x

Adam Pawłowski: Winne Chiny

Kategoria: Wino    08.09.2022

Ustępując tylko Hiszpanii i Francji, Chiny plasują się na trzecim miejscu wśród krajów o największym areale winnic. Czy to oznacza, że już wkrótce zaleje nas chińskie wino? Raczej nie, bo na większości winnic uprawiane są winogrona stołowe i na rodzynki. Niemniej jednak chińska branża rośnie w siłę.

Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Adam Pawłowski. Fot. Ignacy Matuszewski
Winorośl dotarła do Chin już ponad 2 tys. lat temu, ale to dopiero ostatnie pół wieku jest czasem dynamicznego rozwoju branży winiarskiej i tworzenia się kultury picia wina. Chińczycy plasują się aktualnie na siódmym miejscu na świecie w kategorii wolumenu konsumpcji wina.

Przez długi czas wino było w Chinach postrzegane jako symbol statusu społecznego i luksusu. Dzisiaj staje się coraz bardzie dostępne, przystępne cenowo i powszechne. Zaczyna też stanowić alternatywę dla innych alkoholi, takich jak narodowy destylat baijiu czy piwo. Blisko 50 mln Chińczyków deklaruje spożywanie wina przynajmniej raz w miesiącu. Na razie stanowią zaledwie 2,5% regularnie pijących, ale to aż o 20% więcej niż dekadę temu.

W Chinach wyróżniamy dwa równolegle funkcjonujące rynki konsumentów wina. Pierwsi to dobrze wykształceni, aspirujący do zachodniego stylu życia mieszkańcy dużych miast. Drugą niewspółmiernie większą grupę od winopijców tworzą osoby kupujące wino okazjonalnie na prezent raz lub dwa w roku. Rynek chińskiego wina jest zdominowany przez duże marki, takie jak Great Wall czy Changyu, z przewagą produktów przemysłowych nastawionych na masowego konsumenta. Obecne są jednak na nim również ambitne propozycje europejskich firm oraz małe, butikowe projekty. Aż 90% Chińczyków preferuje wina czerwone, więc uprawia się tam głównie te odmiany, na czele z takimi szczepami jak cabernet sauvignon, merlot, marselan (krzyżówka cabernet sauvignon i grenache), cabernet gernischt (carménère/cabernet franc). Jeżeli chodzi o biel, dominują: chardonnay, petit manseng, riesling, vidal i chiński szczep longyan.

Warunki klimatyczne sprzyjające uprawie winorośli znajdują się w północnych rejonach kraju. Położona na dalekim wschodzie kraju prowincja Shandong szczyci się jedną z najdłuższych tradycji produkcji i konsumpcji wina. Tutaj sprzedaż zarówno pod względem ilości, jak i ceny jest najwyższa w Chinach. Tutejsze wina powstają na chłodnym i wilgotnym półwyspie Shandong w regionie Yantai. Co ciekawe, swoje winnice ma tam słynna bordoska firma Domaines Barons de Rothschild Lafite.

Pozostając na wschodzie Chin, nie sposób nie wspomnieć o prowincji Habei, w której wytworzono pierwsze wytrawne białe i czerwone wino, oraz o stolicy będącej centrum konsumpcji, ale też miejscem uprawy winorośli na obrzeżach miasta.

Prowincja Ningxia stała się wręcz kultowym miejscem, w którym dominują odmiany bordoskie. Tamtejsze winnice nasadzane są u podnóży gór Helan, gdzie panuje ciepły kontynentalny klimat z warunkami sprzyjającymi powstawaniu dobrze zbudowanych win czerwonych. Styl win nawiązuje do bordoskiego archetypu z dużą ekstrakcją koloru, taniny i szczodrym użyciem nowych beczek z dębu francuskiego.

Na południu kraju, w Himalajach, na ponad 2 tys. m n.p.m. dużą inwestycję w winnice poczynił Moët Hennessy. Mowa o prowincji Yunnan. Daleki zachód, czyli sąsiadująca z Kazachstanem Xinjiang, która również stawia na odmiany bordoskie, ma wyjątkowo ciepły i suchy klimat, który nie sprzyja wytwarzaniu wysokiej jakości win. Dominują te z wyraźną słodyczą o przyciężkim, dżemowym profilu.Na razie postrzegamy wina chińskie w kategorii egzotyki, ale biorąc pod uwagę determinację, samodyscyplinę i już spore doświadczenie lokalnych winiarzy wsparte ekspertyzą zewnętrzną, możemy spodziewać się rychłej ekspansji i szerszej obecności win chińskich również w Polsce.

Autor tekstu: Adam Pawłowski
O AUTORZE
Adam Pawłowski
Pierwszy Polski Master Sommelier. Mistrz Polski Sommelierów 2014, laureat nagrody Akademii Gastronomicznej w Polsce Ars Coquinaria 2017 w kategorii Mistrz Mistrzów. Wykładowca i egzaminator the Court of Master Sommeliers, certyfikowany wykładowca The Wine & Spirit Education Trust. Członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Współautor książki „Gościnność. Sztuka dobrej obsługi w gastronomii”.

Zobacz także

Adam Pawłowski: vege food and wine

To prawda, że najwięcej klasycznych połączeń bazuje na produktach zwierzęcych, ale diety i upodobania kulinarne nieuchronnie zmierzają w stronę wege, co pobudza kreatywność i otwiera nowy rozdział w księgach food & wine pairingu.

Wina (wcale nie tak) egzotyczne

Jak zwiększyć atrakcyjność karty win i ich sprzedaż? W poszukiwaniu butelek zejść z utartej ścieżki!

Wino bardziej socjalne

Dobra, przemyślana karta win to dla lokalu nie tylko źródło dodatkowych, czasem znaczących przychodów, ale także istotny element budowania wizerunku. Dookreśla koncept w percepcji gości i lokuje go w odpowiednim miejscu na ich mentalnych mapach.

Adam Pawłowski: Raport z winnic

Ciągłość powtarzalnych trendów pogodowych przechodzi do historii. Ostatnia dekada pokazuje, że jedyne, czego można być pewnym, to… nieprzewidywalności. Susza, rekordowo wysokie temperatury, pożary i zaburzony kalendarz prac są największymi wyzwaniami tegorocznych zbiorów.

Kursy Court of Master Sommeliers w Warszawie

Sommelierzy i sommelierki z Europy i świata ponownie przybędą do Warszawy żeby zmierzyć się z egzaminami w ramach międzynarodowych kursów Court of Master Sommeliers.

Magda Gessler z własną marką win. Dostępne online i w sieci Żabka

Znana restauratorka Magda Gessler wkracza na polski rynek alkoholi z własną marką win - "R". Trunki pochodzące z winnicy Bodegas Villarrica Manor w Hiszpanii zostały osobiście wyselekcjonowane przez nią i Janusza Palikota. Kolekcja win jest dostępna online i w sieci Żabka.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej