x

Serwisy obiadowe i zastawa stołowa odpowiednie na co dzień

Kategoria: Twój biznes - oferta    25.07.2022

Dzisiaj jest to mniej popularne niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu, jednak część osób decyduje się oddzielić serwis obiadowy i zastawę stołową codzienną od świątecznej. Co będzie odpowiednie do codziennego użytkowania? Czym kierować się przy zakupie talerzy, misek, kubków oraz sztućców dla rodziny?

Przy wyborze codziennego serwisu obiadowego i zastawy stołowej powinniśmy kierować się kilkoma zasadami. Bardzo ważny jest materiał, z jakiego powstają elementy. Ma on wpływ nie tylko na estetykę, ale też wytrzymałość poszczególnych części zestawu oraz to, czy nadają się one do mycia w zmywarce. Istotne dla komfortu naszego i naszych bliskich jest to, w jakim kształcie i rozmiarze są talerze, jak są wyprofilowane uchwyty w szklankach, jaki kształt ma nóż i widelec. To drobiazgi, jednak nie są całkowicie pozbawione znaczenia. Koncentrując się na nich i wybierając serwis obiadowy oraz zastawę stołową na co dzień, zyskasz piękną i praktyczną aranżację stołu.

Zastawa codzienna – z ilu elementów powinna się składać?
Posiłki codzienne są spożywane głównie w gronie najbliższych domowników. To sugeruje ilu elementowy zestaw powinieneś wybrać. Najpopularniejsze są komplety składające się z 18 części, które są przeznaczone dla 6 osób. Znajdziesz w nim 6 talerzy głębokich, 6 talerzy dużych płaskich i 6 talerzyków deserowych. To podstawowy zestaw, który w razie potrzeby możemy rozbudowywać o kolejne elementy. Jeżeli w naszej rodzinie jest więcej niż 6 osób, wówczas zamówmy dwa takie same zestawy lub zdecydujmy się na jeden, ale większy, np. 44-elementowy. Znajdziemy w nim także półmisek, sosjerkę, salaterki. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb rodziny.

Zastawa stołowa a sposób serwowania posiłków
Na co dzień w polskich domach nie uprawia się wykwintnych praktyk kelnerskich, a dania serwowane są zazwyczaj bezpośrednio na talerze. Zatem zastanówmy się, czy w codziennej zastawie musi znaleźć się waza na zupę, sosjerka, półmisek na mięsa? Raczej nie będą one niezbędne podczas tradycyjnych obiadów, ale okażą się niezastąpione w czasie eleganckich kolacji i przyjęć.

Z jakiego materiału powinna być wykonana zastawa stołowa?
Zdecydowanie najpopularniejsza jest zastawa codzienna wykonana z porcelany. To materiał elegancki, ale też solidny, który w żaden sposób nie oddziałuje na smak czy wygląd potrawy. Porcelana jest twarda, nienasiąkliwa, łatwa w czyszczeniu. To ważne przy intensywnej domowej eksploatacji.

Gładka czy zdobiona zastawa na co dzień?
Dzisiaj modne jest serwowanie posiłków na talerzach gładkich, bo według wielu osób te wyglądają ładniej i są bardziej apetyczne. Jednak niektórzy decydują się na zastawę ze zdobieniami w formie kwiatów, liści, abstrakcyjnych kresek, kropek czy otoczki (złotej, srebrnej lub czarnej) wokół rantów. Uważajmy jednak na zdobienia. Czasem są one wykonane techniką, która uniemożliwia mycie naczyń w zmywarce czy wkładanie ich do mikrofalówki.

Autor tekstu: Artykuł Sponsorowany

Zobacz także

Życzenia specjalne gości: Jak sobie z nimi radzisz?

Obsługa działa, restauracja pęka w szwach, wszyscy działają szybko. I wtedy spływają specjalne życzenia: pieczone ziemniaki zamiast frytek, sałatka zamiast fasolki... Wszystko to kosztuje czas, którego brakuje w godzinach szczytu. Ale z odpowiednim sprzętem, obciążenie pracą ograniczysz do minimum.

RATIONAL - profesjonalna instalacja urządzeń gwarancją optymalnej eksploatacji od pierwszego dnia

Pojawienie się nowego urządzenia RATIONAL w restauracji to wyjątkowy moment. Każdy, kto zdecydował się na profesjonalną instalację przez certyfikowanego partnera serwisowego Rational, może być pewien, że wszystko przebiegnie sprawnie, a sprzęt od razu zacznie działać.

Kuchnia gastronomiczna - na co zwrócić uwagę?

Podejmując decyzję o zakupie np. kuchni gastronomicznej, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim parametry produktu. Warto sprawdzić maksymalną moc sprzętu, ilość palników, maksymalną temperaturę, a także dodatkowe funkcje, takie jak ochrona przed przegrzaniem czy łatwe wyjmowanie filtra tłuszczu.

Prowadzisz restaurację i organizację pozarządową? Możesz sprzedawać posiłki w Glovo bez prowizji

W ramach programu Glovo "Zamawiając - pomagasz" organizacje pozarządowe, które jednocześnie prowadzą restaurację lub sklep, mogą sprzedawać na tej platformie z 0% prowizją. Z programu korzysta już m.in. Kuchnia Czerwony Rower w Warszawie.

PKN Orlen poszukuje dostawców zapiekanek

PKN Orlen prowadzi analizę rynku w zakresie potencjalnych dostawców zapiekanek, które pod marką własną koncernu byłyby przeznaczone do dalszej sprzedaży w jego punktach detalicznych. Odpowiedzi na zapytanie można składać do 24 sierpnia.

Kawowy ekspres do gastronomii. Cena to nie wszystko

Jeśli nie wiemy, jak samodzielnie zaparzyć espresso, powinniśmy mieć w lokalu choćby mały automatyczny ekspres. To, jakie urządzenie będzie dla nas odpowiednie, zależy od wielu czynników i nie ogranicza się do dyskusji wyłącznie na temat ceny.

Inne kategorie

Podcasty

Konsument, który żyje w poczuciu zagrożenia: jak z nim prowadzić dialog? [PODCAST]

Jak zmieniają się konsumenci i jak zmieniają się producenci? W jaki sposób obie te grupy odczuwają niepokoje i jak warto na nie reagować - opowiada Małgorzata Cebelińska, dyrektor handlu firmy Mlekpol.
wicej

Video

Ruch to zdrowie, ale pamiętaj o bezpieczeństwie
Zespół stresu pourazowego – jak zadbać o swoją przyszłość ?
Społeczna odpowiedzialność – myśl o innych
Techniki relaksacji – jak się zregenerować?
Obniżenie nastroju – zrób nowy plan
Lęk przed utratą pracy – jak sobie z nim poradzić?
Konflikty w rodzinie – jak do nich nie dopuścić?
Kontrola – jak jej nie stracić ?
więcej