x

IKEA: koniec z frytkami w restauracji?

Kategoria: Lifestyle - ekologia    29.08.2022

Operator lokalnej restauracji IKEA za naszą zachodnią granicą postanowił, że z jego menu znikną... frytki. Uzasadnienie? Przygotowanie jednej ich porcji powoduje wytworzenie ponad czterokrotnie więcej CO2 niż proces gotowania ziemniaków.

Frytki w ofercie IKEA. Zdjęcie: Shutterstock.com
Frytki w ofercie IKEA. Zdjęcie: Shutterstock.com
Na taki odważny krok zdecydował się oddział IKEA w Würzburgu, w niemieckiej Bawarii. Jego restaurację odwiedzili dziennikarze z „The Bild", których szczególną uwagę przykuła  wywieszona kartka z napisem „Poprzez świadomą dietę każdy może przyczynić się do redukcji gazów cieplarnianych". Według klientów ogłoszenie świadczy o dużej świadomości menedżera placówki i o jego wierze w siłę działania jednostki na rzecz globalnego dobrostanu.

Zdjęcie z tego oddziału trafiło do sieci, co poskutkowało pytaniami zaniepokojonych internautów, czy frytki znikną ze wszystkich 54 restauracji sieci IKEA w Niemczech. Firma wyjaśniła, że była to „indywidualna decyzja” zarządzających lokalizacją w Würzburgu, ale także w Bremerhaven. Nie dotyczy więc pozostałych niemieckich sklepów IKEA, gdzie frytki i tak nie są integralną częścią oferty restauracji.

Przypomnijmy, że w Niemczech tego typu inicjatywy oddolne nie są wcale wyjątkiem. Rok temu w stołówce przeznaczonej dla pracowników biurowca Volkswagena zrezygnowano z kiełbasek, a w „obronę" prawa do currywurstów włączył się sam były kanclerz Niemiec Gerhard Schröder. Kiełbaski te są na tyle kultowe, że dostępne są w handlu. Koncern ogłosił, że rezygnuje z serwowania tam mięsa, co zgodne jest z życzeniami dużej grupy pracowników. W pozostałych stołówkach koncernu kiełbaski wciąż są w sprzedaży. Co więcej, są obrandowane logotypem Volkswagena i oznaczone jako oryginalna część marki Volkswagen.


Autor tekstu: Małgorzata Hnat

Zobacz także

Pyszne.pl wprowadza biodegradowalne opakowania bez syntetycznych dodatków

Restauracje współpracujące z Pyszne.pl otrzymają możliwość zaoferowania swoim klientom nowego rodzaju opakowań. Pudełka te nie zawierają syntetycznych dodatków, są odporne na tłuszcz, a także w pełni biodegradowalne.

Biura nieprzyjazne środowisku są źródłem frustracji i rozczarowania pracowników

Wraz z powrotem pracowników do biur, widoczna jest zmiana ich oczekiwań dotyczących zrównoważonego rozwoju - 43% pracowników uważa, że biura są nieprzyjazne dla środowiska, a prawie połowa ankietowanych jest zawiedziona, że pracodawca nie poprawił niczego w tej kwestii w czasie trwania pandemii.

#makeitplant - globalna kampania Upfield Professional zachęca szefów kuchni do wprowadzania dań roślinnych

Globalna kampania Upfield Professional pod hasłem #makeitplant zachęca do wprowadzania do menu dań roślinnych. Akcję zapoczątkowano na przełomie maja i czerwca podczas Worldchefs Congress 2022 w Abu Dhabi, jednego z najważniejszych na świecie wydarzeń dla branży gastronomicznej.

Polska fabryka McCain pod Wrocławiem w 100% zasilana zieloną energią

Kanadyjska firma rodzinna McCain otworzyła Farmę Solarną przy swojej fabryce w Chociwelu pod Wrocławiem. To punkt zwrotny w zrównoważonej transformacji firmy McCain i jej dążeniu do korzystania z odnawialnej energii elektrycznej.

Pstrąg z hodowli - ratunek dla ekosystemu. Odwiedzamy gospodarstwo Pustelnia na Lubelszczyźnie

W świecie idealnym żywilibyśmy się rybami pochodzącymi wyłącznie z naturalnych zbiorników wodnych. Niestety, niezrównoważone zarządzanie rybołówstwem zaburzyło ekosystem wodny. Dlatego warto kupować ryby, które pochodzą z akwakultur, takiej jak np. gospodarstwo Pstrąg Pustelnia na Lubelszczyźnie.

"Sprawiedliwa" czekolada, czyli słodko-gorzkie tajemnice branży kakao

Rolnicy z Południa uprawiający kakao zarabiają mniej niż 1 dolara dziennie. Eksperci rynku spożywczego podkreślają jednak, że konsumenci mają realny wpływ na ich warunki pracy. Fundacja Fairtrade Polska przypomina, jak możemy przyczynić się do zmian w branży czekoladowej.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej