x

The Best Chef Awards powered by Perlage w Madrycie

Kategoria: Wydarzenia - kalendarium    09.08.2022

Szósta edycja The Best Chef Awards powered by Perlage, która odbędzie się w 18-20 września przy wsparciu Miasta Madrytu i Regionu Madryt, zgromadzi śmietankę towarzyską gastronomii z całego świata.

Madryt jest w szczytowej gastronomicznej formie. Wyznaczają ją najwybitniejsze restauracje oraz trzej reprezentanci na głównej liście The Best Chef. W tym roku stolica Hiszpanii zaprezentuje się także jako światowa stolica gastronomii, goszcząc szóstą edycję The Best Chef Awards powered by Perlage.

Program rozpocznie się w niedzielę 18 września w Casino de Madrid dwoma panelami dyskusyjnymi – w ramach sekcji Area Talks Diego Guerrero, Fatmata Binta, Alena Solodovichenko, Rafael Tonon i Geeta Bansal przedyskutują tematy dotyczące jedzenia i pokoju na świecie. Alex Atala, Eric Vildgaard, Leonor Espinosa, Alexandra Forbes i Dabiz Muñoz obiecują podczas dyskusji przekraczać granice poprawności politycznej.

W drugim dniu wydarzenia zaplanowano konferencję Food Meets Science w Teatro Goya. Osobą odpowiedzialną za przełamanie lodów będzie Eduard Xatruch, który zaprezentuje awangardowe techniki restauracji Disfrutar. Następnie na scenie pojawi się Shai Hayman (Redefine Meat), który przedstawi historię NEW-MEAT™. Będzie
także okazja do odkrycia równowagi między innowacją a tradycją w pizzy Franco Pepe (Pepe in Grani), zdobywcy nagrody The Best Chef Pizza Award 2021 powered by Molini Pizzuti.

Tuż przed obiadem jako aperitif serwowane będą propozycje Johna Feeneya i Joke Putsey (Custom Culinary®) oparte na koncepcji zrównoważonego rozwoju i idei zero waste. Po przerwie, podczas przemówienia Darrina Daniela, dyrektora wykonawczego Cup of Excellence, aromat kawy wypełni całą salę.  Następnie, Andoni Luis Aduriz (Mugaritz), rzuci publiczności wyzwanie, aby ta zastanowiła się, jak i co będziemy jeść w przyszłości. Wkrótce potem, Hektor Monroy (Ron Matusalem) wraz z Foodpairing® pokażą, jak naukowo odkrywać najbardziej zaskakujące kombinacje żywności.

Japonka Natsuko Shoji (Été) zaprezentuje: „Été, ślad lata, tarta z mango i kawior millefeuille”. Następnie, Massimo Bottura (Osteria Francescana) i Jessica Rosval (Casa Maria Luigia) zaprezentują prawdziwą „Siłę jedzenia”, a Valentin Platter, Jürgen Graf i Martin Buchholtz odkryją proces ewolucji wina. Wreszcie, Antonio Bachour (Bachour Coral Gables), zwycięzca The Best Chef Pastry Awards 2018 powered by Valrhona, dołoży swoją „wisienkę na torcie” podczas Food Meets Science, prezentując scenę cukierniczą na nadchodzące lata.

„Danie główne” pojawi się jednak we wtorek 20 września, w dniu, w którym w Kryształowej Galerii Palacio de Cibeles, siedzibie Rady Miasta Madrytu, odbędzie się długo oczekiwana i efektowna gala, podczas której zostanie ujawniona tożsamość najlepszego szefa kuchni na świecie. Do tego czasu panowanie Dabiza Muñoza,
zwycięzcy The Best Chef Awards 2021 pozostanie aktualne.

Autor tekstu: ( red. )

Zobacz także

Next Day Studio 2022

Magazyny "Food Service", "Media Marketing Polska" oraz "Handel" łączą siły w kolejnej edycji projektu Next Day Studio. Od 2 listopada, w każdą listopadową środę będziemy poruszać tematy ważne z punktu widzenia pracowników i właścicieli gastronomii.

III Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie

Trzecia edycja Mistrzostw Polski w Dziczyźnie - Memoriału Mariana Tarnawskiego odbędzie się 17 listopada w centrum EXPO Kraków jako wydarzenie towarzyszące targom Horeca oraz Gastrofood.

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów 2022

Kongres Szefów Kuchni i Restauratorów wraz z wydarzeniami towarzyszącymi to największe w Polsce spotkanie edukacyjne dla gastronomii. W tegorocznym programie przewidziano 24 wystąpienia z udziałem 42 ekspertów.

Restaurant Week - #FoodLooksGood!

Restaurant Week powraca pod hasłem #FoodLooksGood! Ma ono zachęcać gości restauracji do robienia zdjęć dań i dzielenia się nimi w social mediach. Od 12 października do 13 listopada trzy pięknie podane potrawy i koktajl dostępne będą w cenie 69 zł w ponad 400 lokalach.

World Chocolate Masters 2022

Konkurs World Chocolate Masters sprawdzi umiejętności najlepszych cukierników z całego świata. Odbędzie się 29-31 października w ramach targów Salon du Chocolat w Paryżu. Znamy już skład jury.

Pociąg z Krakowa na Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle (i z powrotem)

27 sierpnia o godzinie 7:42 ze stacji Kraków Główny ruszy pociąg na XVI Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle.

Inne kategorie

Podcasty

Roślinne zamienniki w menu restauracji [PODCAST]

Coraz większa grupa Polaków deklaruje chęć ograniczenia spożycia mięsa, nie tylko w kuchni domowej, ale także podczas wizyt w restauracjach i spożywania dań na wynos. Chcąc trafić w ich gusta, warto rozważyć zmiany w menu lokalu na bardziej roślinne.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej