x

Kolacja pod gwiazdami z pstrągiem ojcowskim

Kategoria: Wydarzenia - branżowe    11.09.2022

To była naprawdę wyjątkowa kolacja degustacyjna, bo wziąć w niej udział można tylko raz w roku. Odbyła się w samym sercu Ojcowskiego Parku Narodowego, w ścisłym rezerwacie przyrody, przy stawach gospodarstwa Pstrąg Ojcowski.

Kolacja pod gwiazdami. Fot. Magda Klimaczak
Kolacja pod gwiazdami. Fot. Magda Klimaczak
Jak podkreśla Agnieszka Sendor, współwłaścicielka gospodarstwa Pstrąg Ojcowski i współorganizatorka Kolacji pod Gwiazdami, uczestniczenie w wydarzeniu odbywającym się w otoczeniu skał, dolin i lasów to wyróżnienie i niezapomniane przeżycie dla uczestników. Współtworzenie kolacji na farmie u producenta było też przywilejem dla Magdy Klimczak, drugiej współorganizatorki. – Dzięki gościnności Agnieszki Sendor i Magdy Węgiel prowadzących hodowlę, oraz talentowi Adriana Bębna stworzyliśmy piękną opowieść o sezonowym produkcie – wspomina Magda.

Głównym kulinarnym bohaterem tego wieczoru był oczywiście pstrąg ojcowski – tradycyjny produkt z Małopolski zarejestrowany przez MRIRW ze względu na ponad 80-letnią tradycję hodowli i lokalizację. Podczas kolacji zaproszony do projektu szef kuchni Adrian Bęben przygotowywał potrawy zarówno z pstrągów tęczowych, jak
i potokowych. Pokazano jakość oraz możliwie różne wykorzystanie części ryby. – Podstawowego elementu użyliśmy w daniu głównym, a wszystkich ścinków w tatarze. Przydała się nawet wątroba, która z reguły ląduje w śmieciach – komentuje Adrian.

Fot. Magda Klimaczak
Fot. Magda Klimaczak
Nie zabrakło innych skarbów z regionu. Borówki zbierane o wschodzie słońca, wiejska śmietana i ser z gór, borowiki z Kleparza, ślimaki spod Limanowej czy ekologiczne warzywa z Targu Pietruszkowego to tylko niektóre z małopolskich produktów, na jakich pracował Adrian. Do tego polskie wyselekcjonowane wina i cydry, które specjalnie na ten wieczór dobrała Anna Bocheńska, head sommelierka wine baru Dzikie Wino na Kleparzu, gdzie zaopatrzyć się można wyłącznie w rodzime wina.

Niewątpliwą atrakcją kolacji była formuła plenerowa, a co się z tym wiąże – techniki kulinarne wykorzystane podczas przygotowywania dań. Pieczenie, grillowanie, wędzenie, parzenie – właśnie w takich odsłonach zaprezentował swój talent szef kuchni. – Żywy ogień, ekstremalnie jakościowe składniki, ostrożna ingerencja oraz poszanowanie produktu to podstawowe założenia mojego gotowania. Pierwotny styl to zdecydowanie moja bajka! – mówi. Jak zapowiada Magda Klimczak, we wrześniu planowane jest kolejne kulinarne wydarzenie na terenie gospodarstwa, również oparte na pstrągu. – Zrównoważona hodowla ryb to dla mnie niezwykle istotny temat, o którym musimy opowiadać, szczególnie teraz, kiedy katastrofa ekologiczna w naszych rzekach stała się faktem. Wrześniowe wydarzenie odbędzie się już w innej formie i jesiennym anturażu z szefem, który na pewno zaskoczy swoją interpretacją małopolskich składników.

Adrian Bęben i Agnieszka Sendor. Fot. Magda Klimaczak
Adrian Bęben i Agnieszka Sendor. Fot. Magda Klimaczak
Adrian Bęben to były szef kuchni wrocławskiej restauracji Oda. Obecnie pełni funkcję executive chefa w grupie gastronomicznej Tomasza Czechowskiego i Janusza Palikota (Taproom Tenczynek oraz projekty w przygotowaniu – Jaczno i Warszawa), a także head chefa w restauracji Czarcia Łapa, której otwarcie planowane jest w tym roku.

Autorka: Agata Godlewska

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Konferencja Plant-Powered Perspectives: o nadchodzących dynamicznych zmianach w branży spożywczej

Konferencja Plant-Powered Perspectives, największe wydarzenie poświęcone branży roślinnej w tej części Europy, odbędzie się po raz piąty 27 października w Warszawie. Zapewni przestrzeń do dyskusji na temat przyszłości żywności.

Znamy uczestników "Czas na rybę!"

Po burzliwych obradach jurorzy zdecydowali, kto przyjedzie do Niemodlina na Opolszczyźnie, aby zaprezentować swój kunszt podczas V edycji Konkursu Kulinarnego "Czas na rybę!". Rywalizacja, która odbędzie się 1 i 2 października, jest nominowana do Kulinarnego Pucharu Polski 2023.

Transgourmet Foodservice i Selgros Cash & Carry łowią kulinarne talenty

Ruszyły eliminacje do Les Chefs en Or - polskiej edycji konkursu kulinarnego dla uczniów szkół gastronomicznych. Do 16 października chętni mogą zgłosić propozycję autorskiego dania rybnego poprzez formularz na stronie internetowej konkursu.

Next Day Studio - ruszamy od 2 listopada

Magazyny "Food Service", "Media Marketing Polska" oraz "Handel" łączą siły w kolejnej edycji projektu Next Day Studio. W każdą środę listopada poruszać będziemy tematy ważne z punktu widzenia pracowników i właścicieli gastronomii.

SushiMaster Class niebawem w kolejnych miastach Polski

Dotychczas przedstawiciele Grafen Europe (wraz z marką SUZUMO) pojawili się z warsztatami SushiMaster Class w Szczecinie, Poznaniu, Warszawie oraz Białymstoku. Kolejne wydarzenia już wkrótce!

Hiszpański szef Dabiz Muñoz ponownie zdobywa tytuł The Best Chef

Znamy listę 100 najlepszych szefów kuchni na świecie - ogłoszono ją podczas gali The Best Chef Awards powered by Perlage w Madrycie. Jedynym Polakiem w tym gronie jest Przemysław Klima, który uplasował się na 92 lokacie. Podczas gali przyznano też 12 nagród specjalnych. Sprawdźcie, kto je zdobył!

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej