przez szefa kuchni, Dariusza Paździerę, były szczególnym wyzwaniem dla sommelierów ze względu na złożoność smaków i struktury. Na stoły gości trafiły kolejno: jako przystawka wędzony pstrąg z kompresowanym jabłkiem, kalarepą i wasabi, jako danie główne zaserwowano sarnę z puree z fasoli, burakiem, demi glace z czarną porzeczką, a na deser podano brownies z ganache earl grey, orzechami i lodami z buraka.

Partnerami konkursu byli Wina z Tejo, oraz Bodegas Ximenes Spinola, Wineland, Winnica Turnau, Piwnice Półtorak. Wsparcie techniczne zapewnił Vestofrost. Kolejne zawody sommelierskie Grand Prix, tym razem w formie degustacji w ciemno, odbędą się 18 września w Gdańsku, a 4-5 listopada w Szczecinie Stowarzyszenie organizuje finał Grand Prix. W terminie 15-16 października w Poznaniu sommelierzy walczyć będą o tytuł Mistrza Polski Młodych Sommelierów.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Strajk kurierów Pyszne.pl. Czy rzeczywiście do niego doszło?

W części miast kurierzy Pyszne.pl mieli w piątek 3 lutego nie wyjść na ulice, aby dowieźć zamówione jedzenie. - Informacje o ewentualnej akcji protestacyjnej dotyczą tylko kilku lokalizacji - twierdzi firma. Odpowiada także na postulaty kurierów.

W marcu finał konkursu HEINZ Selection

Finał konkursu HEINZ Selection odbędzie się 25 marca 2023 roku podczas SMAKKi Gastrotargi w Warszawie. Zadaniem 20 finalistów będzie przygotowanie swojego flagowego burgera z wybranym sosem HEINZ.

Zespół MAKRO Polska wyróżniony certyfikatem "HR Najwyższej Jakości 2023"

Zespół MAKRO Polska po raz kolejny otrzymał certyfikat "HR Najwyższej Jakości." Nagroda ta przyznawana w ramach badania polityki i projektów HR przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania zasobami ludzkimi.

"Ciao Italia" - cykl edukacyjny dla restauratorów

W styczniu MAKRO Polska wystartowało z bezpłatnym cyklem edukacyjnym "Ciao Italia" skierowanym do przedstawicieli branży HoReCa. Warsztaty dotyczą kuchni włoskiej.

Kurt Scheller gwiazdą siódmych warsztatów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Siódme spotkanie z cyklu Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere poświęcone były rybom i owocom morza. Ich gościem specjalnym był szwajcarski szef kuchni Kurt Scheller.

Konkurs Heinz Selection dla burgerowni niesieciowych

Heinz Selection to globalny program kierowany do burgerowni niesieciowych, które zrzeszają poniżej 5 punktów pod tą samą nazwą. Kwalifikacja do konkursu lokali przygotowujących i sprzedających burgery potrwa do 5 lutego. Finał odbędzie się na Gastrotargach SMAKKI w Warszawie - 25 marca 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej