x

The Best Chef Awards powered by Perlage w Madrycie

Kategoria: Wydarzenia - kalendarium    09.08.2022

Szósta edycja The Best Chef Awards powered by Perlage, która odbędzie się w 18-20 września przy wsparciu Miasta Madrytu i Regionu Madryt, zgromadzi śmietankę towarzyską gastronomii z całego świata.

Madryt jest w szczytowej gastronomicznej formie. Wyznaczają ją najwybitniejsze restauracje oraz trzej reprezentanci na głównej liście The Best Chef. W tym roku stolica Hiszpanii zaprezentuje się także jako światowa stolica gastronomii, goszcząc szóstą edycję The Best Chef Awards powered by Perlage.

Program rozpocznie się w niedzielę 18 września w Casino de Madrid dwoma panelami dyskusyjnymi – w ramach sekcji Area Talks Diego Guerrero, Fatmata Binta, Alena Solodovichenko, Rafael Tonon i Geeta Bansal przedyskutują tematy dotyczące jedzenia i pokoju na świecie. Alex Atala, Eric Vildgaard, Leonor Espinosa, Alexandra Forbes i Dabiz Muñoz obiecują podczas dyskusji przekraczać granice poprawności politycznej.

W drugim dniu wydarzenia zaplanowano konferencję Food Meets Science w Teatro Goya. Osobą odpowiedzialną za przełamanie lodów będzie Eduard Xatruch, który zaprezentuje awangardowe techniki restauracji Disfrutar. Następnie na scenie pojawi się Shai Hayman (Redefine Meat), który przedstawi historię NEW-MEAT™. Będzie
także okazja do odkrycia równowagi między innowacją a tradycją w pizzy Franco Pepe (Pepe in Grani), zdobywcy nagrody The Best Chef Pizza Award 2021 powered by Molini Pizzuti.

Tuż przed obiadem jako aperitif serwowane będą propozycje Johna Feeneya i Joke Putsey (Custom Culinary®) oparte na koncepcji zrównoważonego rozwoju i idei zero waste. Po przerwie, podczas przemówienia Darrina Daniela, dyrektora wykonawczego Cup of Excellence, aromat kawy wypełni całą salę.  Następnie, Andoni Luis Aduriz (Mugaritz), rzuci publiczności wyzwanie, aby ta zastanowiła się, jak i co będziemy jeść w przyszłości. Wkrótce potem, Hektor Monroy (Ron Matusalem) wraz z Foodpairing® pokażą, jak naukowo odkrywać najbardziej zaskakujące kombinacje żywności.

Japonka Natsuko Shoji (Été) zaprezentuje: „Été, ślad lata, tarta z mango i kawior millefeuille”. Następnie, Massimo Bottura (Osteria Francescana) i Jessica Rosval (Casa Maria Luigia) zaprezentują prawdziwą „Siłę jedzenia”, a Valentin Platter, Jürgen Graf i Martin Buchholtz odkryją proces ewolucji wina. Wreszcie, Antonio Bachour (Bachour Coral Gables), zwycięzca The Best Chef Pastry Awards 2018 powered by Valrhona, dołoży swoją „wisienkę na torcie” podczas Food Meets Science, prezentując scenę cukierniczą na nadchodzące lata.

„Danie główne” pojawi się jednak we wtorek 20 września, w dniu, w którym w Kryształowej Galerii Palacio de Cibeles, siedzibie Rady Miasta Madrytu, odbędzie się długo oczekiwana i efektowna gala, podczas której zostanie ujawniona tożsamość najlepszego szefa kuchni na świecie. Do tego czasu panowanie Dabiza Muñoza,
zwycięzcy The Best Chef Awards 2021 pozostanie aktualne.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Premiumizacja vs. inflacja - II spotkanie branżowe z cyklu Food Working

Food and Design zaprasza na II spotkanie branżowe z cyklu Food Working. Jego temat to "Premiumizacja vs. Inflacja".

Madrid Fusión Alimentos de España

Targi Madrid Fusión Alimentos de España po raz kolejny zostaną zorganizowane w madryckim centrum kongresowym IFEMA, gdzie na potrzeby wydarzenia wygospodarowano powierzchnię ponad 25 000 mkw. Impreza potrwa od 23 do 25 stycznia 2023 roku.

Foodtech.ac 2022

Szóstą edycję akceleratora Foodtech.ac, która odbędzie się 8 grudnia, zwieńczy Demo Day. To święto wszystkich startupów, inwestorów, osób i firm, które widzą potrzebę zmiany sposobu, w jaki żyjemy i się odżywiamy oraz możliwość ogromnych inwestycji w ten rynek.

Wow Fest Christmas 2022

To już piąta edycja świątecznego festiwalu Wow Fest Christmas - impreza odbędzie się w 10-11 grudnia w warszawskiej Hali Koszyki.

SMAKKi GASTROTARGI

SMAKKi GASTROTARGI odbędą się 23-25 marca 2023 roku w Centrum EXPO XXI w Warszawie. Poza ofertą innowacyjnych produktów i rozwiązań dla gastronomii odwiedzający otrzymają solidną porcję praktycznej wiedzy, która pomoże odnaleźć się w trudnych okolicznościach biznesowych.

Taste The Wine - polska kolacja degustacyjna w Concordia Taste

Winiarskie perełki z trzech polskich winnic będą główną atrakcją Taste The Wine - polskiej kolacji degustacyjnej, która 24 listopada odbędzie się w poznańskiej restauracji Concordia Taste. W programie także aukcja charytatywna dzieł sztuki na… butelkach i fotografii z winobrania.

Inne kategorie

Podcasty

Kryzys 2.0 i konsument, który przelicza: jak go zachęcić do marki? [PODCAST]

Czego potrzebuje teraz konsument? Czy zmieniać portfolio? Jak się z nim komunikować? Czy to jest moment na wprowadzanie nowości? Opowiada Jacek Sadowski, prezes Demo Effective Launching.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej