x

Powracają niedzielne brunche w warszawskim Westinie

Kategoria: Miejsca    25.08.2022

Niedzielne brunche w warszawskim hotelu Westin powracają po wakacyjnej przerwie. Nowością w ofercie jest pakiet Westin Champagne Brunch z nielimitowanym szampanem Mumm.

Janusz Korzyński, szef kuchni The Westin Warsaw. Zdjęcie: materiały prasowe
Janusz Korzyński, szef kuchni The Westin Warsaw. Zdjęcie: materiały prasowe
Począwszy od 28 sierpnia brunche będą się odbywać w każdą niedzielę w godzinach od 13 do 17.

- Nasz niedzielny brunch to urozmaicone menu w formie bufetu, w którym znajdują się m.in. tak zwana live station ze stekami, rybami i owocami morza przygotowywanymi na gorąco, bogata oferta dań na ciepło i zimno, tradycyjna zupa tajska, sushi, ostrygi i bliny z kawiorem. Na deser goście skosztują owocowych musów, tortów, ciast i bez, a także gofrów i lodów – wymienia Janusz Korzyński, szef kuchni The Westin Warsaw.

Classic Brunch to poza bufetami oferta z nielimitowanymi napojami bezalkoholowymi, winem białym, czerwonym i musującym. Cena wynosi 270 zł od osoby. Z kolei opcja Champagne Brunch poza wybornym menu, napojami bezalkoholowymi i winami zawiera także nielimitowany szampan Mumm (370 zł od osoby). Do cen doliczane jest 10% opłaty serwisowej.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Wrocławski Green Bus znika po siedmiu latach działalności. Właściciel prosi o pomoc w spłaceniu długów

Green Bus, popularna wrocławska restauracja z kuchnią roślinną, znalazła się w poważnych tarapatach. Po siedmiu latach od swojego otwarcia lokal przestał istnieć. Aby spłacić długi, jego właściciel wraz z żoną uruchomili zbiórkę w serwisie Pomagam.pl.

Setki Powodów w warszawskim Centrum Koneser już otwarte

Setki Powodów to nowy lokal w Warszawie z muzyką na żywo, jedzeniem i koktajlami. Powstał na parterze Muzeum Polskiej Wódki przy Placu Konesera 1, w miejscu, gdzie niegdyś mieścił się bar Wuwu.

MUAS Coffee: nitro cold brew od twórców rzemieślniczej ceramiki

MUAS Coffee to kawiarnia z kawą speciality założona przez twórców studia ceramicznego MUAS. Na miejscu, oprócz typowych kaw na bazie espresso spróbować można też wyjątkowego nitro cold brew.

Zamknięcie gdyńskiej restauracji Pieterwas Krew i Woda

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych trójmiejskich lokali - restauracja Pieterwas Krew i Woda - znika z ulicy Abrahama w Gdyni po ponad 7 latach istnienia. Powodem zamknięcia nie są jednak ekonomiczne skutki pandemii. Jakie są przyczyny decyzji właścicieli - Mariusza i Marty Pieterwas?

Falafel Bejrut ma poważne problemy finansowe. Twórcy lokalu proszą internautów o pomoc

Falafel Bejrut potrzebuje pomocy. Legendarny warszawski lokal uruchomił w serwisie Zrzutka.pl zbiórkę na pokrycie zadłużenia. - To dla nas ostatnia szansa - mówią.

Ramen People: jak ramen zawojował Kraków

Od 2016 r. współtworzymy z Rafałem Brzostkiem alternatywne miejsca gastronomiczne, skupiające się wokół kuchni azjatyckiej. Jesteśmy partnerami w życiu prywatnym i zawodowym. Obecnie prowadzimy w Krakowie dwa ramen shopy pod marką Ramen People, a także bar z kuchnią Hongkongu - Wschód Bar.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej