x

RATIONAL - profesjonalna instalacja urządzeń gwarancją optymalnej eksploatacji od pierwszego dnia

Kategoria: Twój biznes - oferta    05.09.2022

Pojawienie się nowego urządzenia RATIONAL w restauracji to wyjątkowy moment. Każdy, kto zdecydował się na profesjonalną instalację przez certyfikowanego partnera serwisowego Rational, może być pewien, że wszystko przebiegnie sprawnie, a sprzęt od razu zacznie działać.

Każdy, kto zdecydował się na profesjonalną instalację przez certyfikowanego partnera serwisowego Rational, może być pewien, że wszystko przebiegnie sprawnie, a sprzęt od razu zacznie działać. Zdjęcie: Rational
Każdy, kto zdecydował się na profesjonalną instalację przez certyfikowanego partnera serwisowego Rational, może być pewien, że wszystko przebiegnie sprawnie, a sprzęt od razu zacznie działać. Zdjęcie: Rational
– Profesjonalna instalacja systemów iVario i iCombi to podstawa do zadowolenia klienta z użytkowania tych urządzeń – mówi Bogusław Fronczak, dyrektor serwisu RATIONAL. Dlatego proces instalacji został przez firmę RATIONAL dokładnie zdefiniowany. Obejmuje on weryfikację drogi transportowej i miejsca instalacji oraz wszystkich koniecznych przyłączy mediów, jeszcze przed instalacją. Pozwala to na przeprowadzenie ewentualnych prac wstępnych i właściwe przygotowanie się do instalacji. Efektem tego jest szybka i bezproblemowa instalacja oraz konfiguracja wybranego systemu do gotowania. Urządzenia od razu są gotowe do użycia.

W ramach profesjonalnej instalacji przeprowadzany jest również instruktaż mycia, pielęgnacji i konserwacji urządzenia. Wszystko po to, aby urządzenie służyło latami. Dodatkowo partner serwisowy RATIONAL może podłączyć urządzenie do internetowej platformy RATIONAL „ConnectedCooking” – innowacyjnego systemu zarządzania kuchnią. ConnectedCooking pozwala między innymi na zdalne sterowanie pracą podłączonych urządzeń, tworzenie i przesyłanie do wybranych urządzeń przepisów kucharskich, kontrolę eksploatacji, czy też przechowywanie danych HACCP.

Bogusław Fronczak zwraca uwagę na kolejną zaletę – fachowa i profesjonalna instalacja jest warunkiem pełnej ochrony gwarancyjnej. Dwuletnia gwarancja RATIONAL pokrywa pełne koszty ewentualnych usterek tj. części zamienne, czas pracy i koszt dojazdu serwisu.
 
Aby zapewnić profesjonalną instalację i najlepszą wiedzę o produkcie, firma Rational rekomenduje certyfikowanych partnerów serwisowych. Sieć autoryzowanych serwisów RATIONAL funkcjonuje na całym świecie. W przypadku Polski to 40 firm partnerskich, które w 60% przypadków są w zasięgu 25 km od urządzenia Rational.
Więcej informacji na temat serwisu technicznego i listy wszystkich partnerów serwisowych można znaleźć na stronie: https://www.rational-online.com/pl_pl/obsluga-klienta/rational-service-partner/

Autor tekstu: Artykuł Sponsorowany

Zobacz także

Bobby Burger: ludzie nie przestaną chodzić do restauracji [WYWIAD]

Mimo kryzysowych okoliczności wychodzimy z założenia, że ludzie nie przestaną wychodzić do restauracji i cieszyć się jedzeniem na mieście - mówi Bogumił Jankiewicz, właściciel sieci Bobby Burger. Rozmawiamy z nim o rozwoju firmy.

Pizzerie Gruby Benek: nie dajemy się ponieść niepewności [WYWIAD]

Sieć pizzerii Gruby Benek jest jedną z najdłużej działających w Polsce, bo funkcjonuje już od 20 lat. Jak w czasach inflacji i globalnego spowolnienia minimalizuje ryzyko strat w swoich lokalach? Tłumaczy Maciej Adamski, dyrektor zarządzający sieciówki.

Jak oszczędzać w gastronomii i zapewnić sobie spokój w niepewnych czasach?

Oszczędność zawsze jest w cenie, a zwłaszcza w czasie galopujących kosztów i topniejącego kapitału. Jednym z rozwiązań jest długoterminowy wynajem profesjonalnej zmywarki gastronomicznej, która pozwoli zaoszczędzić pieniądze i przyczyni się do ochrony środowiska. Taką usługę proponuje Winterhalter.

AmRest: otwarcie lokalu Pizza Hut to koszt od 800 tys. do 1,5 mln zł

AmRest zaczynał jako franczyzobiorca, a dziś w ramach tzw. masterfranczyzy sam jest operatorem marki Pizza Hut w Europie Środkowo-Wschodniej. O planach firmy, kolejnych otwarciach i nowych smakach pizzy opowiada Kacper Szczepański, kierownik ds. rozwoju franczyzy Pizza Hut w AmRest.

iVario w gastronomii - produkcja bez kompromisów

iVario to zaawansowane urządzenie wielofunkcyjne, które zastępuje patelnie uchylne, kotły, frytownice i sprzęt do gotowania pod ciśnieniem. Gotowanie, smażenie i smażenie w głębokim tłuszczu może teraz odbywać się w jednym urządzeniu.

Glovo Local dla małych i średnich biznesów. Program obejmuje pomoc w rozwoju i digitalizacji

Nowy program Glovo Local udostępnia restauracjom i sprzedawcom detalicznym zestaw narzędzi, które pomogą im przenieść działalność do internetu i dynamiczne ją rozwijać. Glovo chce wprowadzić ponad 250 tysięcy małych, lokalnych firm w świat sprzedaży online przed końcem 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej