x

Trzecia Żona Krawca w stolicy. Śniadania, kawa i wege słodkości

Kategoria: Miejsca    11.08.2022

W Warszawie otwiera się kolejna kawiarnio-cukiernia Żona Krawca. Lokal przy ulicy Podskarbińskiej 21 będzie już trzecim miejscem z tym szyldem w stolicy. Serwuje m.in. wybór śniadań.

Żona Krawca słynie ze słodkich wypieków, także tych wegańskich. Zdjęcie: materiały prasowe
Żona Krawca słynie ze słodkich wypieków, także tych wegańskich. Zdjęcie: materiały prasowe
Zaczęło się od otwartego w 2011 roku lokalu U Krawca Cafe, mieszczącego się w starej pracowni krawieckiej przy ulicy Siennickiej. Następnie jego właściciele uruchomili Żonę Krawca, czyli połączenie kawiarni i herbaciarni z cukiernią. Dwa lokale pod tym szyldem działają przy Kamionkowej na Pradze Południe oraz w Aninie, przy ul. Michała Kajki 67b. Od najbliższej soboty do krawieckiej rodziny dołączy kolejna małżonka - przy Podskarbińskiej 21.

Na śniadanie, kawę i wino
Oprócz kawy segmentu speciality i herbaty, Żona Krawca serwuje wybór dań śniadaniowych, takich jak domowa granola z jogurtem i sezonowymi owocami, jajecznica, szakszuka czy grillowana chałka z szynką i jajkiem poche.
Potraw z porannego menu nie zabraknie także na Podskarbińskiej, choć, jak zdradza współwłaściciel kawiarni, menu nowego lokalu będzie nieco obszerniejsze, pojawią się w nim także nowe alkohole.

- Karta śniadaniowa poszerzy się o nowe pozycje. Dodatkowo wprowadzimy menu wieczorne oparte ściśle na sezonowości i dostępnych na rynku produktach. Mamy również nadzieję, że w niedługiej przyszłości karta wieczorna zostanie uzupełniona o wina. Stawiamy na polskie wino naturalne z niewielkich, lecz wspaniałych winnic - mówi Michał Kosowski.

Oprócz kawy segmentu speciality i herbaty, Żona Krawca serwuje wybór dań śniadaniowych. Zdjęcie: materiały prasowe
Oprócz kawy segmentu speciality i herbaty, Żona Krawca serwuje wybór dań śniadaniowych. Zdjęcie: materiały prasowe
Słodkości wege i bez glutenu
Mieszkańcom prawobrzeżnej części stolicy Żona Krawca może kojarzyć się nie tyle ze śniadaniami, a z słodkimi wypiekami, także tymi wegańskimi, z których słynie kawiarnio-cukiernia. Choć żaden z lokali spod krawieckiego szyldu nie określa się jako miejsce stricte roślinne, jego właściciele postanowili wprowadzić do asortymentu słodycze bez jajek i nabiału, jak również wypieki bezglutenowe. Można kupić je zarówno w lokalach, jak i w miejscach, współpracujących z Żoną Krawca.

- W segment wegańskich produktów weszliśmy, przygotowując słodkości dla znajomych. Szybko jednak zainteresowanie naszymi wypiekami rosło, a nam w trakcie ciągłego rozwoju i doskonalenia swoich technik, udało się wykreować rozpoznawalne produkty, które dzisiaj kojarzą się z Żoną Krawca. Tak jest w przypadku wege cynamonek, musu mango marakuja czy tarty malinowej z bitą śmietaną. Od samego początku postawiliśmy na tzw. czystą etykietę, zmniejszenie ilości cukru, a także na bezglutenowość, tak by ciasta trafiły do szerszej niż tylko wegańska grupy odbiorców. Uważam, że było to trafne posunięcie - opowiada Michał Kosowski.

Otwarcie Żony Krawca przy Podskarbińskiej zaplanowane zostało na 13 sierpnia.

Żona Krawca przy ulicy Podskarbińskiej 21 w Warszawie będzie już trzecim miejscem z tym szyldem w stolicy. Zdjęcie: materiały prasowe
Żona Krawca przy ulicy Podskarbińskiej 21 w Warszawie będzie już trzecim miejscem z tym szyldem w stolicy. Zdjęcie: materiały prasowe

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Wrocławski Green Bus znika po siedmiu latach działalności. Właściciel prosi o pomoc w spłaceniu długów

Green Bus, popularna wrocławska restauracja z kuchnią roślinną, znalazła się w poważnych tarapatach. Po siedmiu latach od swojego otwarcia lokal przestał istnieć. Aby spłacić długi, jego właściciel wraz z żoną uruchomili zbiórkę w serwisie Pomagam.pl.

Setki Powodów w warszawskim Centrum Koneser już otwarte

Setki Powodów to nowy lokal w Warszawie z muzyką na żywo, jedzeniem i koktajlami. Powstał na parterze Muzeum Polskiej Wódki przy Placu Konesera 1, w miejscu, gdzie niegdyś mieścił się bar Wuwu.

MUAS Coffee: nitro cold brew od twórców rzemieślniczej ceramiki

MUAS Coffee to kawiarnia z kawą speciality założona przez twórców studia ceramicznego MUAS. Na miejscu, oprócz typowych kaw na bazie espresso spróbować można też wyjątkowego nitro cold brew.

Zamknięcie gdyńskiej restauracji Pieterwas Krew i Woda

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych trójmiejskich lokali - restauracja Pieterwas Krew i Woda - znika z ulicy Abrahama w Gdyni po ponad 7 latach istnienia. Powodem zamknięcia nie są jednak ekonomiczne skutki pandemii. Jakie są przyczyny decyzji właścicieli - Mariusza i Marty Pieterwas?

Falafel Bejrut ma poważne problemy finansowe. Twórcy lokalu proszą internautów o pomoc

Falafel Bejrut potrzebuje pomocy. Legendarny warszawski lokal uruchomił w serwisie Zrzutka.pl zbiórkę na pokrycie zadłużenia. - To dla nas ostatnia szansa - mówią.

Ramen People: jak ramen zawojował Kraków

Od 2016 r. współtworzymy z Rafałem Brzostkiem alternatywne miejsca gastronomiczne, skupiające się wokół kuchni azjatyckiej. Jesteśmy partnerami w życiu prywatnym i zawodowym. Obecnie prowadzimy w Krakowie dwa ramen shopy pod marką Ramen People, a także bar z kuchnią Hongkongu - Wschód Bar.

Inne kategorie

Podcasty

Koniec papierowego kubka jest bliski? [PODCAST]

Ekologia coraz mocniej oddziałuje na wszystkie sfery życia i powoli wkracza także tam, gdzie jeszcze nie tak dawno w ogóle o niej nie myślano - do kawiarni, restauracji, barów. Jak ekologicznie prowadzić gastronomię? Rozmawiamy o tym z Krzysztofem Rzymanem, właścicielem kawiarni STOR w Warszawie.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej