x

Polacy głodni na wakacjach. Rosną zamówienia w największych kurortach nad Bałtykiem

Kategoria: Twój biznes - wiedza    23.08.2022

Prawie 50 tysięcy zamówień z Pyszne.pl w największych kurortach nad Bałtykiem! Polacy przekonali się do korzystania z oferty serwisów do zamawiania jedzenia w trakcie urlopu - wynika z danych firmy.

Zdjęcie: materiały prasowe
Zdjęcie: materiały prasowe
Zjedzenie dobrej ryby z frytkami to nieodłączny element każdych wakacji nad polskim morzem. Jednak długie kolejki do restauracji w sezonie, często skutecznie odstraszają chętnych, dlatego część z nich… zamawia online. Polacy przekonali się do korzystania z oferty serwisów do zamawiania jedzenia w trakcie urlopu – wynika z danych Pyszne.pl.

Firma przeanalizowała statystyki zamówień w najpopularniejszych wakacyjnych destynacjach i sprawdziła również nietypowe miejsca, do których byli wysyłani kurierzy Pyszne.pl w tym sezonie. Znalazła się wśród nich nawet… łódź podwodna.

Urlopowicze znad morza najbardziej głodni
Pyszne.pl przeanalizowało, jak wygląda liczba składanych zamówień w regionach najczęściej wybieranych na letnie urlopy: nad Morzem Bałtyckim, na Mazurach i w górach w okresie dwóch miesięcy: w lipcu i sierpniu. Wśród nich króluje wybrzeże Bałtyku.

W zbadanych miejscowościach nadmorskich złożono łącznie blisko 50 tys. zamówień. Na drugim miejscu plasują się okolice Tatr. Na podium zmieścił się jeszcze rejon Jezior Mazurskich. Na czwartym miejscu natomiast znalazły się Karkonosze.

Pizza z dowozem królową wakacyjnych zamówień
W wakacyjnych zamówieniach na Pyszne.pl bez wątpienia króluje pizza – liczbą zamówień ponad 6-krotnie bije na głowę burgery, które znajdują się na drugim miejscu zestawienia. To niekwestionowana królowa! Z danych wynika, że najczęściej stawiano na klasyczną margheritę. Kolejne w wakacyjnym rankingu są makarony, a najchętniej wybieranym było spaghetti bolognese. Dalej w klasyfikacji plasują się kolejno: zupy, sałatki (najczęściej sałatka grecka) i kebaby.

Prawie wszyscy zamawiający z wymienionych miejscowości wakacyjnych (98%) chętniej wybierają dostawę z dowozem, niż „fatygują” się po odbiór jedzenia osobiście.
– Każdy z nas z utęsknieniem odlicza dni do swojego urlopu, a żeby nie tracić cennego wakacyjnego czasu na stanie w kolejkach do restauracji, ludzie coraz częściej zamawiają z dostawą. Tym bardziej, że porównując z okresem zimowym, to właśnie latem w nadmorskich miejscowościach funkcjonuje więcej lokali, które poprzez ofertę dowozu docierają do nowych klientów – mówi Arkadiusz Krupicz, współzałożyciel i dyrektor zarządzający Pyszne.pl.

Pizzę na plażę proszę, jak najszybciej!
Kurierzy w czasie wakacji muszą wykazać się większą cierpliwością i sprytem niż zwykle, bo turyści będący np. na plaży, często nie do końca precyzyjnie są w stanie wskazać konkretne miejsce odbioru zamówień. Zdarza się, że punkty spotkań są naprawdę oryginalne.

Oto kilka perełek z tego roku: „łódź podwodna”, „punkt warkoczykowy”, „bosmanat koło 1 kei”, „zakopiańskie świderki”, „sklep z pamiątkami” czy „wejście na plażę nr 5”. Warto podzielić się również najlepszymi komentarzami do zamówień: „Szpital SOR, szybko! Umieramy z głodu”, „Jest to kemping, proszę zadzwonić, jak ktoś będzie przy szlabanie”, czy też „Jak najszybciej proszę, bom głodny. Miłego wieczoru życzę ;)”.


Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

6 najważniejszych trendów na rynku żywności. Raport targów SIAL PARIS

Jak w najbliższych latach zmieni się rynek żywności? Prezentujemy sześć trendów opracowanych na zlecenie Międzynarodowych Targów Spożywczych SIAL PARIS. Z raportu wynika, że konsumenci coraz chętniej odtwarzają w domu smaki poznane w restauracjach oraz przywiązują wagę do określeń "bio" i "eko".

Czarna lista uciążliwych klientów gastronomii. Czy to legalne?

W Holandii do centralnego rejestru trafią osoby, które w przeszłości sprawiały już problemy w restauracjach, klubach czy hotelach. Na tej podstawie będzie można nie wpuścić ich do lokalu.

Od kwietnia cukiernie i piekarnie zapłacą mniej za gaz. Ulga nie obejmie jednak wszystkich

Od 1 kwietnia do końca 2023 roku piekarnie oraz cukiernie będą mogły korzystać z obniżonych cen gazu. Stawka jest prawie trzykrotnie niższa od ceny rynkowej. Decyzję w tej sprawie podjął właśnie rząd.

Eksperci: Fine dining musi otworzyć się na nowy typ klienta, by przetrwać kryzys

Nie wszystkie segmenty gastronomii inflacja dotyka w takim samym stopniu. Rynek dóbr luksusowych zdaje się wychodzić z kryzysu obronną ręką, co nie znaczy, że nie stoją przed nim istotne wyzwania - uważają uczestnicy debaty zorganizowanej przez Food and Design.

Co drugi Polak nie chce rozmawiać z kelnerem podczas składania zamówienia

Klienci restauracji coraz częściej chcieliby składać zamówienia w restauracjach z użyciem technologii i aplikacji bezprzewodowych. Chętnie ograniczyliby także kontakt z kelnerem - wynika raportu Retail od Adyen, dotyczącego sektora gastronomii w Polsce.

Subway rozważa sprzedaż i podbija swoją cenę

Franczyzowa sieć barów szybkiej obsługi z kanapkami, sałatkami i wrapami szuka nowego właściciela. Pertraktacje są wciąż na wczesnym etapie, ale mówi się, że sieć warta jest ponad 10 mld dol. Cenę sieć podbija dzięki transformacji lokali.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej