x

Adam Pawłowski: Winne Chiny

Kategoria: Wino    08.09.2022

Ustępując tylko Hiszpanii i Francji, Chiny plasują się na trzecim miejscu wśród krajów o największym areale winnic. Czy to oznacza, że już wkrótce zaleje nas chińskie wino? Raczej nie, bo na większości winnic uprawiane są winogrona stołowe i na rodzynki. Niemniej jednak chińska branża rośnie w siłę.

Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Winorośl dotarła do Chin już ponad 2 tys. lat temu, ale to dopiero ostatnie pół wieku jest czasem dynamicznego rozwoju branży winiarskiej i tworzenia się kultury picia wina. Chińczycy plasują się aktualnie na siódmym miejscu na świecie w kategorii wolumenu konsumpcji wina.

Przez długi czas wino było w Chinach postrzegane jako symbol statusu społecznego i luksusu. Dzisiaj staje się coraz bardzie dostępne, przystępne cenowo i powszechne. Zaczyna też stanowić alternatywę dla innych alkoholi, takich jak narodowy destylat baijiu czy piwo. Blisko 50 mln Chińczyków deklaruje spożywanie wina przynajmniej raz w miesiącu. Na razie stanowią zaledwie 2,5% regularnie pijących, ale to aż o 20% więcej niż dekadę temu.

W Chinach wyróżniamy dwa równolegle funkcjonujące rynki konsumentów wina. Pierwsi to dobrze wykształceni, aspirujący do zachodniego stylu życia mieszkańcy dużych miast. Drugą niewspółmiernie większą grupę od winopijców tworzą osoby kupujące wino okazjonalnie na prezent raz lub dwa w roku. Rynek chińskiego wina jest zdominowany przez duże marki, takie jak Great Wall czy Changyu, z przewagą produktów przemysłowych nastawionych na masowego konsumenta. Obecne są jednak na nim również ambitne propozycje europejskich firm oraz małe, butikowe projekty. Aż 90% Chińczyków preferuje wina czerwone, więc uprawia się tam głównie te odmiany, na czele z takimi szczepami jak cabernet sauvignon, merlot, marselan (krzyżówka cabernet sauvignon i grenache), cabernet gernischt (carménère/cabernet franc). Jeżeli chodzi o biel, dominują: chardonnay, petit manseng, riesling, vidal i chiński szczep longyan.

Warunki klimatyczne sprzyjające uprawie winorośli znajdują się w północnych rejonach kraju. Położona na dalekim wschodzie kraju prowincja Shandong szczyci się jedną z najdłuższych tradycji produkcji i konsumpcji wina. Tutaj sprzedaż zarówno pod względem ilości, jak i ceny jest najwyższa w Chinach. Tutejsze wina powstają na chłodnym i wilgotnym półwyspie Shandong w regionie Yantai. Co ciekawe, swoje winnice ma tam słynna bordoska firma Domaines Barons de Rothschild Lafite.

Pozostając na wschodzie Chin, nie sposób nie wspomnieć o prowincji Habei, w której wytworzono pierwsze wytrawne białe i czerwone wino, oraz o stolicy będącej centrum konsumpcji, ale też miejscem uprawy winorośli na obrzeżach miasta.

Prowincja Ningxia stała się wręcz kultowym miejscem, w którym dominują odmiany bordoskie. Tamtejsze winnice nasadzane są u podnóży gór Helan, gdzie panuje ciepły kontynentalny klimat z warunkami sprzyjającymi powstawaniu dobrze zbudowanych win czerwonych. Styl win nawiązuje do bordoskiego archetypu z dużą ekstrakcją koloru, taniny i szczodrym użyciem nowych beczek z dębu francuskiego.

Na południu kraju, w Himalajach, na ponad 2 tys. m n.p.m. dużą inwestycję w winnice poczynił Moët Hennessy. Mowa o prowincji Yunnan. Daleki zachód, czyli sąsiadująca z Kazachstanem Xinjiang, która również stawia na odmiany bordoskie, ma wyjątkowo ciepły i suchy klimat, który nie sprzyja wytwarzaniu wysokiej jakości win. Dominują te z wyraźną słodyczą o przyciężkim, dżemowym profilu.Na razie postrzegamy wina chińskie w kategorii egzotyki, ale biorąc pod uwagę determinację, samodyscyplinę i już spore doświadczenie lokalnych winiarzy wsparte ekspertyzą zewnętrzną, możemy spodziewać się rychłej ekspansji i szerszej obecności win chińskich również w Polsce.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Za nami Varsovino & Taste Spain

Około 30 winiarzy i firm spożywczych z Hiszpanii zaprezentowało swoją najnowszą ofertę podczas degustacji Varsovino & Taste Spain, która odbyła się 20 września w hotelu Crowne Plaza w Warszawie.

Zwycięzcy Grand Prix Blind Tasting w Gdańsku

Arkadiusz Kurowski z warszawskiego Flaming & Co. zwyciężył Grand Prix w Gdańsku, konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Sommelierów Polskich w formule Blind Tasting. Drugie miejsce zajął Maciej Selwent z Vininova z Gdańska, a trzecie Bartosz Nowakowski z restauracji Czosnek i Oliwa w Bydgoszczy.

California Wine Weeks 2022

W tegorocznej akcji California Wine Weeks wzięło udział 40 restauracji i wine barów z całej Polski. Kampanię promocyjnej sprzedaży win kalifornijskich w HoReCa zorganizowano między 15 maja a 20 czerwca.

Jacek Kapała z Winnicy Ingrid: Dogoniliśmy światowy peleton

Założona w 2008 r. winnica Ingrid należy do grona najstarszych komercyjnych w Polsce. Dziś rodzime etykiety zdobywają uznanie na światowych konkursach. O to jak przez 15 lat zmienił się polski rynek wina, pytamy współwłaściciela i założyciela winnicy Ingrid - Jacka Kapałę.

Pociąg z Krakowa na Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle (i z powrotem)

27 sierpnia o godzinie 7:42 ze stacji Kraków Główny ruszy pociąg na XVI Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle.

Regionalne zawody sommelierskie

Sommelierzy z całej Polski mają szansę sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w regionalnych zawodach tematycznych. Jesienią Stowarzyszenie Sommelierów Polskich zorganizuje konkursy Grand Prix w Katowicach (4 września), Gdańsku (18 września) i Szczecinie (4-5 listopada).

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej