x

Prowadzisz restaurację i organizację pozarządową? Możesz sprzedawać posiłki w Glovo bez prowizji

Kategoria: Twój biznes - oferta    16.08.2022

W ramach programu Glovo "Zamawiając - pomagasz" organizacje pozarządowe, które jednocześnie prowadzą restaurację lub sklep, mogą sprzedawać na tej platformie z 0% prowizją. Z programu korzysta już m.in. Kuchnia Czerwony Rower w Warszawie.

W ramach programu Glovo „Zamawiając – pomagasz” organizacje pozarządowe, które jednocześnie prowadzą restaurację lub sklep, mogą sprzedawać na tej platformie z 0% prowizją. Zdjęcie: Shutterstock.com
W ramach programu Glovo „Zamawiając – pomagasz” organizacje pozarządowe, które jednocześnie prowadzą restaurację lub sklep, mogą sprzedawać na tej platformie z 0% prowizją. Zdjęcie: Shutterstock.com
Glovo, chcąc wspierać osoby potrzebujące, a także przedsiębiorczość społeczną i wyjątkowe miejsca, rozpoczęło program „Zamawiając – pomagasz”. Dzięki niemu, do listy ponad 10 tysięcy partnerów aktywnie korzystających z aplikacji mogą dołączyć NGO, które prowadzą własne restauracje lub sklepy, a dochód ze swej działalności przeznaczają na cele statutowe.

Aktualnie w Polsce działa ok. 143 000 organizacji pozarządowych, zatem potencjał do współpracy między NGO a Glovo jest ogromny.
– Umożliwiamy restauracjom i sklepom prowadzonym przez fundacje i organizacje pożytku publicznego obecność w naszej aplikacji bez jakiejkolwiek prowizji. Tym sposobem chcemy umożliwić im dostęp do naszych klientów online i dodatkową promocję, która podniesie ich sprzedaż. Rezygnujemy tutaj z opłat, aby wesprzeć tych, którzy pomagają najbardziej potrzebującym – mówi Małgorzata Żurowska, impact & sustainability specialist w Glovo w Polsce.

Z programu korzysta już m.in. Kuchnia Czerwony Rower w Warszawie. To przedsiębiorstwo społeczne, które oferuje domowe posiłki, dania wegetariańskie oraz potrawy wybranych kuchni świata. Zatrudnia, szkoli i inspiruje osoby doświadczone wykluczeniem społecznym oraz w trudnej sytuacji życiowej. Dochód z działalności Kuchni Czerwony Rower przekazywany jest na cele statutowe Stowarzyszenia Otwarte Drzwi, które od 26 lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami, chorujące psychicznie, będące w kryzysie bezdomności, długotrwale bezrobotne oraz dzieci i młodzież ze środowisk dysfunkcyjnych.

Kuchnia Czerwony Rower aktywnie działała także w czasie pandemii, kiedy realizowała kampanię #KuchniaDlaSeniora, obejmując wsparciem najbardziej potrzebujących seniorów z Pragi Północ. Za realizację kampanii otrzymała pierwsze miejsce w akcji #DobroNaWynos organizowanej przez Komisję Klubową w 2021 roku. Regularnie również wspiera posiłkami uchodźców z Ukrainy.

– Kuchnia Czerwony Rower to miejsce wyjątkowe. Jesteśmy jednak przekonani, że takich miejsc w Polsce, które oferują nie tylko pomoc dla potrzebujących, ale także pyszne jedzenie czy inne produkty, jest znacznie więcej. Chcemy im pomóc udostępniając naszą aplikację, infrastrukturę i ekosystem za darmo. Jednocześnie dostrzegamy, że wielu naszych użytkowników szuka możliwości wsparcia przedsiębiorstw społecznych i chętnie zamówi z lokalnej restauracji czy sklepu, który zarobione pieniądze przeznaczy na szczytny cel – wyjaśnia Małgorzata Żurowska.

Wszyscy zainteresowani mogą zgłosić się drogą mailową na adres impactpl@glovoapp.com. Partnerzy współpracujący z Glovo w ramach programu są oznaczeni w aplikacji banerem z napisem „Zamawiając – pomagasz".

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Co drugi Polak nie chce rozmawiać z kelnerem podczas składania zamówienia

Klienci restauracji coraz częściej chcieliby składać zamówienia w restauracjach z użyciem technologii i aplikacji bezprzewodowych. Chętnie ograniczyliby także kontakt z kelner - wynika raportu Retail od Adyen, dotyczącymi sektora Gastronomii w Polsce.

AmRest: otwarcie lokalu Pizza Hut to koszt od 800 tys. do 1,5 mln zł

AmRest zaczynał jako franczyzobiorca, a dziś w ramach tzw. masterfranczyzy sam jest operatorem marki Pizza Hut w Europie Środkowo-Wschodniej. O planach firmy, kolejnych otwarciach i nowych smakach pizzy opowiada Kacper Szczepański, kierownik ds. rozwoju franczyzy Pizza Hut w AmRest.

iVario w gastronomii - produkcja bez kompromisów

iVario to zaawansowane urządzenie wielofunkcyjne, które zastępuje patelnie uchylne, kotły, frytownice i sprzęt do gotowania pod ciśnieniem. Gotowanie, smażenie i smażenie w głębokim tłuszczu może teraz odbywać się w jednym urządzeniu.

Glovo Local dla małych i średnich biznesów. Program obejmuje pomoc w rozwoju i digitalizacji

Nowy program Glovo Local udostępnia restauracjom i sprzedawcom detalicznym zestaw narzędzi, które pomogą im przenieść działalność do internetu i dynamiczne ją rozwijać. Glovo chce wprowadzić ponad 250 tysięcy małych, lokalnych firm w świat sprzedaży online przed końcem 2023 roku.

Pijalnia Wódki i Piwa oraz The Mexican - poszukiwani franczyzobiorcy w mniejszych miastach

Pijalnia Wódki i Piwa oraz The Mexican - do tych dwóch szyldów gastronomicznych spółka Mex Polska szuka franczyzobiorców. Największy potencjał rozwojowy widzi w pierwszej marce, m.in. dzięki mniejszym wymogom lokalowym i inwestycyjnym.

Convotherm ConvoSense. Welbilt kolejny raz zaskakuje innowacjami

Firma Welbilt z produktami z linii Convotherm od lat jest liderem rynku nowoczesnych urządzeń dla gastronomii. Do gamy dostępnych opcji Convotherm Maxx Pro dołączyła nowa funkcja ze sztuczną inteligencją ConvoSense. Zaprezentowano ją po raz pierwszy na targach Horeca Gastrofo na stoisku Mondo-Tech.

Inne kategorie

Podcasty

Lifestyle czy zwykła konsumpcja: gdzie tu jest miejsce dla żywności [PODCAST]

Czy zakup tego bądź innego napoju czy przekąski jest emanacją stylu życia? I na ile w czasach inflacji jest miejsce na taką manifestację? Dyskutujemy z Szymonem Mordasiewiczem z GfK.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej