x

Łaskawość Tytusa: Marcin Tytus Grabski otwiera drugi winebar w Warszawie

Kategoria: Miejsca    02.08.2022

Łaskawość Tytusa to wine bar, który otworzył się 3 sierpnia na warszawskim Służewiu. Jego właścicielem jest Marcin Grabski, założyciel legendarnej wytwórni hip-hopowej Asfalt Records.

Zdjęcie: Marcin Grabski / archiwum własne
Zdjęcie: Marcin Grabski / archiwum własne
Łaskawość Tytusa to drugi, obok Winem Powiśle wine bar Marcina “Tytusa” Grabskiego, założyciela i szefa Asfalt Records, jednej z najbardziej znanych wytwórni hiphopowych w Polsce. Sama nazwa lokalu zaczerpnięta została z opery Mozarta pod tym samym tytułem.

– W branży muzycznej z której pochodzę znany jestem jako Tytus. Jako osoba raczej skromna i cicha więc trzymamy się tego, że jest to nawiązanie do opery Mozarta. Natomiast dla znajomych to takie mrugnięcie okiem, że jest to lokal nad którym trzymam pieczę – Tłumaczy Marcin Grabski.

Ponad 60 win do wyboru
W Łaskawości znajdziemy nieco ponad 60 różnych win, z czego dziesięć zamówić można także na kieliszki. Obok niewielkiej ilości win klasycznych, będą to naturalne, niskointerwencyjne oraz ekologiczne trunki, pochodzące od małych oraz rodzinnych producentów zarówno z Nowego Świata jak i Europy, w tym także Polski. Wśród tych etykiet znajdzie się wiele win znanych z Winem Powiśle, choć oferta obu lokali nie będzie się pokrywać.

– Jak w grach karcianych, mamy deck na którym działamy i zależnie od popytu oraz podaży zmieniamy karty, które mamy w ręku. Karta jest zmienna, ale jej rdzeń pozostaje stały. Mamy wina, będące w ciągłej dostępności w Polsce, które naszym zdaniem są doskonałe, więc ich nie zmieniamy – mówi właściciel warszawskiego winebaru.

Zdjęcie: Pook
Zdjęcie: Pook

Tylko 700 butelek
W ofercie stołecznego wine baru pojawi się także jedno szczególne wino. Łaskowość Tytusa, bo taką nazwę nosi ten blend pinot noir i blaufränkischa dostępny będzie jedynie w mokotowskim lokalu, zarówno na butelki jak i kieliszki. Powstał w ilości 700 butelek i jest efektem współpracy z winnicą, której właścicielem jest Kamil Barczentewicz.

– Jestem bardzo zadowolony, że udało się go do tego namówić. Zresztą od dłuższego czasu dobrze się rozumiemy. Kamil jest nowocześnie myślącym winiarzem, młodym zarówno jeśli chodzi o wiek, jak i doświadczenie. Poznał moje nietypowe metody marketingowe i myślę, że zdobyłem jego zaufanie – wyjaśnia Marcin Grabski. Premiera wina zaplanowana jest na 10 sierpnia

Świeże ostrygi i ślimaki
Podobnie jak w Winem Powiśle, karta Łaskawości Tytusa składa się przede wszystkim z wyboru przekąsek od owoców morza po wędliny i sery do smarowania.

W menu znajdą się m.in. focaccia, chorizo w winie, ślimaki, marynowany na zimno łosoś oraz świeże ostrygi. Nie zabraknie także znanych z Winem Powiśle desek serów oraz wędlin. Za menu przekąskowe odpowiedzialny jest Marcin Puk, znany między innymi z nieistniejących już warszawskich lokali Pook Pasta oraz Mercato.

Łaskawość Tytusa mieści się w Forcie 8, na warszawskim Służewiu. Lokal otwarty został 3 sierpnia.

Zdjęcie: Ostrygi “Rockefeller” / Pook
Zdjęcie: Ostrygi “Rockefeller” / Pook

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Bartosz Lisek ponownie otwiera Lokal na Rybę. W menu m. in. ... bawimordki

Zamknięty w kwietniu 2022 roku Lokal na Rybę Bartosza Liska wystartuje ponownie w swojej dawnej lokalizacji na początku grudnia. Wnętrze przechodzi właśnie gruntowny remont.

Jedyny taki McDonald's w Polsce. Lokal opakowany w wełniane ubranko

Restauracja McDonald's w Ustroniu została przyodziana... w wełniany kubrak. Oryginalne "opakowanie" budynku lokalu to część kampanii, która promuje zimową, sezonową ofertę Burger Drwala. Jej premiera rusza 23 listopada.

The Complex w Warszawie - miks smaków i rozrywki

The Complex to kulinarno-rozrywkowe serce multibrandowego obiektu Louvre Hotels Group w Warszawie. Przestrzeń pełną smaków i wydarzeń współtworzą trzy koncepty gastronomiczne.

Sposób na kryzys? Morski Zając - restauracja latem, palarnia kawy poza sezonem

Niektórzy restauratorzy zamiast utyskiwać na wojnę i szalejącą inflację, dywersyfikują ryzyko, przekształcając swój koncept. Morski Zając z Kuźnicy, dotąd miejsce całoroczne, w tym roku zamyka się na zimę, by skupić się na drugim biznesie - palarni kawy.

Pomysł na kryzys według Koko & Roy - delikatesy zamiast bistro

Pandemia, wojna, inflacja... Są restauratorzy, którzy się nie poddają kryzysom, a zamiast narzekać wymyślają kolejne sposoby na dywersyfikowanie lub zmianę swojego biznesu. Bistro Koko & Roy przekształciło się w delikatesy. O zmianie rozmawiamy z Anną Sytą, właścicielką biznesu.

Tauzen Pizza w miejsce Cyrulika Śląskiego - zmiana konceptu sposobem na kryzys

Dawna katowicka kawiarnia Cyrulik Śląski przeobraziła się w pizzerię inspirowaną Nowym Jorkiem. Radykalna zmiana to pomysł na radzenie sobie ze skutkami pandemii i inflacją. O tym, czy pizza sprawdza się lepiej niż kawa i ciastko rozmawiamy z Efremem Brolem, właścicielem Tauzen Pizzy.

Inne kategorie

Podcasty

Nowe kierunki rozwoju i nowe kategorie roślinnych produktów [PODCAST]

Jak zmienia się rynek roślinnych zamienników produktów odzwierzęcych? Czego możemy się spodziewać na wegańskich talerzach w niedalekiej przyszłości? Rozmawiamy o tym z Katarzyną Sałatą, przedstawicielką kampanii RoślinnieJemy.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej