x

Happa To Mame otwiera drugi lokal. Poznańska kawiarnia zagości w stolicy

Kategoria: Miejsca    05.08.2022

Happa To Mame, pierwsza kawiarnia w Polsce serwująca oryginalne japońskie słodycze, postanowiła otworzyć kolejny lokal. Po Poznaniu przyszedł czas na Warszawę.

Marcin Cieśluk i Shota Nakayama, właściciele Happa To Mame / Zdjęcie: Tytus Gustaw Groźny
Marcin Cieśluk i Shota Nakayama, właściciele Happa To Mame / Zdjęcie: Tytus Gustaw Groźny
Prowadzona przez Shotę Nakayamę i Marcina Cieśluka poznańska Happa To Mame jest pierwszą w Polsce kawiarnią z japońskimi słodyczami. W tym roku lokal doczeka się młodszego rodzeństwa w Warszawie. Otworzy się on najprawdopodobniej jeszcze jesienią przy ulicy Poznańskiej. Jak mówi współwłaściciel kawiarni, nowy adres to szczęśliwy zbieg okoliczności.

– Wzbranialiśmy się przed tym by otwierać się w nowym miejscu ze względów logistycznych, nie byliśmy pewni, czy jesteśmy w stanie podzielić tę działalność na dwie części. W Poznaniu byliśmy z Shotą zawsze na miejscu. Nadal tak jest, choć mamy już dziś ekipę pięciu osób, które wyszkoliliśmy do robienia słodyczy, tak by przygotowywalii je tak samo, jak robi to Shota. Udało nam się wszystko ogarnąć i wtedy “wyskoczyła” ta ulica Poznańska. Stwierdziliśmy, że to w takim razie musi być znak – śmieje się Marcin Cieśluk.

Liść i fasola
Happa To Mame to, tłumacząc z japońskiego liść i fasola. Nazwa ta dobrze oddaje ideę lokalu, którego asortyment skupiony jest zarówno na japońskiej herbacie matcha jak i słodyczach z kraju kwitnącej wiśni. W menu znaleźć można m.in. Daifuku mochi, słodycze na bazie kleistego ryżu nadziewane słodką pastą z fasoli, dorayaki, przypominające nadziewane naleśniki, oraz dango, czyli japońskie kluski również na bazie ciasta ryżowego.

Dwa rodzaje Dango: oblane sosem Mitarashi oraz obtoczone w Kinako, czyli prażonej soi. Zdjęcie: materiały prasowe Happa to Mame
Dwa rodzaje Dango: oblane sosem Mitarashi oraz obtoczone w Kinako, czyli prażonej soi. Zdjęcie: materiały prasowe Happa to Mame

Happa 2.0
Dostępne w Poznaniu słodycze pojawią się także w menu Happa w Warszawie, choć jak zapewnia właściciel kawiarni, nowa lokalizacja pozwoli m.in. na dopracowanie receptur.

– Naszym celem jest zrobić to jeszcze lepiej niż do tej pory. W Warszawie mamy większe możliwości, więcej dostawców, także rynek jest większy. Lokal, który wynajmujemy w stolicy ma ponad 200 metrów kwadratowych, w Poznaniu mamy tylko 60. Będzie Happa 2.0 - mówi Marcin Cieśluk.

Kawiarnia Happa To Mame zadebiutowała cztery lata temu i od momentu swojego otwarcia cieszy się wśród Poznaniaków sporą popularnością. Oprócz japońskich słodyczy i herbat, lokal serwuje także sezonowo lody, a co jakiś czas można odwiedzić go, by wziąć udział w tradycyjnej ceremonii parzenia herbaty.

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Trzecia Żona Krawca w stolicy. Śniadania, kawa i wege słodkości

W Warszawie otwiera się kolejna kawiarnio-cukiernia Żona Krawca. Lokal przy ulicy Podskarbińskiej 21 będzie już trzecim miejscem z tym szyldem w stolicy. Serwuje m.in. wybór śniadań.

Romans Bistro w Poznaniu: bouillabaisse i "autorski bałagan" we wnętrzu

Romans Bistro to miejsce, które ma przybliżyć poznaniakom kuchnię południa Francji. Za jego koncepcją stoi Jan Czartoryski, który pracował m.in. w nagrodzonej gwiazdką Michelin restauracji Clou w Kopenhadze.

Kredens Wincentego: sklep, bistro i kawiarnia

Połączenie działalności gastronomicznej z handlową to koncept, który ma fantastyczne perspektywy rozwoju - uważa Krzysztof Stegienko, który wraz z żoną prowadzi w Warszawie Kredens Wincentego.

Fit Cake: cztery nowe lokale w dwa miesiące

Sieć cukierni Fit Cake uruchomiła w ostatnich dwóch miesiącach cztery nowe lokale. To jednak nie koniec, bo w planach są już kolejne otwarcia.

Łaskawość Tytusa: Marcin Tytus Grabski otwiera drugi winebar w Warszawie

Łaskawość Tytusa to wine bar, który otworzył się 3 sierpnia na warszawskim Służewiu. Jego właścicielem jest Marcin Grabski, założyciel legendarnej wytwórni hip-hopowej Asfalt Records.

Bistro Młyn na gdańskiej Wyspie Spichrzów

Nowo otwarty Bistro Młyn mieści się w sercu gdańskiej Wyspy Spichrzów, w bezpośrednim sąsiedztwie turystycznych atrakcji miasta. Lokal powstał z myślą o rodzinach poszukujących dobrej kuchni oraz wytchnienia od miejskiego zgiełku. Inspiracją do wystroju wnętrza był zachód słońca nad morzem.

Inne kategorie

Podcasty

Wegańskie słodycze: jak to ugryźć? [PODCAST]

Dania wegańskie dobrze zadomowiły się już w polskich sklepach i restauracjach. Coraz częściej klienci mają ochotę również na ciasta i desery, które nie zawierają produktów odzwierzęcych, a cukiernie chętnie wychodzą im naprzeciw. Rozmawiamy o tym z Dominiką Targosz, ambasadorką Chef for Change.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej