x

Plany sieci Bobby Burger: wege menu, własne farmy wertykalne, centralne kuchnie i projekty badawcze

Kategoria: Miejsca    16.08.2022

Z okazji 10-lecia istnienia marka Bobby Burger ogłosiła istotne zmiany w dalszej strategii rozwoju. Sieć planuje m.in. rozbudowę własnych farm wertykalnych, na których hodowane będą niektóre ze składników burgerów.

Bobby Burger - polska sieć burgerowni - posiada 37 lokali w 15 miastach kraju. Zdjęcie: Shutterstock.com
Bobby Burger - polska sieć burgerowni - posiada 37 lokali w 15 miastach kraju. Zdjęcie: Shutterstock.com
Marka Bobby Burger  zaprezentowała plany rozwoju, które oprócz własnych farm hydroponicznych, zakładają inwestycje w kuchnie centralne w kilku regionach Polski oraz projekt badawczy mający na celu redukcję trafiającego do atmosfery metanu. W ofercie sieci pojawiły się także nowe kanapki. Ponadto marka postanowiła odświeżyć swoje logo.

Nowe menu
Obecne menu sieci skonstruowane jest w taki sposób, by każdy z klasycznych wołowych burgerów można było zamówić także w wersji wegetariańskiej. Kanapki roślinne komponowane są z produkowanych przez sieć kotletów: buraczanego, marchewkowego, na bazie grzybów lub z kotleta wołovegan stworzonego z teksturatu grochowego, nasion chia, amarantusa i siemienia lnianego. Wege burgery powstają bez użycia sztucznych aromatów, konserwantów czy dodatków takich jak gluten oraz białko sojowe.

– Używamy artykułów pochodzenia naturalnego, możliwie jak najmniej przetworzonych. Zależy nam, by zachowywały one jak najwięcej naturalnych, dobrych dla zdrowia składników. Dostępne na rynku produkty wegańskie, które mają imitować mięso, są często wysoce przetworzone. Podczas obróbki tracą większość substancji odżywczych – mówi Bogumił Jankiewicz, właściciel Bobby Burgera.

Sałata z własnej farmy
W niedalekiej przyszłości składnikami kanapek sieci mają stać się także rośliny z własnych upraw.  Tak zwane farmy hydroponiczne lub wertykalne pozwalają na uprawę roślin w kontrolowanych warunkach, pod dachem, przy minimalnym zużyciu wody i w ramach całorocznego cyklu produkcji.

Uprawa warzyw oraz ziół jest kontrolowana przez czujniki, które rejestrują wszystkie kluczowe parametry, między innymi temperaturę, wilgotność, stężenie dwutlenku węgla, ilość soli mineralnych, pH wody czy natężenie światła tak, aby warunki były idealnie dopasowane do potrzeb konkretnych gatunków roślin.
Inwestycja w tego rodzaju technologię już wkrótce ma pozwolić na uprawę m.in. sałaty, boczniaków oraz ziół, które będą używane w menu Bobbiego.

Uprawy w obiegu zamkniętym
Na farmie hydroponicznej zielona rewolucja firmy jednak się nie kończy. Sieć wprowadza bowiem nowe opakowania wykonane w całości z materiałów poddających się recyklingowi. Wszystkie te działania wpisują się w strategię firmy zakładającą zmniejszanie wpływu, jaki produkcja burgerów wywiera na środowisko.

Bobby Burger pracuje także nad stworzeniem zamkniętego obiegu energii, dzięki wykorzystaniu w produkcji metanu powstającego podczas hodowli bydła. Odzyskiwany gaz ma być kierowany do biogazowni, która następnie zamieni go w energię elektryczną i ciepło używane do upraw hydroponicznych.  

– Chcemy rozwijać naszą markę jako tą, która jest świadoma ekologicznie. Wprowadzamy rozwiązania, które pozwalają dbać o planetę. Zależy nam, aby nasi klienci również byli częścią tej zmiany – deklaruje Bogumił Jankiewicz.

Największa polska sieć burgerowni posiada dziś 37 lokali w 15 miastach w Polsce, dlatego też marka stawia na rozwój kuchni centralnych, które mają pojawić się w różnych regionach Polski i zaopatrywać w produkty znajdujące się w pobliżu burgerownie. Pierwsza taka kuchnia działa już w Warszawie.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

MOXO w Fabryce Norblina - restauracja i klub muzyczny w jednym (na miarę Nowego Jorku)

MOXO już otwarte! Lokal urządzony we wnętrzach zrewitalizowanej XIX-wiecznej Hali Odlewni Fabryki Norblina może się poszczycić najwyższym w Polsce barem, oryginalnym industrialnym wyposażeniem oraz menu w stylu Nikkei łączącym kuchnię japońską i peruwiańską. Wisienką na torcie jest muzyka na żywo.

Stolica Cafe - Bogdan Gałązka twórcą metamorfozy lokalu w warszawskim Kinie Iluzjon

Wystartowała już nowa kawiarnia w Kinie Iluzjon na Mokotowie - Stolica Cafe. Jej właścicielami są teraz doświadczony szef kuchni Bogdan Gałązka i jego wspólnik Piotr Wierzbowski. Zapowiadają, że pod ich rządami lokal stanie się miejscem spotkania kuchni i filmu.

Piotr Kędzierski "Kędzior" z własną restauracją w Warszawie. Pod Gigantami przyciąga i profesorów, i raperów

Znany dziennikarz i radiowiec Piotr Kędzierski otworzył własną restaurację - Pod Gigantami w Al. Ujazdowskich. Piękne pałacowe wnętrze, polska kuchnia z nowoczesnym twistem, doborowe towarzystwo i wizja właściciela - to atuty tego miejsca.

Green Caffè Nero - sześć nowych kawiarni na dobry początek roku

Green Caffè Nero rozpoczyna dynamicznie nowy rok, otwierając cztery kawiarnie w styczniu i planując dwie kolejne premiery do końca pierwszego kwartału 2023 roku.

Pedet Renoma - Wrocław zyskuje unikatowy food hall

Jesienią ruszy wrocławska strefa gastronomiczno-kulturalna Pedet Renoma. Wyróżnikiem nowego food hallu mają być autorskie koncepty restauracyjne i atmosfera historycznego miejsca. Za projektem stoi firma Globalworth, która jest również właścicielem i zarządcą warszawskiej Hali Koszyki.

Kino ze Smakiem - kolacja z filmem w barze Setki Powodów przy Muzeum Polskiej Wódki

Seans filmowy połączony z inspirowaną jego fabułą kolacją autorstwa Michała Brysia - to nowa oferta baru Setki Powodów w Muzeum Polskiej Wódki. - Dla mnie jako szefa kuchni, reżysera i aktora to okazja do stworzenia unikatowego wydarzenia, w którym połączymy sztukę filmową z kulinarną - mówi Bryś.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej