x

Kuchnia gastronomiczna - na co zwrócić uwagę?

Kategoria: Twój biznes - oferta    01.09.2022

Podejmując decyzję o zakupie np. kuchni gastronomicznej, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim parametry produktu. Warto sprawdzić maksymalną moc sprzętu, ilość palników, maksymalną temperaturę, a także dodatkowe funkcje, takie jak ochrona przed przegrzaniem czy łatwe wyjmowanie filtra tłuszczu.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Należy pamiętać także, aby wybierać sprzęt przeznaczony do profesjonalnego użytku, ponieważ domowe kuchenki nie sprawdzą się w lokalu gastronomicznym. Chodzi przede wszystkim o ich palniki. W kuchniach gastronomicznych (bez względu na to, czy elektrycznych, gazowych czy indukcyjnych) palniki cechują się dużo większą mocą, co pozwala na komfortowe i znacznie szybsze przygotowywanie posiłków – to kluczowe w każdym lokalu gastronomicznym.

Kuchnia gastronomiczna – jakie są możliwości?
Planując zakup kuchni gastronomicznej, mamy do wyboru trzy główne możliwości. To kuchenki gazowe, elektryczne i indukcyjne. Czym się różnią?

Kuchnie gazowe zasilane są gazem ziemnym lub propano-butanem z butli. Nie jest to jednak uniwersalne rozwiązanie i ma pewne ograniczenia, które mogą zwiększać cały budżet związany z wyposażeniem lokalu. Zgodnie z przepisami, kuchnie gazowe nie mogą znajdować się tuż obok okna – minimalna odległość to 50 cm. Drugim wymogiem jest zainstalowanie specjalnej wentylacji, tzw. wentylacji grawitacyjnej, która wymaga wizyty kominiarza lub pracownika posiadającego uprawnienia budowlane o odpowiedniej specjalności.

Dużo bardziej uniwersalne są kuchnie elektryczne, które sprawdzą się w każdym lokalu, bez względu na jego wielkość. Kuchnie elektryczne, w odróżnieniu od gazowych, to także dużo większe bezpieczeństwo. Ze względu na brak kontaktu z ogniem spada ryzyko poparzenia czy pożaru. To samo dotyczy ewentualnego ulotnienia się gazu.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem, na które stawia coraz więcej restauratorów, są kuchnie indukcyjne, zwłaszcza przenośne. Pozwalają one na gotowanie nie tylko w lokalu, lecz także poza nim, np. na targach gastronomicznych czy festiwalach. Działanie indukcji opiera się na polu magnetycznym, które wytwarza odpowiednią temperaturę, a następnie oddziałuje na dno naczynia. Czy indukcje są nie tylko najlepszym, lecz także najdroższym rozwiązaniem? Niekoniecznie. Na rynku znaleźć można wiele modeli w przystępnej cenie, które doskonale sprawdzą się zarówno w małych, jak i w większych lokalach gastronomicznych.

Produktem, który warto wziąć pod uwagę, jest profesjonalna kuchenka indukcyjna METRO GIC3500. Jest niewielka, lecz wciąż bardzo funkcjonalna, ponieważ ma aż 11 poziomów mocy. Jej maksymalna moc (3500 W) z powodzeniem może konkurować z dużo droższym sprzętem. Profesjonalna kuchenka indukcyjna METRO ma regulowane gumowe nóżki oraz łatwo wyjmowany filtr tłuszczu, które pomagają w utrzymaniu czystości. Jest to szczególne istotne w lokalach gastronomicznych z otwartą kuchnią, którą mogą podglądać klienci. Przeznaczona jest do garnków i patelni o średnicy 17,5-26 cm. To uniwersalna wielkość, która pozwala na przygotowanie wielu różnych potraw.

Od 1 września 2022 profesjonalna kuchenka indukcyjna METRO dostępna jest w cenie 499 zł (cena nie zawiera podatku VAT). Przy zakupie większej ilości sprzętu można liczyć na rabat – kupując 3 kuchenki, cena spada aż o 20 proc., czyli do 399 zł za sztukę. Na wybór sprzętu do lokalu gastronomicznego wpływa wiele czynników, a jednym z nich na pewno są finanse. Nie należy jednak wychodzić z założenia, że tylko drogi sprzęt będzie jakościowy i godny uwagi – warto, w zależności od potrzeb i możliwości, postawić również na tańsze rozwiązania, które będą równie funkcjonalne i wygodne.

Autor tekstu: Artykuł Sponsorowany

Zobacz także

Bobby Burger: ludzie nie przestaną chodzić do restauracji [WYWIAD]

Mimo kryzysowych okoliczności wychodzimy z założenia, że ludzie nie przestaną wychodzić do restauracji i cieszyć się jedzeniem na mieście - mówi Bogumił Jankiewicz, właściciel sieci Bobby Burger. Rozmawiamy z nim o rozwoju firmy.

Pizzerie Gruby Benek: nie dajemy się ponieść niepewności [WYWIAD]

Sieć pizzerii Gruby Benek jest jedną z najdłużej działających w Polsce, bo funkcjonuje już od 20 lat. Jak w czasach inflacji i globalnego spowolnienia minimalizuje ryzyko strat w swoich lokalach? Tłumaczy Maciej Adamski, dyrektor zarządzający sieciówki.

Jak oszczędzać w gastronomii i zapewnić sobie spokój w niepewnych czasach?

Oszczędność zawsze jest w cenie, a zwłaszcza w czasie galopujących kosztów i topniejącego kapitału. Jednym z rozwiązań jest długoterminowy wynajem profesjonalnej zmywarki gastronomicznej, która pozwoli zaoszczędzić pieniądze i przyczyni się do ochrony środowiska. Taką usługę proponuje Winterhalter.

AmRest: otwarcie lokalu Pizza Hut to koszt od 800 tys. do 1,5 mln zł

AmRest zaczynał jako franczyzobiorca, a dziś w ramach tzw. masterfranczyzy sam jest operatorem marki Pizza Hut w Europie Środkowo-Wschodniej. O planach firmy, kolejnych otwarciach i nowych smakach pizzy opowiada Kacper Szczepański, kierownik ds. rozwoju franczyzy Pizza Hut w AmRest.

iVario w gastronomii - produkcja bez kompromisów

iVario to zaawansowane urządzenie wielofunkcyjne, które zastępuje patelnie uchylne, kotły, frytownice i sprzęt do gotowania pod ciśnieniem. Gotowanie, smażenie i smażenie w głębokim tłuszczu może teraz odbywać się w jednym urządzeniu.

Glovo Local dla małych i średnich biznesów. Program obejmuje pomoc w rozwoju i digitalizacji

Nowy program Glovo Local udostępnia restauracjom i sprzedawcom detalicznym zestaw narzędzi, które pomogą im przenieść działalność do internetu i dynamiczne ją rozwijać. Glovo chce wprowadzić ponad 250 tysięcy małych, lokalnych firm w świat sprzedaży online przed końcem 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej