x

Łaskawość Tytusa: Marcin Tytus Grabski otwiera drugi winebar w Warszawie

Kategoria: Miejsca    02.08.2022

Łaskawość Tytusa to wine bar, który otworzył się 3 sierpnia na warszawskim Służewiu. Jego właścicielem jest Marcin Grabski, założyciel legendarnej wytwórni hip-hopowej Asfalt Records.

Zdjęcie: Marcin Grabski / archiwum własne
Zdjęcie: Marcin Grabski / archiwum własne
Łaskawość Tytusa to drugi, obok Winem Powiśle wine bar Marcina “Tytusa” Grabskiego, założyciela i szefa Asfalt Records, jednej z najbardziej znanych wytwórni hiphopowych w Polsce. Sama nazwa lokalu zaczerpnięta została z opery Mozarta pod tym samym tytułem.

– W branży muzycznej z której pochodzę znany jestem jako Tytus. Jako osoba raczej skromna i cicha więc trzymamy się tego, że jest to nawiązanie do opery Mozarta. Natomiast dla znajomych to takie mrugnięcie okiem, że jest to lokal nad którym trzymam pieczę – Tłumaczy Marcin Grabski.

Ponad 60 win do wyboru
W Łaskawości znajdziemy nieco ponad 60 różnych win, z czego dziesięć zamówić można także na kieliszki. Obok niewielkiej ilości win klasycznych, będą to naturalne, niskointerwencyjne oraz ekologiczne trunki, pochodzące od małych oraz rodzinnych producentów zarówno z Nowego Świata jak i Europy, w tym także Polski. Wśród tych etykiet znajdzie się wiele win znanych z Winem Powiśle, choć oferta obu lokali nie będzie się pokrywać.

– Jak w grach karcianych, mamy deck na którym działamy i zależnie od popytu oraz podaży zmieniamy karty, które mamy w ręku. Karta jest zmienna, ale jej rdzeń pozostaje stały. Mamy wina, będące w ciągłej dostępności w Polsce, które naszym zdaniem są doskonałe, więc ich nie zmieniamy – mówi właściciel warszawskiego winebaru.

Zdjęcie: Pook
Zdjęcie: Pook

Tylko 700 butelek
W ofercie stołecznego wine baru pojawi się także jedno szczególne wino. Łaskowość Tytusa, bo taką nazwę nosi ten blend pinot noir i blaufränkischa dostępny będzie jedynie w mokotowskim lokalu, zarówno na butelki jak i kieliszki. Powstał w ilości 700 butelek i jest efektem współpracy z winnicą, której właścicielem jest Kamil Barczentewicz.

– Jestem bardzo zadowolony, że udało się go do tego namówić. Zresztą od dłuższego czasu dobrze się rozumiemy. Kamil jest nowocześnie myślącym winiarzem, młodym zarówno jeśli chodzi o wiek, jak i doświadczenie. Poznał moje nietypowe metody marketingowe i myślę, że zdobyłem jego zaufanie – wyjaśnia Marcin Grabski. Premiera wina zaplanowana jest na 10 sierpnia

Świeże ostrygi i ślimaki
Podobnie jak w Winem Powiśle, karta Łaskawości Tytusa składa się przede wszystkim z wyboru przekąsek od owoców morza po wędliny i sery do smarowania.

W menu znajdą się m.in. focaccia, chorizo w winie, ślimaki, marynowany na zimno łosoś oraz świeże ostrygi. Nie zabraknie także znanych z Winem Powiśle desek serów oraz wędlin. Za menu przekąskowe odpowiedzialny jest Marcin Puk, znany między innymi z nieistniejących już warszawskich lokali Pook Pasta oraz Mercato.

Łaskawość Tytusa mieści się w Forcie 8, na warszawskim Służewiu. Lokal otwarty został 3 sierpnia.

Zdjęcie: Ostrygi “Rockefeller” / Pook
Zdjęcie: Ostrygi “Rockefeller” / Pook

Autor tekstu: Przemysław Ziemichód
O AUTORZE
Przemysław Ziemichód
Dziennikarz i bloger kulinarny z ponad dziesięcioletnim stażem, specjalizujący się w tematyce alkoholi. Publikował m.in. w Polsce Times, Gazecie Krakowskiej, Naszemiasto.pl, Zwierciadle, Gotujmy.pl, Polki.pl, Cookmagazine.pl. Prowadzi podcast o alkoholach Strefa Wolnocłowa oraz blog Foodiesworld.pl

Zobacz także

Trzecia Żona Krawca w stolicy. Śniadania, kawa i wege słodkości

W Warszawie otwiera się kolejna kawiarnio-cukiernia Żona Krawca. Lokal przy ulicy Podskarbińskiej 21 będzie już trzecim miejscem z tym szyldem w stolicy. Serwuje m.in. wybór śniadań.

Romans Bistro w Poznaniu: bouillabaisse i "autorski bałagan" we wnętrzu

Romans Bistro to miejsce, które ma przybliżyć poznaniakom kuchnię południa Francji. Za jego koncepcją stoi Jan Czartoryski, który pracował m.in. w nagrodzonej gwiazdką Michelin restauracji Clou w Kopenhadze.

Happa To Mame otwiera drugi lokal. Poznańska kawiarnia zagości w stolicy

Happa To Mame, pierwsza kawiarnia w Polsce serwująca oryginalne japońskie słodycze, postanowiła otworzyć kolejny lokal. Po Poznaniu przyszedł czas na Warszawę.

Kredens Wincentego: sklep, bistro i kawiarnia

Połączenie działalności gastronomicznej z handlową to koncept, który ma fantastyczne perspektywy rozwoju - uważa Krzysztof Stegienko, który wraz z żoną prowadzi w Warszawie Kredens Wincentego.

Fit Cake: cztery nowe lokale w dwa miesiące

Sieć cukierni Fit Cake uruchomiła w ostatnich dwóch miesiącach cztery nowe lokale. To jednak nie koniec, bo w planach są już kolejne otwarcia.

Bistro Młyn na gdańskiej Wyspie Spichrzów

Nowo otwarty Bistro Młyn mieści się w sercu gdańskiej Wyspy Spichrzów, w bezpośrednim sąsiedztwie turystycznych atrakcji miasta. Lokal powstał z myślą o rodzinach poszukujących dobrej kuchni oraz wytchnienia od miejskiego zgiełku. Inspiracją do wystroju wnętrza był zachód słońca nad morzem.

Inne kategorie

Podcasty

Moda na wina nowofalowe w restauracjach. Rozmowa z Piotrem Pietrasem [PODCAST]

Czym się charakteryzują wina naturalne, organiczne, biodynamiczne, wegańskie? Kto je konsumuje i jakie możliwości stwarzają te kategorie w biznesie restauracyjnym? Czy warto podążać za tym trendem? Rozmawiamy o tym z Piotrem Pietrasem, Master Sommelierem, Wicemistrzem Europy Sommelierów.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej