x

Plany sieci Bobby Burger: wege menu, własne farmy wertykalne, centralne kuchnie i projekty badawcze

Kategoria: Miejsca    16.08.2022

Z okazji 10-lecia istnienia marka Bobby Burger ogłosiła istotne zmiany w dalszej strategii rozwoju. Sieć planuje m.in. rozbudowę własnych farm wertykalnych, na których hodowane będą niektóre ze składników burgerów.

Bobby Burger - polska sieć burgerowni - posiada 37 lokali w 15 miastach kraju. Zdjęcie: Shutterstock.com
Bobby Burger - polska sieć burgerowni - posiada 37 lokali w 15 miastach kraju. Zdjęcie: Shutterstock.com
Marka Bobby Burger  zaprezentowała plany rozwoju, które oprócz własnych farm hydroponicznych, zakładają inwestycje w kuchnie centralne w kilku regionach Polski oraz projekt badawczy mający na celu redukcję trafiającego do atmosfery metanu. W ofercie sieci pojawiły się także nowe kanapki. Ponadto marka postanowiła odświeżyć swoje logo.

Nowe menu
Obecne menu sieci skonstruowane jest w taki sposób, by każdy z klasycznych wołowych burgerów można było zamówić także w wersji wegetariańskiej. Kanapki roślinne komponowane są z produkowanych przez sieć kotletów: buraczanego, marchewkowego, na bazie grzybów lub z kotleta wołovegan stworzonego z teksturatu grochowego, nasion chia, amarantusa i siemienia lnianego. Wege burgery powstają bez użycia sztucznych aromatów, konserwantów czy dodatków takich jak gluten oraz białko sojowe.

– Używamy artykułów pochodzenia naturalnego, możliwie jak najmniej przetworzonych. Zależy nam, by zachowywały one jak najwięcej naturalnych, dobrych dla zdrowia składników. Dostępne na rynku produkty wegańskie, które mają imitować mięso, są często wysoce przetworzone. Podczas obróbki tracą większość substancji odżywczych – mówi Bogumił Jankiewicz, właściciel Bobby Burgera.

Sałata z własnej farmy
W niedalekiej przyszłości składnikami kanapek sieci mają stać się także rośliny z własnych upraw.  Tak zwane farmy hydroponiczne lub wertykalne pozwalają na uprawę roślin w kontrolowanych warunkach, pod dachem, przy minimalnym zużyciu wody i w ramach całorocznego cyklu produkcji.

Uprawa warzyw oraz ziół jest kontrolowana przez czujniki, które rejestrują wszystkie kluczowe parametry, między innymi temperaturę, wilgotność, stężenie dwutlenku węgla, ilość soli mineralnych, pH wody czy natężenie światła tak, aby warunki były idealnie dopasowane do potrzeb konkretnych gatunków roślin.
Inwestycja w tego rodzaju technologię już wkrótce ma pozwolić na uprawę m.in. sałaty, boczniaków oraz ziół, które będą używane w menu Bobbiego.

Uprawy w obiegu zamkniętym
Na farmie hydroponicznej zielona rewolucja firmy jednak się nie kończy. Sieć wprowadza bowiem nowe opakowania wykonane w całości z materiałów poddających się recyklingowi. Wszystkie te działania wpisują się w strategię firmy zakładającą zmniejszanie wpływu, jaki produkcja burgerów wywiera na środowisko.

Bobby Burger pracuje także nad stworzeniem zamkniętego obiegu energii, dzięki wykorzystaniu w produkcji metanu powstającego podczas hodowli bydła. Odzyskiwany gaz ma być kierowany do biogazowni, która następnie zamieni go w energię elektryczną i ciepło używane do upraw hydroponicznych.  

– Chcemy rozwijać naszą markę jako tą, która jest świadoma ekologicznie. Wprowadzamy rozwiązania, które pozwalają dbać o planetę. Zależy nam, aby nasi klienci również byli częścią tej zmiany – deklaruje Bogumił Jankiewicz.

Największa polska sieć burgerowni posiada dziś 37 lokali w 15 miastach w Polsce, dlatego też marka stawia na rozwój kuchni centralnych, które mają pojawić się w różnych regionach Polski i zaopatrywać w produkty znajdujące się w pobliżu burgerownie. Pierwsza taka kuchnia działa już w Warszawie.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Wrocławski Green Bus znika po siedmiu latach działalności. Właściciel prosi o pomoc w spłaceniu długów

Green Bus, popularna wrocławska restauracja z kuchnią roślinną, znalazła się w poważnych tarapatach. Po siedmiu latach od swojego otwarcia lokal przestał istnieć. Aby spłacić długi, jego właściciel wraz z żoną uruchomili zbiórkę w serwisie Pomagam.pl.

Setki Powodów w warszawskim Centrum Koneser już otwarte

Setki Powodów to nowy lokal w Warszawie z muzyką na żywo, jedzeniem i koktajlami. Powstał na parterze Muzeum Polskiej Wódki przy Placu Konesera 1, w miejscu, gdzie niegdyś mieścił się bar Wuwu.

MUAS Coffee: nitro cold brew od twórców rzemieślniczej ceramiki

MUAS Coffee to kawiarnia z kawą speciality założona przez twórców studia ceramicznego MUAS. Na miejscu, oprócz typowych kaw na bazie espresso spróbować można też wyjątkowego nitro cold brew.

Zamknięcie gdyńskiej restauracji Pieterwas Krew i Woda

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych trójmiejskich lokali - restauracja Pieterwas Krew i Woda - znika z ulicy Abrahama w Gdyni po ponad 7 latach istnienia. Powodem zamknięcia nie są jednak ekonomiczne skutki pandemii. Jakie są przyczyny decyzji właścicieli - Mariusza i Marty Pieterwas?

Falafel Bejrut ma poważne problemy finansowe. Twórcy lokalu proszą internautów o pomoc

Falafel Bejrut potrzebuje pomocy. Legendarny warszawski lokal uruchomił w serwisie Zrzutka.pl zbiórkę na pokrycie zadłużenia. - To dla nas ostatnia szansa - mówią.

Ramen People: jak ramen zawojował Kraków

Od 2016 r. współtworzymy z Rafałem Brzostkiem alternatywne miejsca gastronomiczne, skupiające się wokół kuchni azjatyckiej. Jesteśmy partnerami w życiu prywatnym i zawodowym. Obecnie prowadzimy w Krakowie dwa ramen shopy pod marką Ramen People, a także bar z kuchnią Hongkongu - Wschód Bar.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej