x

Chleb w subskrypcji od twórcy Green Caffé Nero

Kategoria: Twój biznes - wiedza    29.08.2022

Związana z Adamem Ringerem piekarnia Muffia Bakery rusza z prenumeratą pieczywa. To kolejna próba sprzedaży produktów spożywczych w ten właśnie sposób.

Adam Ringer. Zdjęcie: Olga Kazimierczak
Adam Ringer. Zdjęcie: Olga Kazimierczak
„Po przebudzeniu znajdziecie pudełko z chlebem i dodatkami pod drzwiami” – tak reklamuje się prenumerata chleba stworzona przez Muffia Bakery. Na czym polega? Konsument wybiera pieczywo, może dodać coś do chleba (wędliny, sery, ryby, pasty i wiele innych) i przez tydzień ma subskrypcję na próbę. Później działa do odwołania. Zmiany w zamawianym zestawie można zrobić z tygodniowym wyprzedzeniem. Pieczywo z dodatkami dojeżdża wcześnie rano pod wskazany adres, zamówienia rozwożone są od poniedziałku do piątku.

Brzmi znajomo? I tak, i nie. Tak, bo to kolejna próba stworzenia biznesu subskrypcyjnego i może kojarzyć się z popularną dietą pudełkową. Jednak nie brzmi znajomo, bo żaden detalista czy producent produktów spożywczych nie rozwinął do tej pory takiego biznesu na większą skalę.

Jednak za „Prenumeratą chleba by Muffia” stoi doświadczony biznesem – Muffia Bakery to piekarnia rozwijana przez Adama Ringera, twórcę Green Caffé Nero (na zdjęciu). Muffia zaopatruje w tarty, kisze, pieczywo, ciasta i szereg innych m.in. kawiarnie Green Caffé Nero, ma też swój sklep na Burakowskiej w Warszawie.

Abonament/ subskrypcja/ cykliczna płatność wprawdzie cały czas kojarzą się polskim konsumentom najczęściej z Netfliksem czy oprogramowaniem komputerowym, ale coraz częściej widać takie rozwiązania w kolejnych branżach. Próby zbudowania biznesu subskrypcyjnego z produktami spożywczymi podejmują też m.in. palarnie kawy np. Java Coffee Roasters. Dzięki niej klienci mogą skosztować co miesiąc różnych kawowych nowości.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Pascal Brodnicki uruchamia restauracyjny codzienny catering PascalBox w eko-pudełkach

Na PascalBox.pl można już zarezerwować pięć posiłków dziennie z dostawą. To pierwszy z zaplanowanych formatów konceptu gastronomicznego PASCAL Franchise uruchamianego na podstawie umowy między Pascalem Brodnickim a spółką Food & Friends Polska S.A., której założycielami są Jan i Marek Rogala.

Wyposażenie kuchenne - ABC eksploatacji

Lodówki, zamrażarki, piece, kuchenki, płyty, zmywarki... Podpowiadamy, jak prawidłowo korzystać z wyposażenia kuchennego, aby nie doprowadzić do kosztownych w naprawie usterek.

Poza domem, z mlekiem, na pobudzenie. Jaką kawę pijemy najchętniej?

Polacy coraz częściej piją kawę poza domem, lubią dodawać do niej mleko, ale głównie krowie. Dużo rzadziej do swojego latte wybierają napój owsiany, sojowy czy migdałowy - wynika z raportu ARC Rynek i Opinia.

Jak nie polec na azjatyckim fusion?

Mnogość fantastycznych produktów importowanych z Dalekiego Wschodu oraz wyjątkowych dań, które można z nich przygotować, sprawia, że to jedzenie po prostu się nie nudzi!

Brunch: powrót weekendowej biesiady

Wymyślono go pod koniec XIX w. po to, by zagospodarować lukę w czasie między śniadaniem a lunchem. Choć w Polsce znany jest od lat, nie cieszy się szczególnym powodzeniem. Czy po ponad 120 latach od swoich narodzin brunch jest dla gastronomii jeszcze atrakcyjny? Wbrew pozorom tak.

Rodacy stawiają na polską żywność

Blisko 83% Polaków kupuje rodzime produkty zwracając uwagę, czy wybierane przez nich artykuły spożywcze są polskie - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Barbora, z okazji Dnia Polskiej Żywności. Najczęściej sięgamy po regionalne warzywa i owoce, nabiał oraz lokalne wędliny.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej