x

Kolacja pod gwiazdami z pstrągiem ojcowskim

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    11.09.2022

To była naprawdę wyjątkowa kolacja degustacyjna, bo wziąć w niej udział można tylko raz w roku. Odbyła się w samym sercu Ojcowskiego Parku Narodowego, w ścisłym rezerwacie przyrody, przy stawach gospodarstwa Pstrąg Ojcowski.

Kolacja pod gwiazdami. Fot. Magda Klimaczak
Kolacja pod gwiazdami. Fot. Magda Klimaczak
Jak podkreśla Agnieszka Sendor, współwłaścicielka gospodarstwa Pstrąg Ojcowski i współorganizatorka Kolacji pod Gwiazdami, uczestniczenie w wydarzeniu odbywającym się w otoczeniu skał, dolin i lasów to wyróżnienie i niezapomniane przeżycie dla uczestników. Współtworzenie kolacji na farmie u producenta było też przywilejem dla Magdy Klimczak, drugiej współorganizatorki. – Dzięki gościnności Agnieszki Sendor i Magdy Węgiel prowadzących hodowlę, oraz talentowi Adriana Bębna stworzyliśmy piękną opowieść o sezonowym produkcie – wspomina Magda.

Głównym kulinarnym bohaterem tego wieczoru był oczywiście pstrąg ojcowski – tradycyjny produkt z Małopolski zarejestrowany przez MRIRW ze względu na ponad 80-letnią tradycję hodowli i lokalizację. Podczas kolacji zaproszony do projektu szef kuchni Adrian Bęben przygotowywał potrawy zarówno z pstrągów tęczowych, jak
i potokowych. Pokazano jakość oraz możliwie różne wykorzystanie części ryby. – Podstawowego elementu użyliśmy w daniu głównym, a wszystkich ścinków w tatarze. Przydała się nawet wątroba, która z reguły ląduje w śmieciach – komentuje Adrian.

Fot. Magda Klimaczak
Fot. Magda Klimaczak
Nie zabrakło innych skarbów z regionu. Borówki zbierane o wschodzie słońca, wiejska śmietana i ser z gór, borowiki z Kleparza, ślimaki spod Limanowej czy ekologiczne warzywa z Targu Pietruszkowego to tylko niektóre z małopolskich produktów, na jakich pracował Adrian. Do tego polskie wyselekcjonowane wina i cydry, które specjalnie na ten wieczór dobrała Anna Bocheńska, head sommelierka wine baru Dzikie Wino na Kleparzu, gdzie zaopatrzyć się można wyłącznie w rodzime wina.

Niewątpliwą atrakcją kolacji była formuła plenerowa, a co się z tym wiąże – techniki kulinarne wykorzystane podczas przygotowywania dań. Pieczenie, grillowanie, wędzenie, parzenie – właśnie w takich odsłonach zaprezentował swój talent szef kuchni. – Żywy ogień, ekstremalnie jakościowe składniki, ostrożna ingerencja oraz poszanowanie produktu to podstawowe założenia mojego gotowania. Pierwotny styl to zdecydowanie moja bajka! – mówi. Jak zapowiada Magda Klimczak, we wrześniu planowane jest kolejne kulinarne wydarzenie na terenie gospodarstwa, również oparte na pstrągu. – Zrównoważona hodowla ryb to dla mnie niezwykle istotny temat, o którym musimy opowiadać, szczególnie teraz, kiedy katastrofa ekologiczna w naszych rzekach stała się faktem. Wrześniowe wydarzenie odbędzie się już w innej formie i jesiennym anturażu z szefem, który na pewno zaskoczy swoją interpretacją małopolskich składników.

Adrian Bęben i Agnieszka Sendor. Fot. Magda Klimaczak
Adrian Bęben i Agnieszka Sendor. Fot. Magda Klimaczak
Adrian Bęben to były szef kuchni wrocławskiej restauracji Oda. Obecnie pełni funkcję executive chefa w grupie gastronomicznej Tomasza Czechowskiego i Janusza Palikota (Taproom Tenczynek oraz projekty w przygotowaniu – Jaczno i Warszawa), a także head chefa w restauracji Czarcia Łapa, której otwarcie planowane jest w tym roku.

Autorka: Agata Godlewska

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Strajk kurierów Pyszne.pl. Czy rzeczywiście do niego doszło?

W części miast kurierzy Pyszne.pl mieli w piątek 3 lutego nie wyjść na ulice, aby dowieźć zamówione jedzenie. - Informacje o ewentualnej akcji protestacyjnej dotyczą tylko kilku lokalizacji - twierdzi firma. Odpowiada także na postulaty kurierów.

W marcu finał konkursu HEINZ Selection

Finał konkursu HEINZ Selection odbędzie się 25 marca 2023 roku podczas SMAKKi Gastrotargi w Warszawie. Zadaniem 20 finalistów będzie przygotowanie swojego flagowego burgera z wybranym sosem HEINZ.

Zespół MAKRO Polska wyróżniony certyfikatem "HR Najwyższej Jakości 2023"

Zespół MAKRO Polska po raz kolejny otrzymał certyfikat "HR Najwyższej Jakości." Nagroda ta przyznawana w ramach badania polityki i projektów HR przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania zasobami ludzkimi.

"Ciao Italia" - cykl edukacyjny dla restauratorów

W styczniu MAKRO Polska wystartowało z bezpłatnym cyklem edukacyjnym "Ciao Italia" skierowanym do przedstawicieli branży HoReCa. Warsztaty dotyczą kuchni włoskiej.

Kurt Scheller gwiazdą siódmych warsztatów Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere

Siódme spotkanie z cyklu Akademii Mistrzów Smaku by Belvedere poświęcone były rybom i owocom morza. Ich gościem specjalnym był szwajcarski szef kuchni Kurt Scheller.

Konkurs Heinz Selection dla burgerowni niesieciowych

Heinz Selection to globalny program kierowany do burgerowni niesieciowych, które zrzeszają poniżej 5 punktów pod tą samą nazwą. Kwalifikacja do konkursu lokali przygotowujących i sprzedających burgery potrwa do 5 lutego. Finał odbędzie się na Gastrotargach SMAKKI w Warszawie - 25 marca 2023 roku.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej