x

Poznańska Estella: Życie jest kwestią smaku

Kategoria: Miejsca    16.08.2022

Marka Selgros świętuje jubileusz 25-lecia swej obecności w Polsce z klientami, którzy współpracują z nią od samego początku. Jednym z nich jest Piotr Knasiecki, właściciel Estelli, sieci włoskich restauracji działających w Poznaniu i okolicach od czasów transformacji ustrojowej w Polsce.

Wnętrze restauracji Estella w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Wnętrze restauracji Estella w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Selgros Cash & Carry: Panie Piotrze, gdyby kelner podał nam teraz do kawy nasz wspólny jubileuszowy tort, ile płonęłoby na nim świeczek?
Piotr Knasiecki: – Jeśli dobrze policzyć, byłoby ich do zdmuchnięcia aż 56… Kiedy Selgros pojawił się w Poznaniu, Estella znana była miejscowym miłośnikom włoskiej kuchni już od sześciu lat. Cieszy mnie, że nadal, mimo zawirowań złego losu, możemy dzielić się urodzinowym ciastem i wspomnieniami.

Woń oregano, świeżej bazylii i rozgniecionego czosnku poczułem po raz pierwszy, idąc ulicą Garbary. Wracałem do domu po szkole. Miałem kilkanaście lat i przewieszony przez ramię plecak pełen zeszytów i książek. Skuszony zapachem, wszedłem do lokalu, który oprócz drzwi wejściowych nie miał nawet przeszklonej witryny, był za to, jeśli można to tak opisać, bardzo długi…
– Tak, bez wątpienia była to najdłuższa knajpa w tym mieście. Jeśli spojrzeć na nią okiem architekta wnętrz, wypełniała amfiladę, na którą składały się stosunkowo niewielkie pomieszczenia spięte korytarzem, zdawało się, bez końca – począwszy od szatni (były to czasy, w których gości lokalu witał szatniarz, gotów przyszyć do płaszcza guzik dyndający na ostatniej, sfatygowanej nitce), poprzez cztery sale dla gości, kuchnię, aż po jej głębokie zaplecze. Dłuższa od Estelli była chyba tylko jej karta dań – już wtedy wybierać można było spośród ponad stu pozycji menu. Gdybyśmy zajrzeli tam trzy dekady wcześniej, oprócz szatni na wejściu zdziwiłoby nas pewnie jeszcze i to, że ulica Garbary była wtedy dwukierunkowa. Dzisiaj to dla nas niepojęte.

Wnętrze restauracji Estella w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Wnętrze restauracji Estella w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Jak wspomina pan początki prowadzenia biznesu?

– 1991 rok był czasem ustrojowej i gospodarczej transformacji. W większości poznańskich restauracji pamiętających minioną epokę właśnie po raz ostatni gaszono światła. Niewielu było podobnych nam ryzykantów gotowych zainwestować w branżę, która jak się zdawało, chyli się ku upadkowi. A jednak się udało! Zanim w nasze ślady poszli inni, we wspomnianej przeze mnie szatni ustawiała się kolejka gości czekających na wolny stolik, a szatniarz nie nadążał z przyszywaniem guzików do kurtek i płaszczy. Dziwny to był czas. Oferta sklepów i hurtowni spożywczych pozostawiała wiele do życzenia, a targowisko przy ówczesnej ulicy Bema nie było w stanie zagwarantować nam ciągłości zaopatrzenia w produkty niezbędne do przygotowania wszystkich pozycji z menu. Już wtedy naszą ambicją było używanie tylko oryginalnych, włoskich produktów spożywczych. Normę stanowiły dla nas cotygodniowe eskapady do Berlina, skąd przywoziliśmy włoskie wędliny, sery, karczochy czy też pomidory, które dojrzały w południowym słońcu. Nie muszę chyba tłumaczyć, jak bardzo było to niekomfortowe i czasochłonne.

Czy można więc pokusić się o stwierdzenie, że od 25 lat jest wam łatwiej, bo z Selgros Cash & Carry?
– Zdecydowanie tak! Życie jest kwestią smaku, a smak potraw podanych do stołu przez troskliwego kelnera zależy w dużej mierze od nieprzerwanego łańcucha dostaw świeżych produktów spożywczych w najlepszym gatunku. Restaurator nie jest iluzjonistą. Pojawienie się Selgros Cash & Carry sprawiło, że nie byliśmy zmuszeni czarować. Nasza współpraca, trwająca od początków hali w Poznaniu, sprawiła, że praca stała się dla nas o wiele łatwiejsza i jest źródłem wielu radości.

Danie z menu restauracji Estella w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Danie z menu restauracji Estella w Poznaniu. Zdjęcie: materiały prasowe
Estella to w tej chwili trzy odrębne lokale. Czy ich oferta również nosi cechy odrębności?

– Prowadzimy restauracje w Poznaniu, w Baranowie i w Suchym Lesie. Każda z nich niewątpliwie ma swoje lokalne uwarunkowania, którym musi sprostać. Menu poszczególnych lokali Estelli są praktycznie zbieżne, jednak w Baranowie można doszukać się pozycji, których nie znajdziemy w Suchym Lesie, w Suchym Lesie zaś takich, których brakuje na poznańskim Grunwaldzie. Jako że karta nadal jest długa, niczym korytarz dawnej Estelli przy Garbarach, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Nadmienić trzeba, że wszystkie potrawy naszej kuchni dostępne są na wynos, również z dowozem.

Hasło „Estella” pojawia się na moim monitorze zawsze wtedy, gdy w wyszukiwarkę wpiszę słowo „catering”. Skąd to skojarzenie?
– Z faktu, że jak się okazało 30 lat temu, wyzwania stawiane nam przez naszych gości wykraczają niekiedy poza naszą możliwość posadzenia ich przy wspólnym stole. Pierwsze próby podjęcia klientów w miejscu innym niż nasze własne, do tego w liczbie przyprawiającej o zawrót głowy, były na tyle udane, że potem nie odmawialiśmy nikomu. Bankiety dla setek, a nawet tysięcy gości, gastronomiczna oprawa sympozjów i konferencji, imprez sportowych i pikników, eventów i uroczystości firmowych czy wreszcie wesel odbywających się w niebanalnych lokalizacjach. Wszystko to na stałe wpisało się w profil naszej działalności. Współpraca z Selgros była i jest dla nas dużym ułatwieniem – umożliwia nam realizację prawie wszystkich życzeń naszych klientów i gości. Selgros nie jest jedyny, ale jest jednym z najlepszych!

Autor tekstu: Artykuł Sponsorowany

Zobacz także

Wrocławski Green Bus znika po siedmiu latach działalności. Właściciel prosi o pomoc w spłaceniu długów

Green Bus, popularna wrocławska restauracja z kuchnią roślinną, znalazła się w poważnych tarapatach. Po siedmiu latach od swojego otwarcia lokal przestał istnieć. Aby spłacić długi, jego właściciel wraz z żoną uruchomili zbiórkę w serwisie Pomagam.pl.

Setki Powodów w warszawskim Centrum Koneser już otwarte

Setki Powodów to nowy lokal w Warszawie z muzyką na żywo, jedzeniem i koktajlami. Powstał na parterze Muzeum Polskiej Wódki przy Placu Konesera 1, w miejscu, gdzie niegdyś mieścił się bar Wuwu.

MUAS Coffee: nitro cold brew od twórców rzemieślniczej ceramiki

MUAS Coffee to kawiarnia z kawą speciality założona przez twórców studia ceramicznego MUAS. Na miejscu, oprócz typowych kaw na bazie espresso spróbować można też wyjątkowego nitro cold brew.

Zamknięcie gdyńskiej restauracji Pieterwas Krew i Woda

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych trójmiejskich lokali - restauracja Pieterwas Krew i Woda - znika z ulicy Abrahama w Gdyni po ponad 7 latach istnienia. Powodem zamknięcia nie są jednak ekonomiczne skutki pandemii. Jakie są przyczyny decyzji właścicieli - Mariusza i Marty Pieterwas?

Falafel Bejrut ma poważne problemy finansowe. Twórcy lokalu proszą internautów o pomoc

Falafel Bejrut potrzebuje pomocy. Legendarny warszawski lokal uruchomił w serwisie Zrzutka.pl zbiórkę na pokrycie zadłużenia. - To dla nas ostatnia szansa - mówią.

Ramen People: jak ramen zawojował Kraków

Od 2016 r. współtworzymy z Rafałem Brzostkiem alternatywne miejsca gastronomiczne, skupiające się wokół kuchni azjatyckiej. Jesteśmy partnerami w życiu prywatnym i zawodowym. Obecnie prowadzimy w Krakowie dwa ramen shopy pod marką Ramen People, a także bar z kuchnią Hongkongu - Wschód Bar.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej