x

Najpopularniejsze polskie dania w Pyszne.pl. Schabowy nie tylko w niedzielę!

Kategoria: Twój biznes - wiedza    25.08.2022

Mimo otwartości Polaków na "obce" smaki i rosnącej liczby lokali z menu z różnych stron świata, rodzima kuchnia stanowi nadal istotną część naszej codzienności. Z okazji Dnia Polskiej Żywności, który przypada 25 sierpnia, Pyszne.pl przeanalizowało zamówienia dań kuchni narodowej.

Pyszne.pl sprawdziło, które z dań kuchni polskiej wybieramy najczęściej. Królem w tym rankingu został kotlet schabowy. Zdjęcie: Shutterstock.com
Pyszne.pl sprawdziło, które z dań kuchni polskiej wybieramy najczęściej. Królem w tym rankingu został kotlet schabowy. Zdjęcie: Shutterstock.com
Według danych, Polacy najczęściej wybierają: kotleta schabowego, rosół i pierogi ruskie. Okazuje się też, że rekordowe liczby zamówień z polską kuchnią wcale nie przypadają na niedziele, a na… poniedziałki!

Schabowy niezmiennie królem polskiej kuchni
Pyszne.pl sprawdziło, które z dań kuchni polskiej wybieramy najczęściej. Królem w tym rankingu został kotlet schabowy, co dla wielu może nie być dużym zaskoczeniem. Od początku roku zamówiono ich aż ponad 350 tys.

Jeżeli przyjąć, że pudełka, w których są one dostarczane, mają średnio 5 cm wysokości, oznacza to, że z takiej liczby zamówień można by ułożyć wieżę na prawie 18 km – to ponad 74 wysokości Pałacu Kultury!
Kolejny w zestawieniu jest rosół z wynikiem 330 tys. zamówień, a na ostatnim miejscu podium uplasowały się pierogi ruskie, które wybrano 320 tys. razy.

Comfort food z tradycją
Polskie dania serwuje prawie 6 tysięcy restauracji współpracujących z Pyszne.pl w całym kraju. Zamówienia te stanowią blisko 1/4 wszystkich zrealizowanych zamówień w serwisie od początku 2022 roku. Nie zawsze jednak dania te przybierają najbardziej oczywistą dla nas formę.

– Restauratorzy coraz chętniej eksperymentują z polskimi potrawami. Z jednej strony podtrzymują tradycję, a z drugiej dbają o to, aby te dania wciąż były dla nas atrakcyjne. Dodatkowo zachowują przy tym to, co najbardziej wartościowe: tradycyjne smaki i regionalność produktów. Trend ten nadaje rodzimej kuchni nowe, nieco bardziej intrygujące oblicze. Warto sprawdzać oferty takich restauracji i dać się zaskoczyć – zaznacza Arkadiusz Krupicz, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Pyszne.pl.

Najwierniejsi fani kuchni polskiej
W jakich województwach znajdziemy najwięcej fanów rodzimych dań? Myśląc o polskich tradycjach, często przychodzi nam na myśl Małopolska z niezwykle bogatym historycznie Krakowem. Bardzo ważną rolę odgrywają w tym regionie także i kulinarne tradycje, a potrawy lub produkty stamtąd pochodzące, jest w stanie wymienić chyba każdy.

Dlatego to właśnie tutaj, dania polskie są bezkonkurencyjnie najpopularniejsze – stanowią aż 27% zamówień. Zaraz za Małopolską plasuje się województwo świętokrzyskie, a na trzeciej pozycji ex aequo, znajdują się Śląsk i Opolszczyzna.

Polacy najczęściej wybierają: kotleta schabowego, rosół i pierogi ruskie. Zdjęcie: materiały prasowe
Polacy najczęściej wybierają: kotleta schabowego, rosół i pierogi ruskie. Zdjęcie: materiały prasowe
Niedzielny rosół czy wtorkowe ruskie?
Pyszne.pl sprawdziło także, w jakie dni Polacy zamawiają najwięcej dań kuchni polskiej. Wbrew pozorom, rekord nie przypada wcale na niedzielę. Największą liczbę zamówień (24,5%) z daniami naszej kuchni narodowej można odnotować w poniedziałki. Czy to oznacza, że odchodzimy od tradycyjnych niedzielnych obiadów i tego dnia coraz częściej fundujemy sobie bardziej egzotyczne potrawy? A może w tym czasie, spędzanym zazwyczaj w gronie rodziny, stawiamy jednak na własnoręcznie przygotowane pyszności?

Kolejnym dniem, kiedy najczęściej sięgamy do aplikacji po polskie potrawy jest wtorek, a zaraz za nim – środa. Warto zauważyć, że wartość ta spada konsekwentnie w każdym kolejnym dniu tygodnia, od poniedziałku aż do soboty.

Przeanalizowane przez Pyszne.pl dane są dowodem na to, że sympatia Polaków do narodowej kuchni wciąż jest bardzo silna. Natomiast trend serwowania jej z nowoczesnym twistem jest coraz bardziej popularny.

 

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Od kwietnia cukiernie i piekarnie zapłacą mniej za gaz. Ulga nie obejmie jednak wszystkich

Od 1 kwietnia do końca 2023 roku piekarnie oraz cukiernie będą mogły korzystać z obniżonych cen gazu. Stawka jest prawie trzykrotnie niższa od ceny rynkowej. Decyzję w tej sprawie podjął właśnie rząd.

Eksperci: Fine dining musi otworzyć się na nowy typ klienta, by przetrwać kryzys

Nie wszystkie segmenty gastronomii inflacja dotyka w takim samym stopniu. Rynek dóbr luksusowych zdaje się wychodzić z kryzysu obronną ręką, co nie znaczy, że nie stoją przed nim istotne wyzwania - uważają uczestnicy debaty zorganizowanej przez Food and Design.

Co drugi Polak nie chce rozmawiać z kelnerem podczas składania zamówienia

Klienci restauracji coraz częściej chcieliby składać zamówienia w restauracjach z użyciem technologii i aplikacji bezprzewodowych. Chętnie ograniczyliby także kontakt z kelnerem - wynika raportu Retail od Adyen, dotyczącego sektora gastronomii w Polsce.

Subway rozważa sprzedaż i podbija swoją cenę

Franczyzowa sieć barów szybkiej obsługi z kanapkami, sałatkami i wrapami szuka nowego właściciela. Pertraktacje są wciąż na wczesnym etapie, ale mówi się, że sieć warta jest ponad 10 mld dol. Cenę sieć podbija dzięki transformacji lokali.

Trzy hot dogi na sekundę. Największa sieć punktów gastronomicznych w Polsce? Żabka!

Sprzedaje średnio trzy hot dogi na sekundę. Rekordy sprzedaży notują też panini oraz kawa, od niedawna dostępna w kawonamencie. Plany Żabki są jeszcze szersze!

W 2023 roku pustki w restauracjach? Polacy mocno ograniczą wydatki na gastronomię [BADANIE]

Obserwacje i obawy lokali potwierdzają liczby. Z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej oszczędności gospodarstw domowych najbardziej odbiją się na wydatkach na rozrywkę i jedzenie na mieście - wynika z badania firmy doradczej Bain & Company.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej