x

Najpopularniejsze polskie dania w Pyszne.pl. Schabowy nie tylko w niedzielę!

Kategoria: Twój biznes - wiedza    25.08.2022

Mimo otwartości Polaków na "obce" smaki i rosnącej liczby lokali z menu z różnych stron świata, rodzima kuchnia stanowi nadal istotną część naszej codzienności. Z okazji Dnia Polskiej Żywności, który przypada 25 sierpnia, Pyszne.pl przeanalizowało zamówienia dań kuchni narodowej.

Pyszne.pl sprawdziło, które z dań kuchni polskiej wybieramy najczęściej. Królem w tym rankingu został kotlet schabowy. Zdjęcie: Shutterstock.com
Pyszne.pl sprawdziło, które z dań kuchni polskiej wybieramy najczęściej. Królem w tym rankingu został kotlet schabowy. Zdjęcie: Shutterstock.com
Według danych, Polacy najczęściej wybierają: kotleta schabowego, rosół i pierogi ruskie. Okazuje się też, że rekordowe liczby zamówień z polską kuchnią wcale nie przypadają na niedziele, a na… poniedziałki!

Schabowy niezmiennie królem polskiej kuchni
Pyszne.pl sprawdziło, które z dań kuchni polskiej wybieramy najczęściej. Królem w tym rankingu został kotlet schabowy, co dla wielu może nie być dużym zaskoczeniem. Od początku roku zamówiono ich aż ponad 350 tys.

Jeżeli przyjąć, że pudełka, w których są one dostarczane, mają średnio 5 cm wysokości, oznacza to, że z takiej liczby zamówień można by ułożyć wieżę na prawie 18 km – to ponad 74 wysokości Pałacu Kultury!
Kolejny w zestawieniu jest rosół z wynikiem 330 tys. zamówień, a na ostatnim miejscu podium uplasowały się pierogi ruskie, które wybrano 320 tys. razy.

Comfort food z tradycją
Polskie dania serwuje prawie 6 tysięcy restauracji współpracujących z Pyszne.pl w całym kraju. Zamówienia te stanowią blisko 1/4 wszystkich zrealizowanych zamówień w serwisie od początku 2022 roku. Nie zawsze jednak dania te przybierają najbardziej oczywistą dla nas formę.

– Restauratorzy coraz chętniej eksperymentują z polskimi potrawami. Z jednej strony podtrzymują tradycję, a z drugiej dbają o to, aby te dania wciąż były dla nas atrakcyjne. Dodatkowo zachowują przy tym to, co najbardziej wartościowe: tradycyjne smaki i regionalność produktów. Trend ten nadaje rodzimej kuchni nowe, nieco bardziej intrygujące oblicze. Warto sprawdzać oferty takich restauracji i dać się zaskoczyć – zaznacza Arkadiusz Krupicz, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Pyszne.pl.

Najwierniejsi fani kuchni polskiej
W jakich województwach znajdziemy najwięcej fanów rodzimych dań? Myśląc o polskich tradycjach, często przychodzi nam na myśl Małopolska z niezwykle bogatym historycznie Krakowem. Bardzo ważną rolę odgrywają w tym regionie także i kulinarne tradycje, a potrawy lub produkty stamtąd pochodzące, jest w stanie wymienić chyba każdy.

Dlatego to właśnie tutaj, dania polskie są bezkonkurencyjnie najpopularniejsze – stanowią aż 27% zamówień. Zaraz za Małopolską plasuje się województwo świętokrzyskie, a na trzeciej pozycji ex aequo, znajdują się Śląsk i Opolszczyzna.

Polacy najczęściej wybierają: kotleta schabowego, rosół i pierogi ruskie. Zdjęcie: materiały prasowe
Polacy najczęściej wybierają: kotleta schabowego, rosół i pierogi ruskie. Zdjęcie: materiały prasowe
Niedzielny rosół czy wtorkowe ruskie?
Pyszne.pl sprawdziło także, w jakie dni Polacy zamawiają najwięcej dań kuchni polskiej. Wbrew pozorom, rekord nie przypada wcale na niedzielę. Największą liczbę zamówień (24,5%) z daniami naszej kuchni narodowej można odnotować w poniedziałki. Czy to oznacza, że odchodzimy od tradycyjnych niedzielnych obiadów i tego dnia coraz częściej fundujemy sobie bardziej egzotyczne potrawy? A może w tym czasie, spędzanym zazwyczaj w gronie rodziny, stawiamy jednak na własnoręcznie przygotowane pyszności?

Kolejnym dniem, kiedy najczęściej sięgamy do aplikacji po polskie potrawy jest wtorek, a zaraz za nim – środa. Warto zauważyć, że wartość ta spada konsekwentnie w każdym kolejnym dniu tygodnia, od poniedziałku aż do soboty.

Przeanalizowane przez Pyszne.pl dane są dowodem na to, że sympatia Polaków do narodowej kuchni wciąż jest bardzo silna. Natomiast trend serwowania jej z nowoczesnym twistem jest coraz bardziej popularny.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Pascal Brodnicki uruchamia restauracyjny codzienny catering PascalBox w eko-pudełkach

Na PascalBox.pl można już zarezerwować pięć posiłków dziennie z dostawą. To pierwszy z zaplanowanych formatów konceptu gastronomicznego PASCAL Franchise uruchamianego na podstawie umowy między Pascalem Brodnickim a spółką Food & Friends Polska S.A., której założycielami są Jan i Marek Rogala.

Wyposażenie kuchenne - ABC eksploatacji

Lodówki, zamrażarki, piece, kuchenki, płyty, zmywarki... Podpowiadamy, jak prawidłowo korzystać z wyposażenia kuchennego, aby nie doprowadzić do kosztownych w naprawie usterek.

Poza domem, z mlekiem, na pobudzenie. Jaką kawę pijemy najchętniej?

Polacy coraz częściej piją kawę poza domem, lubią dodawać do niej mleko, ale głównie krowie. Dużo rzadziej do swojego latte wybierają napój owsiany, sojowy czy migdałowy - wynika z raportu ARC Rynek i Opinia.

Jak nie polec na azjatyckim fusion?

Mnogość fantastycznych produktów importowanych z Dalekiego Wschodu oraz wyjątkowych dań, które można z nich przygotować, sprawia, że to jedzenie po prostu się nie nudzi!

Chleb w subskrypcji od twórcy Green Caffé Nero

Związana z Adamem Ringerem piekarnia Muffia Bakery rusza z prenumeratą pieczywa. To kolejna próba sprzedaży produktów spożywczych w ten właśnie sposób.

Brunch: powrót weekendowej biesiady

Wymyślono go pod koniec XIX w. po to, by zagospodarować lukę w czasie między śniadaniem a lunchem. Choć w Polsce znany jest od lat, nie cieszy się szczególnym powodzeniem. Czy po ponad 120 latach od swoich narodzin brunch jest dla gastronomii jeszcze atrakcyjny? Wbrew pozorom tak.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej