x

Kuchnia gastronomiczna - na co zwrócić uwagę?

Kategoria: Twój biznes - oferta    01.09.2022

Podejmując decyzję o zakupie np. kuchni gastronomicznej, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim parametry produktu. Warto sprawdzić maksymalną moc sprzętu, ilość palników, maksymalną temperaturę, a także dodatkowe funkcje, takie jak ochrona przed przegrzaniem czy łatwe wyjmowanie filtra tłuszczu.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Należy pamiętać także, aby wybierać sprzęt przeznaczony do profesjonalnego użytku, ponieważ domowe kuchenki nie sprawdzą się w lokalu gastronomicznym. Chodzi przede wszystkim o ich palniki. W kuchniach gastronomicznych (bez względu na to, czy elektrycznych, gazowych czy indukcyjnych) palniki cechują się dużo większą mocą, co pozwala na komfortowe i znacznie szybsze przygotowywanie posiłków – to kluczowe w każdym lokalu gastronomicznym.

Kuchnia gastronomiczna – jakie są możliwości?
Planując zakup kuchni gastronomicznej, mamy do wyboru trzy główne możliwości. To kuchenki gazowe, elektryczne i indukcyjne. Czym się różnią?

Kuchnie gazowe zasilane są gazem ziemnym lub propano-butanem z butli. Nie jest to jednak uniwersalne rozwiązanie i ma pewne ograniczenia, które mogą zwiększać cały budżet związany z wyposażeniem lokalu. Zgodnie z przepisami, kuchnie gazowe nie mogą znajdować się tuż obok okna – minimalna odległość to 50 cm. Drugim wymogiem jest zainstalowanie specjalnej wentylacji, tzw. wentylacji grawitacyjnej, która wymaga wizyty kominiarza lub pracownika posiadającego uprawnienia budowlane o odpowiedniej specjalności.

Dużo bardziej uniwersalne są kuchnie elektryczne, które sprawdzą się w każdym lokalu, bez względu na jego wielkość. Kuchnie elektryczne, w odróżnieniu od gazowych, to także dużo większe bezpieczeństwo. Ze względu na brak kontaktu z ogniem spada ryzyko poparzenia czy pożaru. To samo dotyczy ewentualnego ulotnienia się gazu.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem, na które stawia coraz więcej restauratorów, są kuchnie indukcyjne, zwłaszcza przenośne. Pozwalają one na gotowanie nie tylko w lokalu, lecz także poza nim, np. na targach gastronomicznych czy festiwalach. Działanie indukcji opiera się na polu magnetycznym, które wytwarza odpowiednią temperaturę, a następnie oddziałuje na dno naczynia. Czy indukcje są nie tylko najlepszym, lecz także najdroższym rozwiązaniem? Niekoniecznie. Na rynku znaleźć można wiele modeli w przystępnej cenie, które doskonale sprawdzą się zarówno w małych, jak i w większych lokalach gastronomicznych.

Produktem, który warto wziąć pod uwagę, jest profesjonalna kuchenka indukcyjna METRO GIC3500. Jest niewielka, lecz wciąż bardzo funkcjonalna, ponieważ ma aż 11 poziomów mocy. Jej maksymalna moc (3500 W) z powodzeniem może konkurować z dużo droższym sprzętem. Profesjonalna kuchenka indukcyjna METRO ma regulowane gumowe nóżki oraz łatwo wyjmowany filtr tłuszczu, które pomagają w utrzymaniu czystości. Jest to szczególne istotne w lokalach gastronomicznych z otwartą kuchnią, którą mogą podglądać klienci. Przeznaczona jest do garnków i patelni o średnicy 17,5-26 cm. To uniwersalna wielkość, która pozwala na przygotowanie wielu różnych potraw.

Od 1 września 2022 profesjonalna kuchenka indukcyjna METRO dostępna jest w cenie 499 zł (cena nie zawiera podatku VAT). Przy zakupie większej ilości sprzętu można liczyć na rabat – kupując 3 kuchenki, cena spada aż o 20 proc., czyli do 399 zł za sztukę. Na wybór sprzętu do lokalu gastronomicznego wpływa wiele czynników, a jednym z nich na pewno są finanse. Nie należy jednak wychodzić z założenia, że tylko drogi sprzęt będzie jakościowy i godny uwagi – warto, w zależności od potrzeb i możliwości, postawić również na tańsze rozwiązania, które będą równie funkcjonalne i wygodne.

Autor tekstu: Artykuł Sponsorowany

Zobacz także

RATIONAL - profesjonalna instalacja urządzeń gwarancją optymalnej eksploatacji od pierwszego dnia

Pojawienie się nowego urządzenia RATIONAL w restauracji to wyjątkowy moment. Każdy, kto zdecydował się na profesjonalną instalację przez certyfikowanego partnera serwisowego Rational, może być pewien, że wszystko przebiegnie sprawnie, a sprzęt od razu zacznie działać.

Prowadzisz restaurację i organizację pozarządową? Możesz sprzedawać posiłki w Glovo bez prowizji

W ramach programu Glovo "Zamawiając - pomagasz" organizacje pozarządowe, które jednocześnie prowadzą restaurację lub sklep, mogą sprzedawać na tej platformie z 0% prowizją. Z programu korzysta już m.in. Kuchnia Czerwony Rower w Warszawie.

PKN Orlen poszukuje dostawców zapiekanek

PKN Orlen prowadzi analizę rynku w zakresie potencjalnych dostawców zapiekanek, które pod marką własną koncernu byłyby przeznaczone do dalszej sprzedaży w jego punktach detalicznych. Odpowiedzi na zapytanie można składać do 24 sierpnia.

Serwisy obiadowe i zastawa stołowa odpowiednie na co dzień

Dzisiaj jest to mniej popularne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jednak część osób decyduje się oddzielić serwis obiadowy i zastawę stołową codzienną od świątecznej. Co będzie odpowiednie do codziennego użytkowania? Czym kierować się przy zakupie talerzy, misek, kubków oraz sztućców dla rodziny?

Kawowy ekspres do gastronomii. Cena to nie wszystko

Jeśli nie wiemy, jak samodzielnie zaparzyć espresso, powinniśmy mieć w lokalu choćby mały automatyczny ekspres. To, jakie urządzenie będzie dla nas odpowiednie, zależy od wielu czynników i nie ogranicza się do dyskusji wyłącznie na temat ceny.

5 dobrych powodów, by pożegnać się ze starym sprzętem kuchennym

Znane procesy, sprzęt i sposób przygotowywania - wszystko to ułatwia życie w kuchni. Naprawdę? Przyglądając się pracy w kuchni czasami odnosi się zupełnie inne wrażenie. Tylko dlatego, że zawsze robiłeś coś w określony sposób, nie oznacza to, że jest to najlepszy sposób.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej